სად არის ღმერთი და სად ყველა დანარჩენი?
ხშირად, მიმდინარე გასაჭირისა და განსაცდელების დროს, მორწმუნეები განიცდიან მარტოობის განცდას. და სათაურის კითხვა მიტრიალებს თავში. შევეცადოთ პასუხი გავცეთ მას.
როდესაც იუდა, ჯარისკაცთა რაზმის მეთაურობით, მივიდა გეთსიმანიის ბაღში იესოს შესაპყრობად, პეტრე მოციქული გამოვიდა ქრისტეს დასაცავად. ამოიღო ხმალი და კინაღამ მოკლა ეპისკოპოსის ერთ-ერთი მსახური. და მაშინ უფალმა უთხრა მას: ან ,,იქნებ გგონია, რომ არ შემიძლია შევევედრო მამას ჩემსას, და წარმომიდგენს ანგელოზთა თორმეტ ლეგიონს და უფრო მეტსაც.’’ (მათ. 26:53). მან უბრძანა პეტრეს მახვილი დაებრუნებინა ქარქაშში და მორჩილად გაჰყვა ჯარისკაცებს სასამართლოსა და გოლგოთაზე.
ჩვენ, ქრისტიანები, ხშირად ვკითხულობთ წმიდა წერილის ამ მონაკვეთს, გაკვირვებულები ვართ, შეწუხებულები ვართ, მაგრამ საკუთარ თავს არ ვადარებთ ამ მდგომარეობას. ჩვენ ხშირად გვსურს, რომ მოწინააღმდეგეებთან შეტაკების დროს, ტაძრების აღებისას, თანამდებობის პირების უსამართლო გადაწყვეტილებების დროს და ასე შემდეგ, ანგელოზების იგივე თორმეტი ლეგიონი ჩამოვიდეს ზეციდან და გადაგვარჩინოს ჩვენ. როგორ გვინდა, რომ ჩვენმა დამნაშავეებმა დამსახურებული სასჯელი სწორედ იქვე ადგილზე მიიღონ. რათა მოხდეს რაიმე სასწაული, რომელიც ყველას დაუდასტურებდა ჩვენი რწმენის ჭეშმარიტებას, ჩვენი ეკლესიის მადლს. როგორ გვსურს, რომ ჩვენი მიწიერი ძმები მაინც დაგვეხმარებოდნენ რაიმე მნიშვნელოვანი გზით. რათა ჩვენს დასაცავად ხალხი შეიკრიბოს, ერთობლივი ლოცვა აღევლინოს, ეპისკოპოსი სასულიერო პირებთან ერთად მოვიდეს. რათა ყველამ დაინახოს ჩვენი ძალა და რიცხვი.
დიახ, ჩვენ ძალიან გვინდა, რომ ასე იყოს. ზოგჯერ, სხვათა შორის, ეს ხდება. მაგალითად, 2023 წლის 8 აპრილს, კიევის რაიონის სოფელ ლიპოვეცში, ეკლესიის დაკავების დროს, ერთ-ერთმა თავდამსხმელმა მღვდლის ჯვარი ჩამოგლიჯა და მაშინვე გარდაიცვალა. დიახ, უფალი ზოგჯერ უგზავნის ასეთ სასჯელს ჭკუის სასწავლებლად: დევნილებსაც და მდევნელებსაც. თუმცა, ყველაზე ხშირად პირიქით ხდება. არა როგორც ჩვენ გვსურს, არამედ როგორც წერია სახარებაში. ნათქვამია, რომ ყველამ მიატოვა ქრისტე. მოწაფეები გაიქცნენ, მოციქულთაგან ყველაზე გულმოდგინე პეტრემ სამჯერ უარყო ქრისტე, რომელიც რამდენიმე დღის წინ ყვიროდა: "ოსანა!" მარტოობისა და მიტოვების ამ გრძნობამ იქამდე მიაღწია, რომ ჯვრიდან საშინელი სიტყვები ისმოდა: „ღმერთო ჩემო, ღმერთო ჩემო! "რატომ დამტოვე?" (მათ. 27:46).
დღეს, როცა ეკლესიებს იტაცებენ, ცილს სწამებენ, ხშირად ჩნდება ფიზიკური ზიანის მუქარა და სხვა უბედურება, მღვდელი და მრევლის მცირერიცხოვანი ნაწილი მარტო რჩებიან. ან სულაც ასე აღიქვამენ. ადრე უამრავი ადამიანი რჩებოდა ტაძარში და კიდევ უფრო მეტი მოდიოდა. მღვდელს პატივს სცემდნენ და ტაძარს სწირავდნენ. ახლა კი, როცა ტაძრის წართმევას აპირებენ, ყოფილი მეგობრული თანასოფლელები გაკვირვებით უყურებენ და „მოსკოვის მღვდლებს“ ეძახიან, სკოლაში ბავშვებს აბუჩად იგდებენ და ა.შ. მღვდლის გარშემო ხშირად მხოლოდ ყველაზე ერთგული მრევლი რჩება. ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, რომლებიც არც ისე დიდი ხნის წინ იწვევდნენ ახალ ადმინისტრაციულ შენობებს, ნათლავდნენ ბავშვებს და დემონსტრაციულად ანთებდნენ სანთლებს ეკლესიაში დიდ დღესასწაულებზე, ახლა საუკეთესო შემთხვევაში უგულებელყოფენ, ან თუნდაც ამცირებენ მათ, რათა თანასოფლელების თვალში მაქსიმალურად დაიცვან დისტანცია „არასწორი“ მღვდლისგან. ასეთი ცვლილებების მიღება საკმაოდ რთულია. რაც არ უნდა თქვას, ყოველდღიური კეთილდღეობა, ჩვეული წესრიგი - ამ ყველაფერს დიდი მნიშვნელობა აქვს ადამიანისთვის.
ცალკე თემაა ეპისკოპოსის მონაწილეობა დევნილი საზოგადოების ცხოვრებაში. ზოგიერთ მათგანს საზოგადოების პრობლემები გულთან ახლოს მიაქვს, მოდის, ანუგეშებს და ამხნევებს. ალბათ ფინანსურადაც ეხმარებიან. მაგრამ ეს ყოველთვის არ ხდება და არა ყველგან. ხშირად თემებს თავად უწევთ ცხოვრების მშფოთვარე ზღვიდან ამოსვლა. ხანდახან ყველაზე რთულ მომენტში, როდესაც საზოგადოებას სურს იგრძნოს მღვდელმსახურის მზრუნველობა და გვერდში დგომა, ის საკუთარ თავთან რჩება. და ჩნდება გაურკვეველი აზრები: როგორ შეიძლება ეს? და რატომ? სად არის ეკლესიის ერთიანობა? მართლა აღარავინ ზრუნავს ჩვენზე? დიახ, ასეთ მომენტებში ეს შეიძლება იყოს ძალიან შეურაცხმყოფელი და, რაც მთავარია, არ არის გასაგები, რატომ ხდება ეს, რადგან წმინდანთა ცხოვრებაში ვკითხულობთ სრულიად განსხვავებულ დამოკიდებულებას. ოღონდ ახლა არ გავამართლოთ ან დავაბრალოთ ეს დამოკიდებულება, ამაზე ვიფიქროთ.
ასე რომ, უფალი ასწავლის და გამოცდის თითოეულ ადამიანს თავისებურად. ტაძარი ზოგს წაართვეს, ზოგს არა. ზოგი ეკლესიის სახლიდან გააძევეს, ზოგს კი საცხოვრებელი აქვს. სადღაც საზოგადოება მტკიცედ იკავებს ერთიანობას და სადღაც მისი ნაწილი მხარს უჭერს მეუ-ში გადასვლას. ეპისკოპოსი ზოგს კვირაში რამდენჯერმე ურეკავს, ზოგი კი სრულიად დაივიწყა. ზოგი გისოსებს მიღმა ზის, ზოგი კი თავისუფალია. ხშირად გითქვამთ საკუთარი თავისთვის: ვინმესთვის ეს უფრო ადვილია. და ამას ჩვეულებრივ მოჰყვება წუწუნი „უსამართლობაზე“. დრტვინვა ჩვენს ირგვლივ მყოფ ხალხზე, ჩვენს ძმებზე, იერარქიაზე, ეკლესიაზე, ღმერთზე, ბოლოს და ბოლოს.
ღმერთმა თითოეული ჩვენგანი მოაქცია ისეთ გარემოებებში, როგორსაც მიზანშეწონილად თვლიდა. თითოეულმა ჩვენგანმა ამ ვითარებაში უნდა უპასუხოს კითხვას: ვარ თუ არა ქრისტეს ერთგული? უპირველეს ყოვლისა საკუთარ თავს უპასუხეთ. იმის გათვალისწინების გარეშე, მხარს გიჭერენ თუ არა გარშემომყოფები, გეხმარებიან თუ არა ჯვრის ტარებაში, ზრუნავს თუ არა თქვენზე ეპისკოპოსი, არიან თუ არა თქვენ ირგვლივ ისეთებიც, რომლებსაც ესმით თქვენი სურვილი, დარჩეთ ეკლესიაში და არ უღალატოთ მას?
ჩვენ არ ვიცით, რატომ აძლევს ღმერთი ამა თუ იმ ადამიანს განსაცდელს. ხშირად ჩვენ ვერ გავიგებთ მის განგებულებას. მაგრამ ჩვენ შეგვიძლია ვენდოთ მას. ფაქტობრივად, სხვა არაფერი დაგვრჩენია. წმინდა ანტონი დიდის ცხოვრებაში აღწერილია მისი ბრძოლა დემონებთან. ეს ბრძოლა ხანგრძლივი და ძალიან სასტიკი იყო. დემონები მას ცოდვილი ფიქრებითა და გრძნობებით აცდუნებდნენ, საშინელ გამოსახულებებში გამოეცხადნენ, ცდილობდნენ შიშის ჩანერგვას და მძიმე სხეულებრივ ტკივილს აყენებდნენ. და ერთ მომენტში, როდესაც ანტონი იწვა დაღლილი ამ ბრძოლისგან, გამოჩნდა შუქი, რომელშიც მან იგრძნო ღმერთი. და გონებრივი და ფიზიკური ძალის გარეშე, ანტონი მიუბრუნდა მას სიტყვებით, რომლებშიც ისმის საყვედურის ჩრდილი: „სად იყავი, როცა საშინელ ტანჯვას ვიტანდი? რატომ ადრე არ მოხვედი და არ გადამარჩინე?” და უფალმა უპასუხა, რომ ის მუდამ ანტონის გვერდით იყო და უყურებდა მის ბრძოლას, მის ბედს.
უფალი ჩვენს გვერდით არის ისევე, როგორც წმინდა ანტონთან იყო. ის უყურებს ჩვენს მწუხარებას, ჩვენს ბრძოლას ცდუნებებთან, ვემორჩილებით თუ არა ჩვენთან მოსულ ეშმაკის სხვადასხვა აზრებს. დიახ, ღმერთს შეუძლია ადვილად წარმოგვიდგინოს ანგელოზის თორმეტი ლეგიონი, მაგრამ რა იქნება მაშინ ჩვენი პირადი საქმე? რისთვის მივიღებთ ჩვენს ჯილდოს სამოთხეში? წმიდა ასკეტ მამებს შორის ხშირად შეიძლება შეგვხვდეს შემდეგი აზრი: დემონები განსაკუთრებით მტკიცედ გვთავაზობენ, რომ ჩვენთვის გამოგზავნილი გამოცდები ჩვენს ძალებს აღემატება ზუსტად მაშინ, როცა ისინი მალე უნდა დასრულდეს. ბოლო მომენტში ცდილობენ ჩვენი გამარჯვების წართმევას. მათ უნდათ, რომ დავეცეთ ფინიშის ხაზამდე, რომ არ შევიდეთ ღვთის სამეფოში, როცა ძალიან ცოტა დარჩა.
საოცარია, რომ ჩვენს ირგვლივ თითქმის მთელი მედია სივრცე ივსება ნარატივით: „არასოდეს შეგვექმნას პრობლემა!“ უამრავი სტატია, ვიდეო, გამოსვლები, წინადადებები, როგორიცაა: როგორ ავიცილოთ თავიდან პრობლემები, როგორ გადავჭრათ ყველა პრობლემა, როგორ მოვიშოროთ პრობლემები და ა.შ. ჩვენ, ნებით თუ უნებლიეთ, ვახდენთ ამ ნარატივის ათვისებას და ნამდვილად ვცდილობთ თავიდან ავიცილოთ პრობლემები ნებისმიერ ფასად. წმინდა მამები კი სრულიად განსხვავებულს გვთავაზობენ: „ითმინე პრობლემები“. ამის შესახებ თითქმის ყველა ასკეტი წერდა.
აი, მაგალითად, ნაწყვეტები აბატ ნიკონის (ვორობიოვის) წერილებიდან, რომელიც სულ ცოტა ხნის წინ მიიცვალა, რომელიც გადაურჩა საბჭოთა დევნას და სრულფასოვნად იცხოვრა ციხის ცხოვრება ქრისტესთვის. ის წერს თავის ერთ-ერთ სულიერ ქალიშვილს: „ჩვენმა მტერმა ეშმაკმა იცის ეს და გაგაბრაზებს, გაძლევს ცრუ აზრებს, მოუთმენლობას, სასოწარკვეთას, ადამიანების გმობას, ცხოვრების წესებს, ავტორიტეტებს და ა.შ. თქვენ უნდა გესმოდეთ ეს, იცოდეთ გამოცდილებით და წინააღმდეგობა გაუწიოთ ეშმაკს“. არ დაგვავიწყდეს, რომ ეს საბჭოთა ხელისუფლების წლებში დაიწერა. "სიცოცხლის ბრძანებები" - დაუნდობელი და არაადამიანური საბჭოთა სისტემა, რომელმაც გაანადგურა რწმენა და ეკლესია. "უფროსობა" კომუნისტური პარტიაა, რომელმაც გულაგების მეშვეობით რკინის ხელით ყველა "ნათელ მომავალზე" მიიყვანა. ნიკონი არ ამართლებს ამ ყველაფერს, მაგრამ წერს, რომ აღშფოთება ამ ყველაფრის წინააღმდეგ ეშმაკია.
თავის სხვა წერილში ის ამბობს, რომ ყველა ქრისტიანი გადის განსაცდელებს და სწორედ მათში ვლინდება ღმერთისადმი სიყვარული: „ღმერთისადმი ერთგულება სწორედ ყოველგვარ მწუხარებასა და სნეულებაზე უჩივლო მოთმინებით გამოცდის. გაიხსენეთ ყველა წმინდანის ისტორია: წინასწარმეტყველთა, მოციქულთა, მოწამეთა, მეუფე კაცთა და დედაკაცთა - რაც მათ ღვთის სიყვარულით ვერ გადაიტანეს!“
ხოლო როცა ჯვრის ტარების ძალა აღარ გაქვს, როცა გაუსაძლისად გაძნელდება და ყველაფრის დათმობა გსურს, შემდეგს გირჩევს: „უფრო ხშირად უნდა მოვუხმოთ ღვთის სახელს, თავი ღვთის წინაშე დავაყენოთ. და ითხოვეთ მოთმინება, როდესაც ძალიან რთული გახდება. შხამიანი გველივით უნდა უფრთხილდეთ წუწუნს. უგუნური ქურდი წუწუნით და ლანძღვით არა მარტო აძლიერებდა ტანჯვას, არამედ სამუდამოდ დაიღუპებოდა, არამედ გონიერი - იმის შეგნებით, რომ მან მიიღო ის, რაც მისი საქმეების ღირსი იყო, შეუმსუბუქა ტანჯვა და დაიმკვიდრა ღვთის სასუფეველი.
არსებობს სამონასტრო წესი: ნუ ითხოვ მორჩილებას, მაგრამ უარს ნუ იტყვი მორჩილებაზე. ჩვენ არ ვითხოვდით დევნას, მაგრამ რადგან ღმერთმა სიამოვნებით გამოგვიგზავნა, უარის თქმა არ არის საჭირო. სჯობს, გაუძლო, როგორც ყველა წმინდანმა გაუძლო და ვნახოთ, რა ნაყოფს მოიტანს ეს.