სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ექსპერტი: სულ მცირე 5-6 მილიონი უმე-ს მორწმუნეა
რელიგიურმა მეცნიერმა და სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ექსპერტმა ლუდმილა ფილიპოვიჩმა გამოცემა Apostrophe-ს განუცხადა, რომ სულ მცირე 5-6 მილიონი ადამიანი თავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წევრად თვლის.
”მორწმუნეთა რაოდენობის ზუსტი სტატისტიკა არ არსებობს, მაგრამ, ჩვენი მონაცემებით, უკრაინაში უმე მს-ის სულ მცირე 5-6 მილიონი მრევლია, ეს რიცხვი მერყეობს”, - თქვა ფილიპოვიჩმა.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის განცხადებების კომენტირებისას უმე-ის სასულიერო პირების წინააღმდეგ ღია სისხლის სამართლის საქმეების შესახებ, მან თქვა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირების მთლიანი რაოდენობის პროცენტულად ეს არ არის ბევრი.
„12 ათასიდან 60 მღვდელი, რა თქმა უნდა, ცოტა არ არის.
მაგრამ ეს არ ნიშნავს, რომ უუს ცუდად მუშაობს“, - თქვა ფილიპოვიჩმა და გამოთქვა რწმენა, რომ ბევრ სასულიერო პირს ბრალი ერთდროულად რამდენიმე მუხლით ედება.მჟკ-მ დაწერა, რომ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელის ყოფილი მრჩეველის თქმით, უმე-ის 6 მილიონი მორწმუნეა და ხელისუფლება მათ მიმართ "იდიოტებივით" იქცევა.