უმე-ის აკრძალვა: თვითმკვლელობა სახელმწიფო მასშტაბით
2023 წლის 19 ოქტომბერი უკვე შევიდა უკრაინის ისტორიაში, როდესაც უზენაეს რადამ კენჭი უყარა კანონპროექტს 8371, რომელიც ფაქტობრივად გულისხმობს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას, ყველაზე დიდ კონფესიას, რომელშიც სულ მცირე 5 მილიონი უკრაინელი ერთიანდება.
როგორ მოხდა ეს ყველაფერი.
რადაში ატმოსფერო უფრო რაღაც ლუდის ბარს ჰგავდა და არა ევროპული სახელმწიფოს პარლამენტს. დეპუტატები, რომლებიც ცდილობდნენ ეთქვათ, რომ ეკლესიის აკრძალვა ეწინააღმდეგებოდა კონსტიტუციას, უსტვენდნენ და მათ ხმას ახშობდნენ.
ამასთან, აკრძალვის მომხრეები სრულიად თავისუფლად საუბრობენ, თუმცა აშკარად იტყუებიან.
სახალხო დეპუტატი ალექსანდრე ალიქსიჩუკი: „კიდევ რა ფაქტები გვჭირდება, რომ საბოლოოდ აიკრძალოს ფეესბე-ს აგენტების საქმიანობა უკრაინაში?“
სახალხო დეპუტატი იგორ გუზი: „მოსკოვის ბოლო ფორპოსტი აქ არის რუსული ეკლესია. და ამ დარბაზში ყველამ იცის ეს. ”
სახალხო დეპუტატი ივან კრულკო: „ეს კანონი ეხება უკრაინის საბოლოოდ გაწმენდას პრომოსკოვური ფეესბე-ს ნაძირალებისგან, რომლებიც აქ ყველაფერს აკეთებენ მოსკოვის გამარჯვებისთვის“.
მათ შორის თავისუფლად საუბრობს ბერძენი კათოლიკე დეპუტატი და ციტირებს უნიატ მიტროპოლიტ შეპტიცკის.
სახალხო დეპუტატი პაველ ბაკუნეცი: ”ანდრეი შეპტიცკიმ, უკრაინელი ხალხის დიდმა არქიტექტორმა, 100 წლის წინ თქვა: ”თუ არ არსებობს უკრაინული რელიგია, თავისუფალი მტრების გავლენისგან, მაშინ საერთო სახელმწიფოებრივი საქმე ვერ განვითარდება წარმატებით”.
უმე-ის აკრძალვას მხარი 267-მა სახალხო დეპუტატმა დაუჭირა, წინააღმდეგი მხოლოდ 15 იყო. შეიძლებოდა სხვაგვარად ყოფილიყო? არამგონია. ცოტა ხნის წინ, "C14"-ის ლიდერი და სხვა რადიკალები საჯაროდ დაემუქრნენ მოკვლით იმ დეპუტატებს, რომლებიც ხმას არ აძლევენ უმე-ს აკრძალვას. რადას საინფორმაციო პოლიტიკის კომისიის თავმჯდომარემ მოითხოვა ასეთი დეპუტატების საჯარო სიების შედგენა. ისინი ფაქტობრივად გამოცხადდნენ ხალხის მტრად. და ვის უნდა მეომარ ქვეყანაში ხალხის მტერი გახდეს?
კენჭისყრამდე კი მათ ღიად დაემუქრნენ რადაში მყოფი კოლეგები.
სახალხო დეპუტატი იგორ გუზი: „ათობით მილიონი უკრაინელი შეხედავს სახელებს, რომლებიც ხმას რამდენიმე წუთში მისცემენ. და ვინც არ დააჭერთ ამ ღილაკს თითს, შეგიძლიათ თავი მოსკოვის მხარდამჭერად ჩათვალოთ!”
სახალხო დეპუტატი სოლომია ბობროვსკაია: „გრცხვენოდეთ თქვენ (ვინც ხმას არ აძლევს უმე-ის აკრძალვას - რედ.). ყველა უკრაინელმა ქუჩებში ქალაქებში, სოფლებში და ა.შ უნდა გაიგოს თქვენი სახელები“.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ შეშლილი პროპაგანდა თითქმის ერთი წელია მიმდინარეობს, დაწყებული ზელენსკის მიერ გამოცხადებული ნაბიჯებით სულიერი დამოუკიდებლობისკენ, როდესაც უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მასობრივი ჩხრეკა დაიწყო უმე-ის ეკლესიებსა და მონასტრებში. ეკლესიის ცილისწამების უპრეცედენტო კამპანია გავრცელდა მედიაში, სადაც ისევ და ისევ გავრცელდა ტყუილი, რომ უმე არის მტრის სტრუქტურა, რომელსაც აკონტროლებს მოსკოვი, სადაც მხოლოდ მოღალატეები, თანამშრომლები და ფეესბე-ს აგენტები არიან.
ასეთი პროპაგანდის ტიპიური მაგალითია პარტია ,,ევროსოლიდარობი’’- ს დეპუტატის მიკოლა კნიაჟიცკის ფილმი „ეკლესია ქრისტეს გარეშე“, რომელმაც რადას წარუდგინა თავისი კანონპროექტი უმე-ის აკრძალვის შესახებ. მისი ვიდეო აკრძალვაზე კენჭისყრამდე სულ რაღაც ორი დღით ადრე გამოვიდა.
რთ-ერთი მთავარი ხერხია უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის "რუსული" და "მოსკოვის" ეკლესიის დარქმევა. ეს იმის მიუხედავად, რომ უკრაინის ვერც ერთ საეკლესიო და სახელმწიფო დოკუმენტში ასეთ სახელებს ვერ ნახავთ. ეს ტყუილია.
მეორე ტექნიკა არის უკრაინელების მოტყუება, თითქოს უმე-ში არიან რუსები და მტრები, რომლებსაც ოკუპირებული აქვთ უკრაინის მიწა.
სახალხო დეპუტატი ნიკოლაი კნიაჟიცკი: ”მე მოგიყვებით ძალიან საინტერესო ისტორიას უკრაინის უმდიდრესი საზოგადოებრივი ორგანიზაციის შესახებ. ის მონაწილეობს ჩვენი სახელმწიფოს წინააღმდეგ ომში. მხოლოდ კიევში ის ფლობს 1520 ჰექტარ მიწას. რა სახის ორგანიზაციაა ეს? მას რუსული მართლმადიდებლური ეკლესია ჰქვია. ის მოქმედებს არა მხოლოდ კიევში, არამედ მთელ უკრაინაში“.
მესამე ტექნიკა არის სიცრუე, რომ უმე-ის სასულიერო პირებმა ჩაიდინეს უამრავი დანაშაული.
სახალხო დეპუტატი ნიკოლაი კნიაჟიცკი: ”მოსკოვის მღვდლების დანაშაულთა სია, რომლის დასაბუთება უუს-მ დაიწყო 2022 წლის დეკემბერში, გააოცა ქვეყანა. მათმა მასშტაბებმა შოკში ჩააგდო უკრაინა“.
შოკში ჩააგდო, მხოლოდ საპირისპირო მიმართულებით.
უმე-ს ჰყავს 12500 მღვდელი, 4550 ბერი და ასზე მეტი ეპისკოპოსი. ჯამში - 17 100-ზე მეტი ადამიანი. და ამ რაოდენობისთვის უუს-მ გახსნა 68 საქმე, საიდანაც მხოლოდ 19-მა სასულიერო პირმა მიიღო სასჯელი. რომ შევაჯამოთ, კრიმინალი ათასი ეპისკოპოსიდან, უმე-ის მღვდლებიდან ან ბერებიდან ერთი აღმოჩნდა. და ეს მაჩვენებელი მართლაც შოკისმომგვრელია, მხოლოდ საპირისპირო მიმართულებით. ყოველივე ამის შემდეგ, უუს-მ ჩაატარა 1300-ზე მეტი ჩხრეკა უმე-ში. ახალი ხელმძღვანელის - მალიუკის მმართველობის დროს, უშიშროების ძალები აშკარად მთელი მონდომებით ეძებდნენ ნებისმიერ მტკიცებულებას უმე-ს წინააღმდეგ. უუს-ს ამისათვის საკმარისი რესურსი აქვს. მაგრამ შედეგი თითქმის არ აქვთ.
მაგრამ ერთი წლის წინ, 2022 წლის ივლისში, ზელენსკიმ თქვა, რომ 650-ზე მეტი სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა ღალატისა და თანამშრომლობის მუხლით პროკურორების, გამომძიებლების და სხვა სამართალდამცავების წინააღმდეგ.
ყირიმის დაკარგვის შემდეგ უუს-ს ყველა თანამშრომლის 98% მოღალატე აღმოჩნდა, ეს არის 1300-ზე მეტი ადამიანი. ეს რიცხვები ნამდვილად შოკისმომგვრელია. რატომ არ წამოიწყებს კნიაჟიცკი უუს-ს საკანონმდებლო აკრძალვას? მართლაც, ამ მაჩვენებლებთან შედარებით, უმე-ის 17100 წარმომადგენლის 68 საქმე და 19 განაჩენი ზღვაში წვეთია.
სახალხო დეპუტატი ევგენი შევჩენკო: „ჩვენ უფრო მეტი მოღალატე გვყავს უუს-სა და პოლიციაში, ვიდრე უმე-ში. ახლა ჩვენ უნდა ავკრძალოთ უუს და ეკლესია?
სხვათა შორის, კნიაჟიცკი უნიატია, ისევე როგორც ბევრი სხვა დეპუტატი რადაში. 2019 წელს მათ უიმედოდ დაუჭირეს მხარი პოროშენკოს. მაგრამ ახლა ისინი საკმაოდ ბედნიერები არიან ზელენსკის პიროვნებით. გარდა ამისა, ზელენსკი ახლა სხვას უფრო აწყობს.
სახალხო დეპუტატი არტემ დმიტრუკი: „ვინ სარგებლობს ამ აკრძალვით? ჯერ ერთი, ეს აკრძალვა სასარგებლოა პუტინისთვის, რომელიც იტყვის: „მე გითხარით, რომ უკრაინაში მართლმადიდებლებს დევნიან, ამიტომ მე მათ ვიცავ“. და ამ აკრძალვით ჩვენ მხოლოდ მის ავადმყოფურ ამბიციებზე ვთამაშობთ. მე მესმის, რა სარგებელი მოაქვს ამ კანონპროექტს არჩევნებში დამარცხებული წინა პრეზიდენტისთვის. მე მესმის, რა სარგებელი მოაქვს მეუ-სთვის. მაგრამ არ მესმის, რა სარგებელს მოუტანს ეს კანონპროექტი ჩვენს სახელმწიფოს“.
გაერთიანებისა და კონსოლიდაციის ნაცვლად, ხელისუფლება იღებს კანონს, რომელიც გამოიწვევს კოლოსალურ შიდა აფეთქებას. და არა მარტო შიგნით.
სახალხო დეპუტატი არტემ დმიტრუკი: „ჩვენი ეკლესიის ბევრი მორწმუნე იბრძვის ფრონტზე. როგორ მიიღებენ ისინი ამას? უმე არ არის მტერი, უმე არის 6 მილიონი უკრაინის მოქალაქე, რომლებიც ომის ამ საშინელ დროს იცავენ ჩვენს სახელმწიფოს ფრონტზე. ომის პირობებში ჩვენ უნდა გავერთიანდეთ, მაგრამ, სამწუხაროდ, ვხედავთ, რომ ბევრი მოქმედებს უკრაინის საზიანოდ“.
ფაქტობრივად, 267 ადამიანი ახორციელებს დივერსიას უკრაინის სახელმწიფოს წინააღმდეგ, ქვეყნის წინააღმდეგ, რომელსაც დღეს ძალიან უჭირს. მილიონობით მორწმუნე არასოდეს დათანხმდება, რომ მათ რწმენას ართმევენ, უსამართლოდ და თავხედურად ართმევენ. ეს მილიონობით მორწმუნე არსად არ გაქრება, ისინი შიდა ოპოზიციაში გადავლენ. ეკლესიის აკრძალვა შეიძლება გახდეს სუვერენული თვითმკვლელობის სამარცხვინო აქტი.