დიდი პოლიტიკა და საეკლესიო კითხვა: შეიცვლება თუ არა სიტუაცია შემოდგომაზე?
შემოდგომის მოახლოებასთან ერთად, საზოგადოებაში შესაძლებელია პროვოკაციები, მათ შორის ეკლესიის წინააღმდეგ: ფოტო: მჟკ
ეკლესია - ცაა დედამიწაზე. ძნელი წარმოსადგენია პოლიტიკისგან უფრო შორს მყოფი ინსტიტუტი, ვიდრე ეკლესია, მაგრამ, მიუხედავად ამისა, ის აქტიურად ირევა პოლიტიკაში. ეს არ შეესაბამება სახარებას, რადგან პოლიტიკა თავისი ბუნებით ყოფს, ეკლესია კი აერთიანებს ყველას ქრისტეში. მხოლოდ ცოდვა და არა პოლიტიკური პრეფერენციები შეიძლება იყოს დაბრკოლება ეკლესიაში ყოფნისთვის. მაგრამ პოლიტიკოსებს ხშირად აქვთ ცდუნება, გამოიყენონ ეკლესია, როგორც მოლაპარაკებები თავიანთ პოლიტიკურ თამაშში. როგორ ხდება ეს უკრაინაში და რა შედეგი შეიძლება გამოიწვიოს? მოდით გადავხედოთ.
რატომ სარგებლობენ ფარმაცევტები დაავადებებით?
ჩვენი დაცემული სამყარო ძალიან პარადოქსულად არის განლაგებული: ექიმებისა და ფარმაცევტებისთვის სასარგებლოა ადამიანების ავადმყოფობა, ადვოკატებისთვის მოქალაქეებს შორის მუდმივი კამათი, ოპოზიციური პოლიტიკური ძალებისთვის სასარგებლოა, რომ ყველაფერი რაც შეიძლება ცუდად წავიდეს სახელმწიფოში. შემდეგ ისინი გააკრიტიკებენ მთავრობას და დაიკავებენ ადგილს შემდეგ არჩევნებში ან გადატრიალების დროს. შეერთებული შტატები, როგორც დემოკრატიის "სტანდარტები" და ყველაფერი საუკეთესოს ნიმუში, ახორციელებენ სხვადასხვა ქვეყნებში „კონტროლირებადი ქაოსი" კონცეფციას თავიანთი გეოპოლიტიკური ამოცანების გადასაჭრელად.
2019 წელს, უკრაინაში საპრეზიდენტო არჩევნების წინა დღეს, სტუდია 95 კვარტალის ერთ-ერთ კონცერტზე, სცენიდან გამოცხადდა, რომ ეს კონცერტი და სხვა არაფერი იყო, როგორც პარტიის „ხალხის მსახურის“ სხდომა ვ. ზელენსკის პრეზიდენტად წარდგენის შესახებ. ეს ხუმრობა იყო, მაგრამ ეს სიმართლე გახდა. ვ. ზელენსკი გახდა პრეზიდენტი, ხოლო პარტიამ „ხალხის მსახური“ პარლამენტში მიიღო ადგილების აბსოლუტური უმრავლესობა. უკრაინაში გაჩნდა ერთი პარტიის მონოპოლია ცენტრალურ მთავრობაზე. მნიშვნელოვანი დათქმა: დღევანდელ უკრაინაში, ისეთი ცნებები, როგორიცაა ძალა, სუვერენიტეტი და დამოუკიდებლობა, რბილად რომ ვთქვათ, ფარდობითია. მიუხედავად ამისა, ხალხმა მისცა "ხალხის მოსამსახურეებს" და პირადად ვ. ზელენსკის კარტ ბლანში საარჩევნო დაპირებების განსახორციელებლად, რომელთა შორის მთავარი იყო დონბასის ომის დასრულება. საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში ვ. ზელენსკის მისცა ხმა 73,22% -მა ამომრჩეველმა.
ერთ წელიწადზე მეტი გავიდა და დანაპირები არ შესრულდა. ომი ჯერ კიდევ არ დასრულებულა. ეკონომიკურ პრობლემებთან ერთად, კორონავირუსი, ისევე როგორც მთავრობის მაღალჩინოსნების განსაცვიფრებელი არაკომპეტენტურობა, ამან განაპირობა ის ფაქტი, რომ მმართველი პარტიის რეიტინგი სწრაფად ეცემა ძირს.
პოროშენკოც ხელისუფლებაში მოვიდა დონბასში ომის დასრულების დაპირებით. თუმცა, მოგვიანებით მის რიტორიკაში უფრო და უფრო ნაციონალისტური ნოტები ჟღერდა და მისი პრეზიდენტობის დასრულებისთანავე იგი მტკიცედ აღმოჩნდა ნაციონალისტური აზროვნების ელექტორატის მხარეს.
თითქმის ყველა სოციოლოგიური გამოკითხვები გვაჩვენებენ მმართველი პარტიის რეიტინგის შემცირებას და ოპოზიციის ძალების რეიტინგის შესაბამის ზრდას. დღეს ორი ოპოზიციური ძალაა, რომლებსაც საკმაოდ მაღალი რეიტინგი აქვთ: ოპოზიციური პლატფორმა - სიცოცხლისთვის (ოპს) და ევროპული სოლიდარობა (ეს), რომელსაც ხელმძღვანელობს ყოფილი პრეზიდენტი პ. პოროშენკო. ეს უკანასკნელი ასევე მოვიდა ხელისუფლებაში 2014 წელს დონბასში ომის დასრულების დაპირებით. თუმცა, შემდეგ მის რიტორიკაში უფრო და უფრო ნაციონალისტური ნოტები ჟღერდა და მისი პრეზიდენტობის ბოლოს პ.პოროშენკომ მტკიცედ დაიჭირა ნაციონალისტი ელექტორატის მხარე. რატომღაც მან გადაწყვიტა, რომ სწორედ ასეთი პოზიცია დაეხმარება მას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (უმე) დაარსებასთან ერთად არჩეულ იყოს მეორე ვადით. ამასთან, იგი სასტიკად შეცდა. უკრაინის ხალხმა (ზუსტად ხალხმა და არა რადიკალურმა აქტივისტებმა) თქვეს მკაცრი "არა" ასეთ პოზიციაზე. ახლა "ხალხის მსახურების" პოპულარობის შემცირება პ.პოროშენკოს ახალი პოლიტიკური მომავლის შანსს აძლევს.
ასევე არსებობს პოლიტიკური ძალები, რომლებიც ფორმალურად უჭერენ მხარს ვ. ზელენსკის, მაგრამ მათ სურთ უფრო მნიშვნელოვანი როლი ითამაშონ სახელმწიფოს მმართველობაში. ისინი ასევე დაინტერესებულნი არიან, რომ ქვეყანის საქმეები რაც შეიძლება ცუდად წავიდეს, რადგანაც პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ამის შესახებ დაეკისრება მმართველ პარტიას. ბოლო პერიოდში შეიძლება დავაკვირდეთ, თუ როგორ ხდება ამ ძალების მეშვეობით ზე-ჯგუფის დისკრედიტაცია. ეს დისკრედიტაცია ხორციელდება უფრო წარმატებით, მით უფრო მეტ კრიტიკის მიზეზს თავად ზე-ჯგუფი იძლევა: ეკონომიკური ვარდნა, კორონავირუსთან გამკლავების შეუძლებლობა, არაპოპულარული მიწის რეფორმა, სავალუტო ფონდის რთულ პირობებთან შეთანხმება და მრავალი სხვა.
მაგრამ უბრალოდ შეუძლებელია შურისძიება „ხალხის მსახურების“ რეიტინგის ვარდნაზე. ეს შეიძლება გაკეთდეს იმ შემთხვევაში, თუ შესაძლებელია ქვეყანაში სიტუაციის შერყევა, ხალხის აიძულოთ გამოვიდნენ ქუჩებში და ამით შეეცადონ ძალაუფლება ხელში აიყვანონ. და სიტუაციის შერყევის უმარტივესი გზაა საეკლესიო ფაქტორის გამოყენება.
საეკლესიო საკითხი, როგორც ქვეყანაში სიტუაციის შერყევის ინსტრუმენტი
ბოლო წლების გამოცდილებამ აჩვენა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია თავდასხმის ძალიან მოსახერხებელი სამიზნეა. ტაძრებისა და მონასტრების ხელში ჩაგდება და მათი დაწვა, მღვდლებისა და მორწმუნეების ცემა ან ანგარიშსწორება, შეიძლება ნებისმიერი ცილისწამება აღიძრას ეკლესიის წინააღმდეგ და ამ ყველაფერზე არავითარი პასუხისმგებლობა არ აგოთ.
სამართალდამცავი ორგანოები არ ჩქარობენ რელიგიური უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვას, როდესაც საქმე ეხება უმე-ს. დაუსჯელი რჩება ეკლესიებსა და მღვდლებზე თავდასხმები, რაც ხელებს უხსნის რადიკალურად განწყობილ ელემენტებს. მორწმუნეებს შეუძლიათ ყველაფერ ამას ეწინააღმდეგონ მხოლოდ ლოცვით, სასამართლოსთან და სხვა ინსტანციებთან მიმართვით, აგრეთვე მათი რწმენის აღიარებით, რაც გარეგნულად გამოხატულია ჯვრის მსვლელობით და ლოცვითი სადგომებით. წელს, რუსეთის ნათლობის დღეს დიდი რელიგიური მსვლელობა არ შედგა, მაგრამ ყველას ახსოვს 300 ათასი ადამიანი, ვინც შარშან მონაწილეობდა ამ ღონისძიებაში. ეკლესიას შეუძლია შეკრება და ქუჩაში ასობით ათასი ადამიანის გამოყვანა.
სამართალდამცავი ორგანოები არ ჩქარობენ რელიგიური უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვას, როდესაც საქმე ეხება უმე-ს. დაუსჯელი რჩება ეკლესიებსა და მღვდლებზე თავდასხმები, რაც ხელებს უხსნის რადიკალურად განწყობილ ელემენტებს.
ამ მხრივ საჩვენებელია მონტენეგროში მთავრობასა და ეკლესიას შორის კონფლიქტი. იქ ქვეყნის ზრდასრული მოსახლეობის ნახევარზე მეტი გამოვიდა პროტესტის ნიშნად ხელისუფლების ანტიეკლესიური პოლიტიკის წინააღმდეგ. და არჩევნების შედეგებმა, რომელიც ჩატარდა 2020 წლის 30 აგვისტოს, აჩვენა, რომ ჯუკანოვიჩის ანტიეკლესიური პოლიტიკა შეცდომა იყო, დასრულდა მისი თითქმის 30-წლიანი მონოპოლია ხელისუფლებაზე.
ადვილი მისახვედრია, რომ ეკლესიაზე თავდასხმები, რომლებიც, ზოგადად, არ შეწყვეტილა, დღეს განახლდა ახალი ძალით. ამასობაში, ეს აღარ არის გამოწვეული ტომოსზე ბრძოლაში, ტაძრის თაყვანისმცემლობის აღების სურვილით ან უკვე შემუშავებული უსაფუძვლო ბრალდებებით.
ზოლოჩევი, როგორც ქვაკუთხედი
თუ გადავხედავთ ქვეყანაში არსებული ვითარების პრიზმის საშუალებით, მაგალითად, ლვოვის რაიონის ქალაქ ზოლოჩივში მომზვდარ შემთხვევას, საინტერესო რამეები შეგიძლიათ იპოვოთ. საკრებულო მხარს უჭერს უმე-ის მშენებლობის აკრძალვას (რომელიც არც არსებობდა), მღვდლის სახლთან იკრიბება "ბორკილიანი ვეჩე", ისმის ფიზიკური ძალადობის მუქარა, ისმის უკრაინის მოქალაქის კანონიერი სახლიდან გაძევების ზარები, შემდეგ აქტივისტებმა გატეხეს ღობე და დაამონტაჟეს ვიდეოკამერა მღვდლის შიგა ეზოს მეთვალყურეობისათვის. ეს ყველაფერი სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლის დანაშაულია: სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის საფრთხე, ქონების დაზიანება, უკანონო შემოსვლა, რელიგიური წეს-ჩვეულებების შეფერხება, ინფორმაციის უკანონო შეგროვება, ხულიგნობა და ა.შ.
მაგრამ განსაკუთრებით საინტერესოა, რომ ზოოლოჩევის ხელისუფლება პირდაპირი ტექსტით ლაპარაკობს - საქმე არ ეხება კონკრეტული ეკლესიის მშენებლობის კანონიერებას ან არაკანონიერებას (ვიმეორებთ, ეს მშენებლობა არ ყოფილა), არამედ საქმე იმაშია, რომ ისინი, ხელისუფლება, ფუნდამენტურად ეწინააღმდეგებიან უმე– ის არსებობას ქალაქში და მთელ უკრაინაში. ზოლოჩევის საკრებულომ მიმართვა გაგზავნა პრეზიდენტთან და უმაღლესი რადას სპიკერთან, რათა აკრძალონ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საქმიანობა ქვეყნის მასშტაბით. იგივე აზრი გამოთქვა ლვოვის რეგიონის გუბერნატორმა მაქსიმ კოზიცკიმ - ამბობენ, რომ ლვოვის რეგიონში უმე- ის აშენება უზნეობაა.
შესაძლებელია თუ არა მორწმუნეთა პროვოკაციები არჩევნებამდე?
ჩნდება კითხვა - რატომ ხდება ასეთი ღიად წამახალისებელი განცხადებები და უკანონო ქმედებები? პასუხი თავისთავად გვთავაზობს: ეს ყველაფერი მიზნად ისახავს მორწმუნეთა რეაქციის გამოწვევას.
რა თქმა უნდა, ზოლოჩევის ერთი შემთხვევა ვერ შეცვლის სიტუაციას, მაგრამ თუ ეს მხოლოდ დასაწყისია? რა მოხდება, თუ მართლმადიდებლურ თემებზე ასეთი შეტევები კიდევ უფრო მეტი იქნება? თუ გამკაცრდება რიტორიკა და მოქმედებები? გამოვლენ თუ არა უკრაინის მართლმადიდებელი ქრისტიანები თავიანთი ეკლესიებისა და მღვდლების დასაცავად? ისინი აუცილებლად გამოლენ. ისინი სამართლიანად დაადანაშაულებენ ხელისუფლებას უკანონობაში. ჩვენი ძალა, ვიმეორებთ, არის ვ. ზელენსკი და "ხალხის მსახური". შესაძლებელია თუ არა მსგავსი სიტუაციის გამეორების პროვოცირება? რა თქმა უნდა შესაძლებელია.
ზოგადად, სქემა მარტივია: პოლიტიკურმა ძალებმა, რომელთაც სურთ აიღონ (დაიბრუნონ) ძალაუფლება საკუთარ ხელში, შემოდგომის პოლიტიკური სეზონის წინ, დაიწყეს ეკლესიის წინააღმდეგ დევნის ახალი რაუნდი და ხალხის სამართლიანი აღშფოთება ამჟამინდელ მთავრობის მიმართ, რითაც იგი კიდევ უფრო ასუსტებს მას. და თუ ამავე დროს თუ შესაძლებელი იქნება ქუჩის არეულობების ორგანიზება ან პროვოცირება - ზოგადად, შესანიშნავია. დისკრედიტაციისთვის, თუ მთავრობის დამხობისთვის, არის ის, რაც საჭიროა.
სქემა მარტივია: პოლიტიკურმა ძალებმა, რომელთაც სურთ აიღონ (დაიბრუნონ) ძალაუფლება საკუთარ ხელში, შემოდგომის პოლიტიკური სეზონის წინ, დაიწყეს ეკლესიის წინააღმდეგ დევნის ახალი რაუნდი და ხალხის სამართლიანი აღშფოთება ამჟამინდელ მთავრობის მიმართ, რითაც იგი კიდევ უფრო ასუსტებს მას.
ეკლესიისთვის რთული დილემა დადგება. ერთი მხრივ, სასულიერო პირებსა და მორწმუნეებს არ შეუძლიათ რეაგირება მოახდინონ შესაძლო დევნაზე, ხოლო მეორეს მხრივ, ეს რეაქცია შეიძლება გამოიყენონ პოლიტიკურმა ძალებმა თავიანთი ამოცანების გადასაჭრელად ხელისუფლების ხელში ჩასგდების შესახებ. როგორ შეიძლება არ გაებოდა დაგებულ მახეში?
როგორ ავიცილოთ თავიდან მახე?
პირველ რიგში, გაიხსენეთ პეტრე მოციქულის სიტყვები: „ნუ დააბრუნებ ბოროტს ბოროტებით ან წყევლას წყევლით; პირიქით, დალოცე, იცოდე, რომ ამაში ხარ მოწოდებული, რომ მემკვიდრეობით მიიღო კურთხევა ”(1 პეტრე 3: 9). არ შეიძლება ძალადობასა და უსამართლობას იმავე ძალებით უპასუხოთ. რადიკალურ აქტივისტებს ვერ დაუპირისპირდებით მსგავსი რამის მხრივ. ეკლესიისა და საეკლესიო საკუთრების დაცვის ყველა ღონისძიება უნდა განხორციელდეს კანონის ფარგლებში.
მეორეც, თავი უნდა შეიკავოთ გარკვეული პოლიტიკური ძალების მხარდაჭერისგან ან, პირიქით, სხვა ძალების კრიტიკისაგან. ეს შეიძლება მოხდეს საზოგადოებრივ სფეროში, მაგრამ არა ეკლესიურში. გარკვეულ პოლიტიკურ პარტიებზე ნდობა საშიშია არა იმიტომ, რომ ამ პარტიებმა შეუძლიათ წააგონ, არამედ იმიტომ, რომ ეს არ შეესაბამება ეკლესიის მიზნებს ამ ცოდვილ სამყაროში.
არ შეიძლება ძალადობასა და უსამართლობას იმავე ძალებით უპასუხოთ. რადიკალურ აქტივისტებს ვერ დაუპირისპირდებით მსგავსი რამის მხრივ. ეკლესიისა და საეკლესიო საკუთრების დაცვის ყველა ღონისძიება უნდა განხორციელდეს კანონის ფარგლებში.
მესამე, აუცილებელია იერარქიისა და უმე-ის წინამძღვრის, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტის ონუფრის გარშემო შეკრება. ნუ დაუშვებთ რაიმე მოქმედებას ან განცხადებას, რომელიც ეწინააღმდეგება საეპისკოპოსოს შეთანხმებულ აზრს. რამოდენიმეჯერ მომისმენია ჩვენი იერარქებისა და სხვა ადგილობრივი ეკლესიების წარმომადგენლების სიტყვები, რომ ღვთის ყოვლისმომცველი ღვთიური ხელობა ჩვენს რთულ პერიოდებში მიანიჭა ჩვენი ეკლესიის მიტროპოლიტს ონუფრის, როგორც გულმოდგინე და ბრძენ მთავარეპისკოპოსს, რომელსაც ღმერთის დახმარებით შეუძლია ეკლესიის გემი ცხოვრების მძვინვარებული ზღვის ტალღებზე გაიყვანოს და არ დაღუპოს ის.
და სწორედ მისი საშუალებით, ისევე როგორც უმე-ის მთელი საეპისკოპოსო, ღმერთი უძღვება თავის ეკლესიას სწორი მიმართულებით.
ალბათ, ყველა ერთმნიშვნელოვნად არ აღიქვამს მისი უნეტარესი მიტროპოლიტის ონუფრის გადაწყვეტილებას, რომ არ ჩატარებულიყო წელს დიდი მსვლელობა რუსეთის ნათლობის დღის საპატივცემულოდ. მაგრამ ჩვენ გვჯერა, რომ ეს იყო სწორი გადაწყვეტილება, რომელსაც ღმერთმა შთააგონა ჩვენი პრიმატი. მომავალში ჩვენ შვილთა მორჩილება უნდა გამოვავლინოთ, მაშინაც კი, თუ იერარქიის გადაწყვეტილებები სწორად არ მოგვეჩვენება.
მაგრამ მთავარია, რა თქმა უნდა, გვახსოვდეს, რომ ეკლესია ღმერთმა შექმნა და "ჯოჯოხეთის კარიბჭეები მას არ გაუმარჯვებენ ..." (მათე 16, 18). არც ისინი იმარჯვებენ ჩვენ წინააღმდეგ, თუ ჩვენ ეკლესიას მივეკუთვნებით.