ადვოკატი: ყირიმში უუს-ს ჰყავდა მოღალატეების 98%, ჩვენ ხომ არ ვითხოვთ მის აკრძალვას?
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა, კიევ-პეჩერის ლავრას ადვოკატმა, თქვა, რომ შეუძლებელია მთელი უუს-ის აკრძალვა ყირიმში მის თანამშრომლებს შორის მოღალატეების 98%-ის გამო - ხოლო უმე გასამართლებულია სასულიერო პირებს შორის თანამშრომლობის ერთეული შემთხვევების გამო. ამის შესახებ მან YouTube არხზე "სერგეი შევჩუკთან" ინტერვიუში ისაუბრა.
მისი თქმით, 2014 წელს ყირიმში სპეცსამსახურების თანამშრომლების დაახლოებით 98% გადავიდა მტრის მხარეზე, ხოლო რუსეთის ფედერაციაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყების შემდეგ, უკრაინელი ჩინოვნიკები ხელს აფარებდნენ მათ, ვინც აპირებდა თავიდან აეცილებიდა ხერსონის რეგიონის განაღმვა.
თუმცა, ადვოკატის თქმით, ეს გარემოებებიც არ არის ობიექტური მიზეზი, რომ ყველა სამართალდამცავი ღალატში დავადანაშაულოთ.
”მაგრამ რატომღაც მთელი უუს არ არის აკრძალული. ჩვენ უნდა ვიყოთ ობიექტურები და მე, როგორც იურისტს, არ შემიძლია მთელი სამსახურის სტიგმატიზაცია. არიან კონკრეტული პირები, რომლებმაც ჩაიდინეს გარკვეული სისხლის სამართლის დანაშაული. ამისთვის არის შესაბამისი სამართალდამცავი ორგანოები, რომლებმაც უნდა გამოიძიონ ეს კონკრეტული შემთხვევები და ყველა დამნაშავე პასუხისგებაში მისცენ“, - განაცხადა მღვდელმა.
ამავდროულად, ლავრას ადვოკატმა აღიარა, რომ უმე-ის სასულიერო პირებს შორისაც სევე არის თანამშრომლობის შემთხვევები, მაგრამ, უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მაგალითისგან განსხვავებით, უმე-ში არის ერთეული შემთხვევები.
„ესენი არიან ის სიმცირეები, ვისაც სჯერა რუსული სამყაროს იდეების, მათ სჯერათ ვინ იცის რა.
თავიანთი ქმედებებით ისინი აზიანებენ ეკლესიისა და სახელმწიფოს ავტორიტეტს. მაგრამ მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ასეთი ხალხი ძალიან ცოტაა. <...> კანონი ყველასთვის ერთნაირია, მიუხედავად იმისა, სამართალდამცავია დამნაშავე თუ სასულიერო პირი“, - დასძინა მამა ნიკიტამ. როგორც მჟკ იტყობინება, კიევის სასამართლომ მეუ-ს "სასულიერო პირი" დამნაშავედ ცნო თანამშრომლობაში.