რადამ უმე-ს აკრძალვის შესახებ კანონპროექტის ტექსტი გამოაქვეყნა
Პარტია „სვობოდას“ სახალხო დეპუტატის კანონპროექტი ითვალისწინებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის თემების, ლავრის, ეკლესიებისა და სხვა ქონების ნაციონალიზაციას.
უმაღლესმა რადამ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის კანონპროექტი გამოაქვეყნა.
უმარლესი რადას ვებგვერდზე გამოქვეყნებული უკრაინის 2022 წლის 22 მარტის №7204 კანონის „მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვის შესახებ“ პროექტის მიხედვით, კანონპროექტის ავტორია ოქსანა სავჩუკი, დეპუტატი, რომელიც შევიდა რადაში ქ. უკრაინული ასოციაციის „სვობოდა“ პარტიის სიით 83-ე ოლქში (ივანო-ფრანკოვსკი).
კანონპროექტი ითვალისწინებს მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვას უკრაინის ტერიტორიაზე - რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და მის შემადგენლობაში შემავალ რელიგიურ ორგანიზაციებს, "მათ შორის უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას".
უკრაინაში რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის უმაღლესი საეკლესიო ხელისუფლებისა და ადმინისტრაციის საეკლესიო საკუთრება და უკრაინის რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილი რელიგიური ორგანიზაციები, მათ შორის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის მიტროპოლია, სინოდალური ინსტიტუტები, ეპარქიის ადმინისტრაციები, ამ კანონის ძალაში შესვლიდან 48 საათის განმავლობაში და ნაციონალიზაცია ხდება უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის მიერ დადგენილი წესით“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
მე-2 მუხლი ითვალისწინებს, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს რელიგიურ თემებს, მონასტრებსა და სასულიერო საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შეუძლიათ შეცვალონ თავიანთი დაქვემდებარება ამ კანონის ძალაში შესვლიდან 14 დღის განმავლობაში უკრაინის კანონის „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“. რაც საშუალებას მისცემს მათ შეინარჩუნონ მთელი ქონება.
მე-4 მუხლში ნათქვამია, რომ კიევ-პეჩორის მიძინების ლავრა, წმინდა მიძინების პოჩაევის ლავრა, წმინდა მიძინების სვიატოგორსკის ლავრა და სხვა ეროვნული მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლები, რომლებიც ეკუთვნის ან გამოიყენება მოსკოვის საპატრიარქოს მიერ, ხდება სახელმწიფოს საკუთრება და მათი გამოყენების შესახებ გარიგებები (გადაწყვეტილებები) გაუქმებულია.
მე-5 მუხლში ნათქვამია, რომ როდესაც იცვლება მოსკოვის საპატრიარქოს რელიგიური თემების, მონასტრების და სასულიერო საგანმანათლებლო დაწესებულებების დაქვემდებარება, უკრაინის უშიშროების სამსახური ამოწმებს ინფორმაციას რუს აგრესორთან ანტიუკრაინული ან ნებისმიერი ანტისახელმწიფოებრივი ქმედების ან თანამშრომლობის შესახებ და თუ ეს ინფორმაცია დადასტურდა, პირებს მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად აკისრებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას.