ეკიფანე "მსახურობდა" დრაბინკოს ტაძრის ნახევრსდ ცარიელ დარბაზში
2020 წლის 11 სექტემბერს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მთავარმა ეპიფანე დუბენკომ ახალი შექმნილი რელიგიური სტრუქტურის 11 ''იერარქთან" ერთად ჩაატარა "მსახურება" უკრაინის დედაქალაქის "ტერემკი"-ს ფერისცვალების ტაძარში, იუწყება უკრაინის უმე-ის საიტი.
აღნიშნულ "მსახურებაში" , რომელიც შედგა ტაძრის კურთხევის მეათე წლისთავთან დაკავშირებით, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის "იერარქებთან" ერთად მონაწილეობას იღებდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ეგზარქისი არქიმანდრიტი მიქაელი.
ტაძრის სამრევლო საბჭოს თავჯდომარემ იგორ ლისოვმა მრევლის სახელით დუმენკოსადმი გამოთქვა მადლიერება "ვიზიტისა და სულიერი მზრუნველობისათვის" და გადასცა პანაგია წმინდა ეპიფანე კვიპროსელის გამოსახულებით.
თავის მხრივ, უმე-ის ექს-მიტროპოლიტმა ალექსანდრე დრაბინკომ აღნიშნა, რომ ეპიფანე დუმენკოს "თვისებები" წარმოადგენს მისაბაძ მაგალითს და უბოძა მას ჯვარი უფლის ცხოველცმყოფელი ჯვრის ნაწილებით.
მიუხედავად ტაძარში მყოფი მთავრისა და "იერარქების" დიდი რაოდენობისა, მსახურებამ მრევლის დიდი რაოდენობის შეკრება ვერ მოახერხა-ფოტოზე ნათლად ჩანს ტაძრის ცარიელი დარბაზი.
წინა დღეს, 10 სექტემბერს ფერისცვალების ტაძარში "ეპისკოპოსის ლიტურგიაზე" რომელშიც, დრაბინკოს გარდა, მონაწილეობას იღებდნენ სიმეონე (შოსტაცკი) და ფოტი დავიდენკო, ტაძარი პრაქტიკულად ცარიელი იყო.
მჟკ მანამდეც იუწყებოდა, რომ ეპიფანე დუმენკომ გამოთქვა უკმაყოფილება იმ ფაქტით, რომ ახალი ხელისუფლების პირობებში უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში "გადასვლები" თითქმის შეწყდა.