ეპიფანე: პატრიოტებმა უნდა უარყონ თავიანთი „რუსი“ წმინდანი
მეუ-ს ხელმძღვანელმა სერგეი დუმენკომ თქვა, რომ უკრაინელებმა უნდა უარყონ თავიანთი წმინდანი, რომლის პატივსაცემად მოინათლნენ, თუ წმინდანი დაკავშირებულია რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან ან რუსეთთან.
lb.ua-ს ჟურნალისტის შეკითხვას, რა უნდა გააკეთოს მან, თუ იგი მოინათლა ქსენია პეტერბურგელის პატივსაცემად, დუმენკომ უპასუხა, რომ ახლა სხვა ქსენიას მიმართ უნდა ილოცოს: ”შეიძლება ვისაუბროთ ამა თუ იმ წმინდანის შეცვლაზე. თუ ქსენიას ავიღებთ, არის სხვა ქსენიები, რომელთა პატივსაცემად შეგვიძლია შევცვალოთ დღესასწაულის თარიღი“. მისი თქმით, თუ ადამიანს სურს თავისი წმინდანის ჩანაცვლება სხვა წმინდანით, უნდა მივიდეს მღვდელთან და მიიღოს კურთხევა.
ამავდროულად, დუმენკო ჩივის, რომ მეუ-ს მორწმუნეები მოითხოვდნენ, რომ „რუსი“ წმინდანების ხსენების დღე ამოეღოთ კალენდრიდან.
”ჩვენ იძულებული გავხდით საეკლესიო კალენდრიდან ამოგვეღო ცნობილი სათაყვანებელი წმინდანების ხსენების დღე, თუმცა ვიცით, თუ რა როლს ასრულებდნენ ისინი ხანდახან ისტორიაში”, - დასძინა დუმენკომ პეტერბურგის წმინდა ნეტარ ქსენიაზე, მართალ მორწმუნე პრინც ალექსანდრე ნეველსა და სხვა წმინდანებზე.
ეპიფანე დარწმუნებულია, რომ ამ წმინდანების საეკლესიო კალენდარში ჩაწერა დროებითი მოვლენაა, რომელიც მრევლის თხოვნით არის გამოწვეული და როგორც კი თაობა შეიცვლება, მორწმუნეები არც კი გაიხსენებენ ამ წმინდანებს.
”ისტორიაში მოხდა ისე, რომ იყო გარკვეული პერიოდი, როდესაც ჩვენ ვიყავით გაერთიანებული, ვიყავით ამ სულიერ ოკუპაციაში და დრო სჭირდება, რომ თანდათან დავშორდეთ ამ რუსულ ტრადიციას”, - თქვა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.