უკრაინა - ყველაზე დიდი რელიგიური თავისუფლების ტერიტორია, - ზელენსკი
2023 წლის 29 მარტს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმერ ზელენსკიმ თქვა, რომ ჩვენი სახელმწიფო „ევროპის ამ ნაწილის“ ყველაზე დიდი რელიგიური თავისუფლების ტერიტორიაა“.
საღამოს ვიდეომიმართვაში სახელმწიფოს მეთაურმა განაცხადა, რომ „დღეს გადაიდგა კიდევ ერთი ნაბიჯი ჩვენი სახელმწიფოს სულიერი დამოუკიდებლობის განმტკიცებისთვის, ჩვენი საზოგადოების რელიგიური მანიპულაციებისგან, ძველი და ცინიკური მოსკოვური მეთოდებისგან დაცვის საქმეში“.
მისი სიტყვებით, „უკრაინა არის ყველაზე დიდი რელიგიური თავისუფლების ტერიტორია ევროპის ჩვენს ნაწილში. ასე არის 91 წლიდან. ასე იქნება სულ“.
ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა „ყველას, ვინც ზრუნავს უკრაინაზე და ჩვენს მოქალაქეებზე“, და „ყველას, ვინც მხარს უჭერს უკრაინის ბრძოლას დამოუკიდებლობისთვის“.