უუს-მ იზიუმის ეპარქიის მონასტრის წინამძღვარს ეჭვმიტანილის ოქმი გადასცა
სისხლის სამართლის კოდექსის მე-3 ნაწილის მიხედვით უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა უმე-ის იზიუმის ეპარქიის მონასტრის წინამძღვარს ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა. უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436-2 (რომელიც ამართლებს რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებულ აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ მედიის გამოყენებით), აღკვეთის ღონისძიების არჩევის საკითხი ახლა წყდება, სასულიერო პირს 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება. იტყობინება სბუ.
სბუ-მ განაცხადა, რომ გუბერნატორმა „აკურთხა რუსი სამხედროები იზიუმის ოკუპაციის დროს“.
„რეგიონის დროებითი ოკუპაციის დროს იგი ნებაყოფლობით უჭერდა მხარს რუს დამპყრობლებს და საკუთარი მაგალითით, იგივესკენ მოუწოდებდა სხვა ადგილობრივ მაცხოვრებლებს. მამაკაცმა საჯაროდ განაცხადა, რომ ადგილობრივი რელიგიური საზოგადოება ექსკლუზიურად რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას ექვემდებარება. მან ასევე წერილი მისწერა მოსკოვის პატრიარქის თანაშემწეს კირილს რეგიონის ოკუპირებული ნაწილისთვის „ჰუმანიტარული დახმარების“ გაგზავნის თხოვნით“, - ნათქვამია ანგარიშში.
„ის არაერთხელ ესაუბრა კრემლის პროპაგანდისტებს კამერის წინ, რომლებიც იმ დროს გადაიღეს იზიუმში. თავის კომენტარებში თავდამსხმელმა უკრაინელი დამცველების დისკრედიტაცია მოახდინა, უარყო რუსული აგრესიის ფაქტები და განადიდა დაღუპული რაშისტები“, - დასძინა სბუ-მ.