უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტი: ახალი ანტიეკლესიური კანონპროექტი არღვევს კონსტიტუციას
2023 წლის 19 იანვარს მინისტრთა კაბინეტის მიერ უმაღლეს რადაში რეგისტრირებული კანონპროექტი No8371 „უკრაინის ზოგიერთ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობაზე უკრაინაში“, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას, კანონპროექტის ფორმულირების წესებს, ეროვნულ კანონმდებლობასა და საერთაშორისო სამართალს. ამის შესახებ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იურიდიული დეპარტამენტის კომენტარშია საუბარი.
როგორც იურიდიულ დეპარტამენტში აღნიშნეს, პროექტი, კერძოდ, ითვალისწინებს რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვას, რომლებიც დაკავშირებულია რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) გავლენის ცენტრებთან, რომლის წამყვანი ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს სახელმწიფოში, რომელიც ახორციელებს შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ“.
დოკუმენტი საშუალებას იძლევა სასამართლოს მტკიცებულების საფუძველზე - პროკურორის ან ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის მოთხოვნით - შეწყვიტოს რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა კანონის ნებისმიერი დარღვევის შემთხვევაში.
კანონპროექტი მნიშვნელოვნად აფართოებს სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის უფლებამოსილებების ჩამონათვალს, კერძოდ, მას უფლებას აძლევს ჩაატაროს რელიგიური გამოცდები რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ, რათა გამოავლინოს დაქვემდებარება კანონიკურ და ორგანიზაციულ საკითხებში აგრესორ სახელმწიფოში მდებარე წამყვან ცენტრებთან. ასევე გამოსცეს მითითებები ექსპერტიზის შედეგად გამოვლენილი დარღვევების აღმოსაფხვრელად და მიმართოს სასამართლოს ადმინისტრაციული სარჩელით რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შეწყვეტის თაობაზე, თუ იგი არ ასრულებს ასეთ მითითებებს.
გარდა ამისა, კანონპროექტით შემოთავაზებულია ცვლილებების შეტანა კანონში „იურიდიული პირების, ფიზიკური პირების – მეწარმეებისა და საზოგადოებრივი ფორმირებების სახელმწიფო რეგისტრაციის შესახებ“, რაც „პირდაპირ გავლენას მოახდენს უკრაინის ყველა რელიგიური კონფესიის საქმიანობაზე“.
უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტი ხაზს უსვამს, რომ No8371 კანონპროექტი უხეშად არღვევს კონსტიტუციის ძირითად დებულებებს: კომენტარში ჩამოთვლილია ძირითადი კანონის 10 მუხლი, რომელიც ეწინააღმდეგება მინისტრთა კაბინეტის მიერ მომზადებულ დოკუმენტს.
იურისტები აღნიშნავენ, რომ კანონპროექტი შემუშავდა ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს 2022 წლის 1 დეკემბრის გადაწყვეტილების „უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის გარკვეული ასპექტების და პირადი სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შეზღუდვების გამოყენების შესახებ“ განხორციელების ფარგლებში. ზომები (სანქციები)“, თუმცა ეწინააღმდეგება თავად ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებას „მოქმედ კანონმდებლობაში ცვლილებების საგნისა და საერთაშორისო სამართლის შესაბამისობის თვალსაზრისით“.
იურიდიული დეპარტამენტის სპეციალისტების თქმით, მოქალაქეთა რელიგიის თავისუფლების უფლების რეალიზაცია მართლაც შეიძლება კანონით შეიზღუდოს, მაგრამ ეროვნული უსაფრთხოების დაცვა შეზღუდვის საფუძვლების არსებულ ნუსხაში ​​არ შედის, შესაბამისად, მიღებულია მთავრობის კანონპროექტი "არაკანონიერია, უკანონოა ყველა პირთან მიმართებაში, რომელიც ასწავლის კონკრეტულ რელიგიას".
კომენტარის ავტორები ასევე აღნიშნავენ, რომ ტერმინი „მიკუთვნება“ ნასესხებია ეკონომიკური და ფინანსური სამართლის სფეროდან, რომელიც არეგულირებს ბიზნესის კეთების და მოგების მომტანი საწარმოებისა და ორგანიზაციების საქმიანობას, რაც ძირეულად განსხვავდება არაკომერციული მოდელისგან. რელიგიური ორგანიზაციების.
იურიდიული დეპარტამენტის აზრით, კანონპროექტი შედგენილია კანონპროექტის მოქმედი წესებისა და საკანონმდებლო ტექნიკის ძირითადი მოთხოვნების მრავალრიცხოვანი დარღვევით.
„მიუხედავად პოლიტიკური კონტექსტისა და ხელოვნური საზოგადოებრივი მოთხოვნისა, რომელიც ყალიბდება მანიპულაციური გამოკითხვებითა და მედიის ანგარიშებით, ასევე ადგილობრივი ხელისუფლების [ლეგალურად] უმნიშვნელო გადაწყვეტილებებით, მიგვაჩნია, რომ ეს კანონპროექტი საშიშია უკრაინის საზოგადოებისთვის და უკრაინის ყველა რელიგიური გაერთიანებისთვის. ვინაიდან ის ნერგავს რელიგიური ორგანიზაციის შიდა საქმეებში დაუსაბუთებელი ჩარევის მექანიზმს“, - ნათქვამია კომენტარში.
„რადგან კანონპროექტი ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სამართლის ნორმებს და უკრაინის კონსტიტუციას, არ შეესაბამება სამართლებრივ ტექნიკას და ასევე მნიშვნელოვნად გაართულებს ჩვენი ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს, მოვუწოდებთ პარლამენტს გამორიცხოს კანონპროექტი №8371 დღის წესრიგიდან და კენჭისყრაზე არ დააყენოს“, - შეაჯამა უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრინდელმა დეპუტატმა „ხალხის მსახურმა“ ფედორ ვენისლავსკიმ განაცხადა, რომ ზამთრის დასრულებამდე კანონპროექტი №8371 პირველი მოსმენით მაინც იქნება მიღებული.