გერმანიის მიტროპოლიტი მარკი უმე-ის დევნაზე: ჰიტლერი ასე შორს არ წასულა
გერმანიისა და ბერლინის მიტროპოლიტი მარკი (არნდტი), რომელიც დაიბადა 1941 წელს ნაცისტურ გერმანიაში, თვლის, რომ უკრაინის ხელისუფლება ეკლესიასთან მიმართებაში იმაზე ცუდად ექცევა, ვიდრე თავის დროზე ჰიტლერი. ამის შესახებ ეპისკოპოსმა pravoslavie.ru-სთან ინტერვიუში განაცხადა.
კითხვაზე, შესაძლებელია თუ არა პარალელების გავლება ჰიტლერის დროს ქრისტიანთა დევნასა და უკრაინაში არსებულ ვითარებას შორის, მან თქვა: „სამწუხაროდ, შეუძლებელია. ჰიტლერი ისე შორს არ წასულა, როგორც ამას უკრაინის ხელისუფლება აკეთებს. ის ცდილობდა შეექმნა „ეკლესია“, რომელიც მასზე და მის მთავრობაზე იქნებოდა დამოკიდებული ან მათი აბსოლუტური კონტროლის ქვეშ იქნებოდა, მაგრამ მაინცდამაინც არ გამოუვიდა. პროტესტანტები და კათოლიკეებიც კი, რომლებიც ჰიტლერის რეჟიმის პირობებში მოქმედებდნენ, ასე თუ ისე არ იდევნებოდნენ“.
რმეს-ის იერარქი დარწმუნებულია, რომ ჩხრეკა, უკრაინის მოქალაქეობის ჩამორთმევა უმე-ის სასულიერო პირებისთვის და მათ წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეების აღძვრა დიდი მართლმადიდებლური დღესასწაულების დროს არის "დევნის დახვეწილი ფორმა".
„რა თქმა უნდა, ეს არ არის მხოლოდ დამთხვევა. როგორც უკვე ვთქვი, ამაზე ჰიტლერსაც არ უფიქრია“, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
მეუფეს თქმით, უმე-სთვის კიევ-პეჩერის ლავრის მიძინების და სატრაპეზო ეკლესიებში მსახურების უფლების ჩამორთმევა და სხვა კონფესიისთვის ასეთი უფლების მინიჭება არის "ეკლესიის დევნის აშკარა ნიშანი".
„სიტუაციის აბსურდულობა მდგომარეობს იმაში, რომ საბჭოთა ხელისუფლების დაცემის შემდეგ ეს ისტორიული და რელიგიური ობიექტები, რომლებიც ყოველთვის ეკუთვნოდა ეკლესიას, კიდევ უფრო საბჭოთა სულისკვეთებით დარჩა საერო ხელისუფლების კონტროლის ქვეშ. ისინი არ დააბრუნეს ეკლესიაში, თუმცა ეკლესიამ ისინი თავისით აღადგინა - იმ იმედით, რომ ადრე თუ გვიან მთელი ეს ქონება მას გადაეცემა, როგორც ეს სხვა ქვეყნებში მოხდა. მაგრამ მსგავსი არაფერი მომხდარა უკრაინაში“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მისი თქმით, „მსგავსი რამ მოხდა შარშანდელ მონტენეგროში, სადაც ხალხი ბარიკადებისკენ წავიდა“.
„უკრაინაში ასეთი მოძრაობა არ არის, იქ ხალხი სრულიად დაშინებულია. ამიტომ, ხელისუფლებას შეუძლია, საკუთარი შეხედულებისამებრ, გააგრძელოს ან შეწყვიტოს საეკლესიო ქონების იჯარის ხელშეკრულება“, - თქვა მეუფემ.
მან თანამედროვე უკრაინაში ეკლესიის დევნა შეადარა ჩვენი ეპოქის პირველ საუკუნეებში ქრისტიანთა დევნას.
„ყველა ეს ძალისხმევა მიმართულია იმისთვის, რომ უმე არარსებულად გამოცხადდეს ან აკრძალოს მისი საქმიანობა მთელ უკრაინაში. გარკვეულ რეგიონებში ის უკვე აკრძალულია და ახლა მთელი ქვეყნის მასშტაბით იდევნება“, - განაცხადა მან.
მან ასევე გააფრთხილა მორწმუნეები, რომ არ გადავიდნენ მეუ-ში კანონიკური ეკლესიის აკრძალვის შემთხვევაში: „ვფიქრობ, ეს არასწორი იქნებოდა. ვინც ამას აკეთებს, ასეთი ნაბიჯი სულიერ ზიანს მიაყენებს, რადგან მეუ არ არის საეკლესიო ორგანიზაცია, ის შეიქმნა უკრაინის საერო ხელისუფლების, სახელმწიფოს მიერ და არ აქვს რეალური საეკლესიო ზიარება. ეს იმაშიც კი გამოიხატება, რომ ბერები საერთოდ არ ჰყავთ. ვთქვათ, კიევის წმინდა მიქაელის მონასტერი, რომელსაც ისინი აკონტროლებენ, ცარიელი დგას“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე მიტროპოლიტმა მარკმა თქვა, რომ ეპისკოპოსების, მღვდლების, მორწმუნეების ბინებში, უმე-ის მონასტრებსა და ტაძრებში გაძლიერებული ჩხრეკა დაშინების მეთოდია და „უკრაინა ძალიან შორს არის დემოკრატიული სახელმწიფოსგან“.