ხმელნიცკში ხელისუფლებამ უმე-ის მრევლი ყალბი დოკუმენტებით გადაიყვანა მეუ-ში
ხმელნიცკის სამხარეო ადმინისტრაციამ, ყალბი დოკუმენტების საფუძველზე - "სამრევლო კრების ოქმებით" და უმე-ს საზოგადოების "განცხადებით" ხმელნიცკის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძრის სამრევლო მეუ-ში დაარეგისტრირა. ამის შესახებ ვიდეომიმართვაში განაცხადა მრევლის სასულიერო პირმა, კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის მასწავლებელმა, არქიმანდრიტმა პაისიმ (ყულიში).
მისი თქმით, აპრილის დასაწყისიდან მეუ-ს მხარდამჭერები ცდილობენ მიისაკუთრონ ღვთისმშობლის შობის ტაძარი, რომელიც ქალაქში ერთ-ერთი უძველესია. 5 აპრილს მათ ტაძრის მახლობლად მოაწყეს პოლიტიკური აქცია, რომლის დროსაც შეაგროვეს 650 ხელმოწერა მისი ეპიფანე დუმენკოს სტრუქტურაში გადაცემისთვის. ამის შემდეგ საეკლესიო საზოგადოებამ გამართა კანონიერი შეხვედრა, რომელზეც 1200-მდე მრევლმა დაადასტურა თავისი ერთგულება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისადმი მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის ხელმძღვანელობით.
თუმცა, 8 მაისს დუმენკოს მომხრეებმა საბუთები წარუდგინეს რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციას მრევლის ხელახალი რეგისტრაციისთვის მეუ-ში. ამის შესახებ „გადაწყვეტილება“, მათი თქმით, წინა დღეს „რელიგიური თემის კრებაზე“ მიიღეს.
„არ ყოფილა არც განცხადება, არც ვიდეოჩანაწერი. ჩვენ შევიტყვეთ მას შემდეგ, რაც 7 მაისს მათ თითქოს მეორე კენჭისყრა ჩაატარეს ხმელნიცკის პოდილიას სტადიონზე, განაცხადა არქიმანდრიტმა პაისიმ. „მაგრამ იმ დღეს იქ შეხვედრა არ ყოფილა. და ეს არის უპრეცედენტო შემთხვევა დამოუკიდებელი უკრაინის მთელ ისტორიაში, როდესაც ისინი ცდილობენ ტაძრის გადატანას მეუ-ს სტრუქტურაში შეხვედრის გარეშე. ფიქტიურად, სადღაც უკვე 2,5 ათასი ხმა შეაგროვეს და ოქმი წარუდგინეს ხმელნიცკის სამხარეო ადმინისტრაციას“.
14 მაისს, ღვთისმშობლის შობის თემის სამ ათასამდე წევრმა ეკლესიაში გამართულ სამრევლო კრებაზე კიდევ ერთხელ გამოაცხადა თავისი ერთობა უმე-თან. გარდა ამისა, მრევლმა 7 მაისს ფიქტიური „შეხვედრის“ ყველა „გადაწყვეტილება“ გააბათილა.
15 მაისს საეკლესიო საზოგადოებამ აცნობა ხმელნიცკის რეგიონალურ სახელმწიფო ადმინისტრაციას მრევლის ლეგიტიმური შეხვედრის შედეგების შესახებ, მაგრამ იმავე დღეს ცნობილი გახდა, რომ ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ ხელი მოაწერა ბრძანებას მრევლის მეუ-ში ხელახალი რეგისტრაციის შესახებ.
„ვთხოვთ და ვაფრთხილებთ სამხარეო ადმინისტრაციას, არ ჩაიდინონ მსგავსი უკანონობა. ჩვენ გვჯერა, რომ ხელისუფლებაში მყოფები გადახედავენ თავიანთ უკანონო გადაწყვეტილებას“, - განაცხადა არქიმანდრიტმა პაისიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მთავარეპისკოპოსმა ვიქტორმა წერილით მიმართა უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარს დმიტრო ლუბინეცს, სადაც მან განაცხადა, რომ დაუშვებელია უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიის სამრევლოების ხელახალი რეგისტრაცია რელიგიური თემების ნების გარეშე.