ზელენსკის მიერ დანგრეული პირველი ტაძარი
დიახ, მანამდე ლვოვში დაანგრიეს უმე-ის ტაძარი. მაგრამ ეს სადოვოის პირადი ინიციატივა იყო, მაგრამ კიევში მსგავსი რამ ბანკოვას სანქციის გარეშე ვერ მოხდებოდა. სწორედ ამიტომ, ერთ დღეს ისტორიკოსები დესიატინის ტაძრის დანგრევას მნიშვნელოვან მოვლენას უწოდებენ ჩვენს ისტორიაში.
ისტორიაში ხშირად ხდება, რომ არც ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენა არ ხდება დიდი ცვლილებების სიმბოლო, რომელიც აღნიშნავს ისტორიის მთელ პერიოდს. ზელენსკის გუნდმა პირველი ტაძარი გაანადგურა. თქვენ შეგიძლიათ ისაუბროთ რამდენიც გსურთ იმაზე, რომ ეს იყო არაკაპიტალის სტრუქტურა, მცირე არქიტექტურული ფორმები, იურიდიულ ტერმინოლოგიაში. შეიძლება ითქვას, რომ მისი მშენებლობისას ყველა ბიუროკრატიული დოკუმენტი ბოლომდე არ იყო დასრულებული, რომ არსებობს სასამართლოს გადაწყვეტილება მისი დანგრევის შესახებ და ა.შ. მაგრამ დავფიქრდეთ, თუ მართლა არ იყო ტაძრის მშენებლობა კანონიერი, თუ პირიქით, მისი დანგრევა კანონიერი იყო, თუ საზოგადოება (როგორც ხელისუფლება ამტკიცებს) ამ ტაძრის წინააღმდეგი იყო, მაშინ რატომ დაანგრიეს ტაძარი ღამით? რატომ გააკეთეს ეს კომენდანტის საათის დროს, როცა კანონმორჩილ მოქალაქეებს ქუჩაში გამოჩენა ეკრძალებათ? რატომ მოიყვანეს უამრავი პოლიციელი სრული აღჭურვით ამისათვის? რატომ მოუხმეს სამხედრო ფორმაში გამოწყობილ ადამიანებს ტაძრის დანგრევისთვის? რატომ იყო დახშული მობილური კომუნიკაციები ტაძრის ტერიტორიაზე? რატომ არ მისცეს საშუალება გადაეღოთ ის, რაც ხდებოდა? რატომ არ მისცეს მონასტრის ძმებს ტაძარში დაბრძანებული სიწმინდეების გადარჩენის უფლება? რატომ დაუშვეს ეს ყველაფერი, თუ ხელისუფლება ამტკიცებდა, რომ ტაძრის დანგრევა იყო აბსოლუტურად კანონიერი?
საქმე იმაშია, რომ ხელისუფლებას მშვენივრად ესმოდა, რასაც აკეთებდნენ, ამიტომაც აკეთებდნენ ამას ბნელში. ამიტომაც გადაიყვანეს იქ შეიარაღებული უშიშროების ძალები და სწორედ ამიტომ მოაწყვეს ეს, როგორც ნამდვილი სამხედრო ოპერაცია. ხელისუფლებას მშვენივრად ესმოდა, რომ უკანონობას სჩადიოდნენ, მიუხედავად ამისა მაინც დაანგრიეს ტაძარი. საუბარი იმაზე, რომ ტაძრის შესაბამისი დოკუმენტაცია არ არსებობდა, მისი მშენებლობა უკანონო იყო და მისი დანგრევა სასამართლოს ბრძანებით განხორციელდა, სხვა არაფერია თუ არა ლეღვის ფოთოლი, რომელიც შექმნილია უკრაინის ხელისუფლების სირცხვილის დასაფარად.
ჯერ ერთი, კიევში ასობით, თუ არა ათასობით არალეგალურად აშენებული ობიექტია. და ეს არ არის მხოლოდ საცალო მაღაზიები მეტროს ხაზებთან ან დნეპერის გარემოს დაცვის ზონაში. უკანონოდ აშენდა მთელი საცხოვრებელი კომპლექსები. Google-ის კითხვარმა: „უკანონო შენობები კიევში“ გამოავლინა, რომ, მაგალითად, მხოლოდ გოლოსეევსკის რაიონში  უკანონოდ აშენებული იყო შემდეგი შენობები: ტიხორეცკის საცხოვრებელი კომპლექსი, მისამართზე: ქ. ტიხორეცკაია, 30/7, საცხოვრებელი კომპლექსი „პანორამნე მისტეხკო“ ქ. რაკეტნაია, 24, საცხოვრებელი კომპლექსი მოტორნის შესახვევში 9-9ა, საცხოვრებელი კომპლექსი ქ. ვასილკოვსკაია, 34, საცხოვრებელი კომპლექსი "ტერემოკი" ქ. უილიამსი, 2-დ, G-House საცხოვრებელი კომპლექსი ქ. გვარდეისკაია, 74, საცხოვრებელი კომპლექსი "სიმფონია" ნაუკის გამზირზე, 66-70, საცხოვრებელი კომპლექსი "მოსაიკა", სტრატეგიულ გზატკეცილზე, 53, საცხოვრებელი კომპლექსი "მრია" პროსპ. ნაუკი, 42-ა. და ეს დედაქალაქის მხოლოდ ერთი უბანია! ვინმე აპირებს მათ დანგრევას?
მეორეც, დანგრეული დესიატინის ტაძარი აშენდა 2006 წელს. ანუ ის იდგა თითქმის 20 წელი, გადაურჩა სამ პრეზიდენტს და მეოთხემ გადაწყვიტა მისი დანგრევა. არ შეიძლება ითქვას, რომ იმ დროს არ იყო საუბარი ამ ტაძრის აშენების მიზანშეწონილობაზე და მასზე ყველა ნებართვის აღებაზე. მაგრამ მაინც არავის დაუნგრევია. ახლა კი, როცა ქვეყანაში ომია, როცა ამ ომში გამარჯვების აუცილებელი პირობაა მთელი საზოგადოების კონსოლიდაცია, ახლა ხელისუფლება ანგრევს ტაძარს, უბრალოდ ორად ყოფს უკრაინელ ხალხს.
მესამეც, როცა ბოლშევიკებმა დაანგრიეს ეკლესიები, ისინიც ასე მოიქცნენ კანონის კარნახით. მათაც ყველაფერი გაფორმებული ჰქონდათ იმდროინდელი კანონმდებლობის სრული დაცვით. და არა მხოლოდ ეკლესიები დაანგრიეს კანონის დაცვით. ხორბლის ექსპორტი უკრაინიდან 1932-33 წლებში ასევე განხორციელდა კანონის შესაბამისად. მხოლოდ ახლა უკრაინაში აგინებენ საბჭოთა რეჟიმს, ასახელებენ ქუჩებს, კრძალავენ მწერლებს და ფიქრობენ, რომ ეს ბოლშევიკური სულისკვეთების ამოშლაა უკრაინული ეროვნული იდენტობისგან.
არა, ბოლშევიზმი სულ სხვაა. ბოლშევიზმი ის არის, როცა ადამიანის უფლებებზე დომინირებს პოლიტიკური მიზანშეწონილობა, როცა ციხეში არა სხვისი საკუთრების დამპყრობლები არიან, არამედ ისინი, ვინც ამ უკანონობაზე ლაპარაკობენ, როცა ხელისუფლება აფურთხებს თავის ხალხს და აყალიბებს ავტოკრატიას, აიძულებს ხალხს შესწირონ უკანასკნელი სახსრები და ბიუჯეტიდან მილიარდები მოიპაროს. და იმ ბოლშევიზმს, როგორც ვხედავთ, დღეს ჩვენი ამჟამინდელი მმართველების ხორცსა და სისხლშია ჩანერგილი, რომელსაც უბრალოდ ქუჩების სახელის გადარქმევით ვერ მოიშორებ.
მოდით დავხუჭოთ თვალები და ვუპასუხოთ რამდენიმე კითხვას. რომელ ქვეყანაში ყრიან ეპისკოპოსებს ქადაგებისთვის გისოსებს მიღმა? რომელ ქვეყანაში სვამენ ჟურნალისტებს ციხეში სიმართლის თქმისთვის? რომელ ქვეყანაში ხურავენ მონასტრებს და განდევნიან ბერებს? რომელ ქვეყანაში ანგრევს ხელისუფლება ქრისტიანულ ეკლესიებს? რომელ ქვეყანაში უჭერს მხარს ხელისუფლება მათ მიერ შექმნილ ეკლესიას და ანადგურებს ყველას, ვინც მას არ ეთანხმება? თუ თვალებს არ გავახელთ, რა თქმა უნდა, ვუპასუხებთ, რომ ეს ყველაფერი სსრკ-ში მოხდა და მართალი ვიქნებით. მაგრამ როცა თვალებს გავახელთ, დავინახავთ, რომ დღეს უკრაინაში სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენი არის გისოსებს მიღმა ქადაგების გამო, ჟურნალისტები ვ. სტუპნიცკი, ა. ოვჩარენკო და ვ. ბობეჩკოც სხედან სიმართლის თქმისთვის. ხელისუფლებამ დაკეტა კიევ-პეჩერის ლავრა და იქიდან აძევებს ბერებს. დესიატინის ტაძარი განადგურდა. ხოლო ხელისუფლების მიერ შექმნილი მეუ, ზოგადად, კონსტიტუციის საწინააღმდეგოდ, გამოცხადდა სახელმწიფოს ატრიბუტად და მისი ნებისმიერი კრიტიკა ახლა ღალატად ითვლება. მაშ, რომელ ქვეყანაში ვცხოვრობთ: დემოკრატიულ, ლეგალურ და თავისუფალ უკრაინაში თუ ტოტალიტარულ სსრკ-ში?
დესიატინის ეკლესიის დანგრევის ყველა გარემოება მიუთითებს იმაზე, რომ ხელისუფლებამ მშვენივრად იცოდა რას აკეთებდა და რომ ტაძრის მშენებლობის კანონიერების პრეტენზიას გადამწყვეტი მნიშვნელობა არ ჰქონდა. უბრალოდ, ხელისუფლებამ გადაწყვიტა თავისი ხალხის, ან თუნდაც მათი ნაწილის გატეხვა. სხვადასხვა გამოკითხვა გვიტრიალებს ცხვირწინ და ამბობენ, რომ ხალხის უმრავლესობა ეკლესიას არ უჭერს მხარს. მაგრამ, პირველ რიგში, ყველამ ვიცით, რამდენად მანიპულაციურია ეს გამოკითხვები. მეორეც, ისინი მედიასა და სოციალურ ქსელებში ტალახის და ეკლესიისთვის უსაფუძვლო ბრალდებების ასაყრელად ფართომასშტაბიანი კამპანიის შედეგია. და მესამე, რაც არ უნდა ითქვას, საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები და ხელისუფლების წარმომადგენლების განცხადებებიც კი მიუთითებს იმაზე, რომ უმე-ის დაახლოებით 6 მილიონი მორწმუნე ჰყავს. არის თუ არა ცივილიზებულ სამყაროში სხვა ქვეყანა, სადაც ხელისუფლებამ შეიძლება თავხედურად შელახოს საზოგადოების ასეთი უზარმაზარი ნაწილის უფლებები? და როგორ დაუკავშირდება საზოგადოების ეს ნაწილი ხელისუფლებას მას შემდეგ, რაც ამ ხელისუფლებამ წაართვა მათ ყველაზე წმინდა - ღვთის ტაძარი?
უმე-ის რამდენი მორწმუნეა ახლა ფრონტზე, რამდენი მორწმუნე ღვრის სისხლს, საფრთხეში აყენებს საკუთარ სიცოცხლეს, იცავს ჩვენს ქვეყანას? ჩვენ შეგვიძლია დარწმუნებით ვთქვათ, რომ ეს არის ათობით ათასი ადამიანი, თუ არა ასობით, რადგან, როგორც ცნობილი სიბრძნე ამბობს, ფრონტზე ათეისტები არ არიან. თქვენ შეგიძლიათ უბრალოდ 6 მილიონი მორწმუნე 30 მილიონი მოქალაქიდან, რომლებიც, საუკეთესო შემთხვევაში, ქვეყანაში იმყოფებიან, უკრაინის შეიარაღებული ძალების სავარაუდო რაოდენობაზე ასახოთ. რას იფიქრებენ ეს ჯარისკაცები უკრაინის მთავრობაზე, როცა გაიგებენ, როგორ ანგრევს ეს ხელისუფლება მათ ეკლესიებს? და რამდენი უმე-ის მორწმუნე, რომელიც ხშირად გასცემს თავის ბოლო დანაზოგს, აბარებს უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს, აგროვებს ფულს თვითმფრინავებისთვის, მანქანებისთვის, პირადი აღჭურვილობისთვის და აგზავნის ყველაფერს ფრონტზე? გააკეთებენ თუ არა ამას მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ გადათელა მათი რელიგიური გრძნობები?
ყველამ იცის, რომ ომში უზარმაზარ, თუ არა გადამწყვეტ როლს თამაშობს მოტივაცია და სულისკვეთება, რაც საშუალებას გაძლევთ მოახდინოთ სასწაულები და მიაღწიოთ გამარჯვებას იქ, სადაც შეუძლებელი გეჩვენებათ. როგორი საბრძოლო სულისკვეთება ექნებათ ჩვენს ჯარისკაცებს მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ დაანგრია კიევის ცენტრში მართლმადიდებლური ეკლესია? არ დაუსვამენ საკუთარ თავს კითხვას: რეალურად რისთვის ვიბრძვით? რომ ხელისუფლება გააგრძელოს ეკლესიების ნგრევა, მორწმუნეებთან გამკლავებას და მათი ციხეში ჩაგდება, ვინც გაბედავს შეწინააღმდეგებას?
საბოლოო განადგურებამდე დესიატინის ტაძარი ორჯერ დაანგრიეს: ერთხელ ბათუ ხანის ურდოებმა 1240 წელს და მეორედ 1928 წელს ბოლშევიკებმა. რომელს ჰგავს უკრაინის ამჟამინდელი ხელისუფლება? ბათუ მოვიდა და წავიდა, მაგრამ ბოლშევიკები, ეკლესიის დანგრევის შემდეგ, კვლავ მართავდნენ უკრაინას ნახევარ საუკუნეზე მეტი ხნის განმავლობაში. ეს არის ალბათ ის, რისი იმედიც აქვს ვ.ზელენსკის. მისი გუნდი დაუღალავად საუბრობს უკრაინის ყველა მოქალაქის გაერთიანების, მობილიზებისა და ფრონტის დახმარებაზე, რითაც შეუძლიათ. ვისაც შეუძლია ომში წასვლა, ვისაც არ შეუძლია ზურგში მუშაობა და ჩვენი ჯარისკაცების დახმარება. ეს ყველაფერი სწორია, მაგრამ ამ გუნდის სიტყვები ეწინააღმდეგება მათ საქმეებს. აქ არ ვისაუბრებთ არმიის შესყიდვების საშინელ კორუფციაზე, თანამდებობის პირების არაკომპეტენტურობაზე და ხელისუფლების ყველა დონეზე თვითნებობასა და უპასუხისმგებლობაზე. მოდით ვისაუბროთ იმაზე, რაც პირდაპირ ეხება ეკლესიას.
მოგეხსენებათ, ვ.ზელენსკი ხელისუფლებაში წინა პრეზიდენტის პ.პოროშენკოს კრიტიკით მოვიდა. ამ კრიტიკის ერთ-ერთი პუნქტი იყო საეკლესიო პოლიტიკა. ზელენსკიმ გააკრიტიკა, მათ შორის 95-ე კვარტალში, რომ პოროშენკო ერეოდა ეკლესიის საქმეებში, რომ მან შექმნა მეუ, რომ წავიდა სტამბოლში ტომოსის სათხოვნელად და ა.შ. ამასთან, როგორც არჩევნებში კანდიდატი, ზელენსკიმ პირობა დადო, რომ სახელმწიფო პრეზიდენტად არჩევის შემთხვევაში ყველას თანაბრად მოექცევა და კანონის ფარგლებში იმოქმედებს. მან გააკრიტიკა წინა ხელისუფლება უკრაინის ხალხის გაყოფის გამო, ხელოვნურად შექმნა დაძაბულობის ხაზები საზოგადოებაში. გთავაზობთ ციტატას მისი 2019 წლის საარჩევნო პროგრამიდან: „28 წელია გვპირდებიან თანაბარი შესაძლებლობების საზოგადოებას, მაგრამ ყოველ ჯერზე სხვადასხვა კრიტერიუმებით გვყოფენ. სინამდვილეში, არსებობს მხოლოდ ერთი დაყოფა: ჩვენ და ისინი. ჩვენ უკრაინის ხალხი ვართ. ისინი არიან „პოლიტიკური პენსიონერები“, რომლებიც „ხეტიალობენ“ მთავრობიდან ოპოზიციაში, პარტიიდან პარტიაში და მუდმივად ქმნიან თავისთვის ხელსაყრელ ადგილს, იმალებიან იმუნიტეტის მიღმა. ახლა ზელენსკიმ ბევრად აჯობა თავის წინამორბედს. ის მხოლოდ საეკლესიო საქმეებში არ ერევა, როგორც პოროშენკო, ის ეპისკოპოსებს ციხეში სვამს, ეკლესიების ხელში ჩაგდებას ემხრობა, საეკლესიო ჟურნალისტებს დევნის, ახლა კი ეკლესიებს ანგრევს. ამ ყველაფრით ის ყოფს უკრაინელ ხალხს, ყოფს ჩვენს საზოგადოებას და ფაქტობრივად მილიონობით ადამიანს მეორეხარისხოვან მოქალაქეებად აცხადებს. და ამავე დროს ის საზოგადოებისგან ხელისუფლების მხარდაჭერას ითხოვს.
ვისზე მუშაობს უკრაინის ამჟამინდელი ხელისუფლება, საბოლოო ჯამში, უკრაინის საზოგადოების გაყოფით? და რას ნიშნავს ეს ძალიან არაკეთილსინდისიერი ნიშანი ყველა ჩვენგანისთვის - ტაძრის დანგრევა? რატომ ახლა, როცა ფრონტზე კატასტროფული ვითარებაა, რაზეც ბევრი სამხედრო მოსამსახურე ლაპარაკობს, როცა დასავლეთის ქვეყნების დახმარება დიდი კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას, როცა მობილიზაცია ხდება ისე, რომ მისი ჩაშლის დიდი ალბათობაა. რატომ გადაწყვეტს ზუსტად ახლა ზელენსკის გუნდი საზოგადოებისთვის ასეთი დარტყმის მიყენებას? ეს უცოდინრობაა თუ მიზანმიმართული მუშაობა მტრისთვის?
ხელისუფლება უკვე მეორე წელია ახორციელებს ეკლესიის სასტიკ დევნას და დესიატინის ეკლესიის დანგრევა ნიშნავს იმას, რომ მათ უკვე გაუსინჯერ გემო და აღარაფერი შეაჩერებთ. რა იქნება შემდეგ? კიდევ რამდენი ეკლესია დაინგრევა, წაართმევს ეკლესიას და გადაიქცევა მუზეუმებად და კულტურულ დაწესებულებებად? კიდევ რამდენი მორწმუნე და სასულიერო პირი აღმოჩნდება ციხეში? და რა მოუვა ჩვენს ქვეყანას და ჩვენს ხალხს, თუ ჩვენი ხელისუფლება გაბედავს ღმერთის გამოწვევას და მისი ტაძრის დანგრევას? ბოლოს და ბოლოს, ჩვენ გვახსოვს, რომ „ღმერთს არ შეუძლია გაკიცხვა. რასაც ადამიანი თესავს, იმას მოიმკის...“ (გალ. 6:7).
მაგრამ მინდა დავასრულო იმედიანი სიტყვებით, წმიდა წერილის სიტყვებით: „ადგა იონა და წავიდა ნინევეში უფლის სიტყვისამებრ; ნინევია ღვთის დიდი ქალაქი იყო, სამი დღის სავალზე. იონამ დაიწყო სიარული ქალაქში, რამდენადაც შეეძლო ერთ დღეში, და იქადაგა და თქვა: კიდევ ორმოცი დღე - და ნინევია განადგურდება! და ირწმუნეს ნინეველებმა ღმერთი და მარხვა გამოაცხადეს და ჯვალო ჩაიცვათ, დიდიდან უმცირესამდე. ამ სიტყვამ მიაღწია ნინევეს მეფეს, ადგა ტახტიდან, გაიხადა თავისი სამეფო შესამოსელი, ჩაიცვა ჯვალო, დაჯდა ფერფლზე და ბრძანა, გამოეცხადებინათ და ეთქვათ ნინევეში მეფისა და მისი სახელით. დიდებულები: „რაც არ უნდა იყოს ხალხი, არც პირუტყვი, არც ხარი, არც ცხვარი არაფერი ჭამდა, არ წასულა საძოვარზე და არ სვამდა წყალს, ხალხი და პირუტყვი ჯვალოთი იყო დაფარული და ხმამაღლა შესძახეს ღმერთს, და რომ ყველამ გადაუხვია თავისი ბოროტი გზიდან და მისი ხელების ძალადობისგან, იქნებ ღმერთმა შეიწყალოს და მოაშოროს თავისი მძვინვარე რისხვა და ჩვენ არ დავიღუპოთ. და დაინახა ღმერთმა მათი საქმეები, რომ დაბრუნდნენ თავიანთი ბოროტი გზიდან და ინანა ღმერთმა უბედურება, რომელიც თქვა, რომ მოუტანდა მათ, მაგრამ არ მოიტანა“ (იოან. 3:3-10).