ჩვენ შეგაყვარებთ სამშობლოს
იმ დროს, როდესაც უკრაინასა და რუსეთის ფედერაციას შორის სიძულვილის ხარისხი ფაქტიურად მასშტაბურია, ხალხს უბრალოდ რაღაც შემარიგებელი სიტყვები და თეზისები სჭირდება. და განსაკუთრებით მათ ელიან სასულიერო პირებისგან. მაგრამ ჯერჯერობით პირიქით ხდება.
კლინის მიტროპოლიტმა ლეონიდმა თქვა, რომ როგორც უკრაინა დაიპყრო, რმე-მ უნდა წაართვას ეპარქიები უმე-ს და გადასცეს მოსკოვს. ის სხვა გამოსავალს ,,ვერ ხედავს’’.
იერარქი დარწმუნებულია, რომ „არ უნდა არსებობდეს არავითარი ფეოფანია“, ხოლო უმე-ის ხელმძღვანელები მშიშარა სეპარატისტები არიან, რომლებიც „როდესაც ასეთი შესაძლებლობა გაჩნდა მოსკოვის ფრთიდან გასვლის, მათ ეს გააკეთეს“. იერარქს ასევე მიაჩნია, რომ "განთავისუფლების" შემდეგ უკრაინელებს "პატარა რუსები" უნდა ეწოდოს.
Რა შეიძლება ითქვას?
ალბათ, მოსკოვიდან უკრაინის ვითარებას რაღაც განსაკუთრებული კუთხით ხედავენ, მაგრამ კიევიდან ასეთი სიტყვები ბატონის შეძახილს ჰგავს, რომელიც ჯიუტი ყმის ცემას ჰპირდება. მაგრამ ეკლესიაში სხვა ურთიერთობაა. იქ, პავლე მოციქულის სიტყვით, არის „არც ბატონი და არც მონა“.
იმ სიტუაციაში, როდესაც რუსულმა არმიამ ამდენი მწუხარება მოუტანა უკრაინას, როდესაც ათიათასობით დაიღუპა და ასობით ათასმა სამუდამოდ დაკარგა სახლები, როდესაც მასობრივი პანაშვიდები ყოველდღიურად იმართება უმე-ის ეკლესიებში, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დაპირებები "ჩვენ შეგაყვარებთ სამშობლოს" შეიძლება მხოლოდ ნეგატიური და უარყოფითი გრძნობა გამოიწვიოს. უცნაურია, რომ ასეთი მაღალი რანგის ეპისკოპოსებს ეს არ ესმით.