მიტროპოლიტი ფეოდოსი მოსალოდნელი პროვოკაციების შესახებ საუბრობს
მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: Черкасская епархия
ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ განაცხადა, რომ ჩერკასის ეპარქიის მორწმუნეები, რომლებიც იცავენ ეკლესიის კანონიკურ ჭეშმარიტებას, კვლავ განიცდიან დევნას, პროვოკაციებს, მაგრამ ასევე უფლისგან ნუგეშს. ეს განცხადება გააკეთა ჩერკასის ეპისკოპოსმა 8 თვიანი შინაპატიმრობის შემდეგ პირველად ჩატარებულ ლიტურგიაზე, წმინდა მიქაელის სახელობის ტაძარში.
„ჩვენი გამოცდა ჯერ არ დასრულებულა. ჩვენ ვიბრძოლებთ ეკლესიისთვის და დავიცავთ მას. და საჭიროების შემთხვევაში დავგმობთ როგორც ეკლესიას მდევნელებს, ასევე მათ, ვინც ეკლესიის კანონიკურ ჭეშმარიტებას გადაუხვია“, - მიმართა მორწმუნეებს მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ.
”საშიშროება ჯერ კიდევ არსებობს, თქვენ უნდა გესმოდეთ ეს”, - განაგრძო ეპისკოპოსმა. – იმიტომ, რომ მეორე სისხლის სამართლის საქმე კიევში იმავე პირებმა აღძრეს. სასამართლოები კვლავ განიხილავენ პრევენციულ ზომებს, შეიძლება გამოჩნდნენ პირები, რომლებიც პროვოკაციას მოაწყობენ და შემდეგ სასამართლოს მიმართავენ, რეჟიმის დარღვევისთვის, სიტუაციის გასამწვავებლად - არ უნდა მოვდუნდეთ“.
„ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ ჩვენი ბრძოლა ეკლესიის კანონიკური ჭეშმარიტების სიწმინდისთვის, ჩვენი ეკლესიისთვის, დევნის წინააღმდეგ არ დასრულებულა. მაგრამ უფალი შეგვიწყალებს და უხვად გამოგვიგზავნის ნუგეშისცემას ამ გზაზე. დღეს სწორედ ასეთი დღეა“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 20 დეკემბერს, ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ ეპისკოპოსს გაუუქმა სადღეღამისო შინაპატიმრობა და დატოვა ღამის პატიმრობაში, რამაც ეპისკოპოსს საშუალება მისცა სრულად მართოს ეპარქია და შეასრულოს მსახურება.