პატრიარქი კირილი: უკრაინასთან ომი ეშმაკის საქმეა
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი დარწმუნებულია, რომ კაცობრიობის მტერი ტყუილს თესავს ხალხთა შორის, რის საფუძველზეც იბადება კონფლიქტი.
2022 წლის 9 მარტს პატრიარქმა კირილმა წინასწარ ნაკურთხი ძღვენის ლიტურგიის შემდეგ ქადაგებისას თქვა, რომ კონფლიქტები წარმოიქმნება ცოდვის შედეგად.
„ახლა ჩვენ გავდივართ კონფლიქტს რუსეთსა და უკრაინას შორის“, - განაცხადა პატრიარქმა. - მოდი, დავფიქრდეთ, რეალურად რამ შეიძლება დაგვყოს? მაგრამ კაცობრიობის მტერი - კონკრეტული ადამიანების მეშვეობით, ადამიანთა კონკრეტული გაერთიანებების მეშვეობით - ტყუილს თესავს ჩვენს ხალხებს შორის ურთიერთობაში და ამ ტყუილის საფუძველზე ვითარდება კონფლიქტი. ჩვენ ვიცით, რომ ეს არ არის მხოლოდ მეზობლებს შორის ჩხუბი, არამედ კონფლიქტი, რომელშიც მონაწილეობენ სახელმწიფოები, ანუ ინსტიტუტები, რომლებსაც აქვთ კანონიერი უფლება გამოიყენონ ძალა, აიძულონ თავიანთი მოქალაქეები დაემორჩილონ კანონებს, თუ ისინი არღვევენ კანონებს, ან აიძულებენ სხვა ქვეყნებს, თუ ხედავენ, რომ მათში არის საფრთხე, რომ ეს საფრთხე არ არსებობდეს.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა თქვა, რომ „განსაკუთრებით ლოცულობდა უნეტარესი ონუფრისთვის, ეპისკოპოსისთვის, სასულიერო პირებისთვის, უკრაინის მორწმუნე ხალხისთვის, რათა უფალმა გადაარჩინოს ისინი ბოროტებისგან, დაიცვას ისინი იმის გათვალისწინებით, რომ ნებისმიერი ომი მართლმადიდებელ ძმებს შორის, რომლებიც ერთ ეკლესიას ეკუთვნიან, ეშმაკის საქმეა და არა ღმერთის“.
პატრიარქის თქმით, ეკლესიამ „დღეს უნდა ილოცოს მშვიდობისთვის, შიდა დაპირისპირების დასასრულისთვის, როგორც ეს წმინდა სერგიმ გააკეთა, როგორც ამას ჩვენი რუსული ეკლესია აკეთებდა, როცა რუსი მთავრები შევიდნენ შიდა დაპირისპირებაში და ანადგურებდნენ ერთმანეთს“.