აქვს თუ არა დუმენკოს მმართველობითი კრიზისი?
2023 წლის 9-10 მაისს უნდა შედგეს სერგეი დუმენკოს ვიზიტი ვოლინაში, ზინკევიჩის მამულში. მისთვის მეგობრულ ადგილობრივ რესურსებში ეპიფანეს უწოდებენ მეუ-ს "ეპარქიის უფროსს". და საეჭვოა, რომ ეს მხოლოდ ფრაზა იყოს. როგორც ჩანს, მიხაილ ზინკევიჩს უარი არ უთქვამს ამ სტრუქტურის მეთაურის გეგმებზე.
2018 წლის დეკემბერში მეუ-ს „გამაერთიანებელ საბჭოზე“ იყო რამდენიმე კანდიდატი ახალი სტრუქტურის ხელმძღვანელის პოსტზე: სიმონ შოსტატსკი, მიხეილ ზინკევიჩი და ეპიფანე დუმენკო.
პოროშენკო მხარს უჭერდა სიმონ შოსტატსკის. უფრო მეტიც, მაშინ ბევრმა თქვა, რომ სწორედ "წინამძღვრობის" გულისთვის გადავიდა შოსტატსკი, რომელიც კარგად იცნობდა პოროშენკოს ვინიციდან, მეუ-ში. ეს კანდიდატი აწყობდათ ფანარიოტებსაც, ვინაიდან შოსტატსკი ერთადერთი იყო იმ სამი კანდიდატიდან, რომელსაც კანონიკური კურთხევა ჰქონდა.
მაშინდელი უმე-კს-ის წარმომადგენელთა უმეტესობამ ხმა მისცა ზინკევიჩს. ის შედარებით ახალგაზრდაა, ქარიზმატული და, როგორც ამბობენ, „კაცი“, რომელიც დაეხმარებოდა მეუ-ს საზოგადოებაში კეთილგანწყობისა და ავტორიტეტის მოპოვებაში. რომ არა ფილარეტის სიჯიუტე, ის გახდებოდა ახალი სტრუქტურის ხელმძღვანელი.
ეპიფანე დუმენკოს არჩევა არავის უნდოდა, გარდა რამდენიმე ადამიანის, მისი „მეგობრების“: ზორიას, აგაპიტის და ფოტის. განსაკუთრებით ისარგებლა (და გაიმარჯვა) ეპიფანე ზორიას არჩევით. მეუ-ში ბევრი ამბობს, რომ სწორედ ის არის, ვინც, ფაქტობრივად, ახლა ამ ორგანიზაციას ხელმძღვანელობს.
ფილარეტი, რომელიც ელოდა, რომ ის იქნებოდა ახალი სტრუქტურის ხელმძღვანელი, როგორც უმე-კს-ში, მშვენივრად ესმოდა, რომ არც შოსტატსკი და არც ზინკევიჩი არ მისცემდნენ მას მართვის უფლებას. შოსტატსკი - ფილარეტის ფიგურის გენეტიკური უარყოფის გამო, ზინკევიჩი - მისი დამოუკიდებელი და ფეთქებადი ხასიათის გამო. ამიტომ, დენისენკო დარწმუნებული იყო, რომ მშვიდი და მორჩილი დუმენკო საუკეთესო კანდიდატი იყო.
შედეგად, ზორიას, დუმენკოსა და ფილარეტის კოალიციამ გაიმარჯვა. მაგრამ, როგორც გვახსოვს, ზორიამ „ჩააგდო“ თავისი ყოფილი „აბბა“ (როგორც მან უწოდა) და დაარწმუნა დუმენკო, რომ ის მართავდა ყველაფერს და არა „ბაბუა“.
მას შემდეგ ეპიფანიისა და იმ პოლიტიკის მიმართ, რომელიც მან აირჩია თავისი სტრუქტურისთვის, უკმაყოფილება მხოლოდ გაიზარდა. და მიუხედავად იმისა, რომ ახლა მეუ-მ მიიღო ძალიან სერიოზული მხარდაჭერა ხელისუფლებისგან და მასიურად ითვისებს უმე-ის ტაძრებს, მეუ-ს ბევრ "მღვდელს" და "ეპისკოპოსს" აქვს ძლიერი სურვილი შეცვალოს სტრუქტურის ხელმძღვანელობა. ისინი არ ენდობიან ეპიფანეს, რადგან იციან, რომ ის კი არ ხელმძღვანელობს, არამედ-ზორიაა. თითქმის ყველა მათგანი მეუ-ს ხელმძღვანელად ზინკევიჩს ხედავს. არც თვითონ არის წინააღმდეგი. უფრო მეტიც, ზინკევიჩი ამჟამად არა მხოლოდ ცალკეულ „ეპისკოპოსებთან“ აწარმოებს მოლაპარაკებებს, მათ თავის მხარეზე უბიძგებს, არამედ ასევე ცდილობს მოლაპარაკებას ფანართან და ფანარიოტებს წინამძღვრობი სანაცვლოდ გარკვეულ უპირატესობებს ჰპირდება.
როგორც საჯარო ინტერვიუებში, ასევე მის გარემოცვასთან პირად საუბრებში, ზინკევიჩმა არაერთხელ ისაუბრა როგორც ტომოსის წინააღმდეგ, ასევე მეუ-ის პოლიტიკის წინააღმდეგ, რომელიც ფანართან ურთიერთობაში დამოუკიდებლობის არარსებობას ეხება.
ზინკევიჩი პირობას დებს, რომ თუ მას „აირჩევენ“, ის შექმნის „ნამდვილ“ უკრაინულ ეკლესიას, რომელსაც არა მხოლოდ ყველა ადგილობრივი ეკლესია აღიარებს, არამედ ხელისუფლებაც ანგარიშს გაუწევს. მაგალითად, ამ დროისთვის, უკრაინელი ჩინოვნიკების უმაღლესი ეშელონის წარმომადგენლებს დუმენკოს მიმართ პატივისცემაც კი არ აქვთ, არ სურთ მასთან შეხვედრა და როდესაც ის თავად ეძებს ასეთ შეხვედრებს, ისინი ერთი სიტყვით "აბურთავებენ" მას ( არის შემთხვევები, როცა ეპიფანეს უკრაინელი ჩინოვნიკების მოსაცდელი ოთახის დატოვება სთხოვეს). ზინკევიჩი ირწმუნება, რომ ეს არ მოხდება მასთან ურთიერთობაში.
ამავდროულად, ზინკევიჩი თავს წარმოაჩენს, როგორც ფილარეტის ტრადიციების გამგრძელებელს (რომელსაც მეუ-ს მრავალი „ეპისკოპოსი“ დღემდე პატივს სცემს და აფასებს, ზოგი კი ფარულად სტუმრობს კიდეც), და ასევე ქმნის თავისთვის უკრაინის "საპატრიარქო" მებრძოლის იმიჯს.
პარალელურად, ის აწარმოებს აქტიურ საინფორმაციო კამპანიას, ამისთვის იყენებს მის ხელთ არსებულ ყველა რესურსს.
მაგალითად, ცოტა ხნის წინ მან ვრცელი ინტერვიუ მისცა ლუცკის პუბლიკაციას "კონკურენტი", სადაც მან თქვა, რომ უმე-ს არსებობა უნდა აიკრძალოს და ყველა მღვდელი, რომელიც არ გადადის მეუ-ში, გაემგზავრება მტვირთავად სამუშაოდ.
სულ ცოტა ხნის წინ, იგივე "კონკურენტი" მივიდა საინფორმაციო სფეროში დიდი ხნის დავიწყებულ "პატრიარქ" ფილარეტთან. ეჭვგარეშეა, რომ ეს ვიზიტი მხოლოდ ზინკევიჩის წყალობით გახდა შესაძლებელი. ანალოგიურად, უდავოა, რომ დენისენკოს კითხვები კოორდინირებული იყო (თუ პირდაპირ არ იყო დაწერილი) ზინკევიჩთანაც. აღსანიშნავია, რომ ინტერვიუ უმე-კს-ის „პატრიარქთან“ გამოქვეყნდა ეპიფანეს ვოლინში ჩამოსვლამდე ერთი კვირით ადრე (ვიზიტი 9-10 მაისს არის დაგეგმილი). ასევე გაითვალისწინეთ, თუ როგორ დაასათაურა ლუცკის გამოცემამ ახალი ამბები დუმენკოს რეგიონში ჩასვლის შესახებ: ”მეუ-ს ეპარქიის ხელმძღვანელი ეპიფანე მიდის ვოლინში: ვიზიტის პროგრამა”. და ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ფორმულირება „ეპარქიის წინამძღვარი“ რედაქტორის შეცდომაა. უფრო ზუსტად, ეს არის დამოკიდებულება ეპიფანეს მიმართ.
ანუ ფილარეტთან ინტერვიუ დუმენკოს „საჩუქარია“ ზინკევიჩისგან. უფრო მეტიც, ფილარეტი ამჟამად რეალურად აფიქსირებს ზინკევიჩის პოზიციას. მან, თავის მხრივ, იცის, რომ ფილარეტი არ გაჩუმდება და სწორ კითხვებზე ზინკევიჩს „სწორ“ და საჭირო პასუხებს გასცემს. და ის არ შეცდა.
მაგალითად, აი რას ამბობს ფილარეტი დუმენკოს შესახებ: „უმჯობესია არაფერი გააკეთო, ვიდრე რთულ პრობლემებს გაუმკლავდე. ამიტომ, ის (დუმენკო, - რედ.) მშვიდად ზის. და თუ გავერთიანდებით, მაშინ წარმოქმნილი პრობლემები და უნდა მოგვარდეს. ამისთვის კი საკმარისი გონიერება არ აქვს.
"საკმარისად გონიერი არ არის" - სწორედ ამ სიტყვებით ახასიათებს ,,ძველი გვარდია’’ ეპიფანეს.
ფილარეტმა გამომცემლობა ,,კონკურენტთან’’ ინტერვიუში ასევე შესთავაზა თავისი გეგმა უმე-ისა და მეუ-ს „გაერთიანების“ შესახებ: „მე მათ სხვა რამეს ვთავაზობ - ყველა წინამძღვარი რჩება მათი ეკლესიების მმართველად და ისინი ყველა გაერთიანდებიან უკრაინის საპატრიარქოში. ონუფრი, როგორც ის ხელმძღვანელობდა თავის სამრევლოებს, რჩება ხელმძღვანელად. ეპიფანე გააგრძელებს თავისი ეპარქიების მართვას, მაგრამ ყველა გაერთიანდება ერთ საპატრიარქოში“.
ფილარეტი დარწმუნებულია, რომ "ადრე თუ გვიან", "უკრაინული მართლმადიდებლობა ამას მიაღწევს". ფილარეტმა ტექნიკურად არ ახსნა, თუ როგორ უნდა გააკეთოს ეს (გარდა ფრაზისა „პატრიარქის“ არჩევის შესახებ), მაგრამ ძნელი მისახვედრი არ არის, რომ ახალი სტრუქტურის, ამ ორთავიანი ჰიდრას სათავეში ის საკუთარ თავს ხედავს (თუ იქამდე იცოცხლებს), ან, რა თქმა უნდა ზინკევიჩს.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, მიუხედავად მეუ-ს ერთი შეხედვით ძალაუფლებისა, მასში აქტიური განხილვა მიმდინარეობს ხელისუფლების შეცვლის შესაძლო ვარიანტებზე. უფრო მეტიც, ფილარეტის სიტყვები „უკრაინის საპატრიარქოს“ შესახებ, რომელიც გააერთიანებს მეუ-სა და უმე-ს, შეიძლება აღიქმებოდეს, როგორც „სამუშაო მოდელი“, რომელსაც ამჟამად ზინკევიჩი უწევს პროპაგანდას და გაჟღერებულია ფილარეტის მიერ. უცნობია, როგორ დასრულდება ეს აფიორა, მაგრამ უკვე აშკარაა, რომ მეუ განიცდის მენეჯერულ კრიზისს, რაც დუმენკოს კარგს არ მოუტანს.