სიმართლეს დავიცავთ სასამართლოში, – ნეჟინსკის ეპარქია
ღვთისმშობლის სახელობის ტაძარი სოფელ პრიპუტნში. ფოტო: facebook-страница Andriy Kovalov
ნეჟინსკის საპატრიარქო თავის უფლებებს დაიცავს სასამართლო ინსტანციაში. ამის შესახებ ეპარქიის მდივანმა განაცხადა ,,მართმადიდებლური ცხოვრება’’ რესურსთან საუბარში, სადაც კომენტარი გაუკეთა ახლახანს განხორციელებულ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის შობის ტაძრის მიტაცებას ჩერნიგოვის ოლქის სოფელ პრიპუტნში მეუ-ს აქტივისტების მიერ.
მღვდელმსახურმა აღნიშნა, რომ პრიპუტნის ინციდენტი "უეჭველად არღვევს კანონს".
"დანიშნული იყო მსახურება, რომელიც ფაქტიურად შეწყვეტილ იქნა,-აღნიშნა მან.- წინამძღვარსა და მრევლს გზაზე გადაეღობნენ რადიკალურად განწყობილი ადამიანები მეუ-დან და არ დაუშვეს მსახურებაზე რელიგიური თემი. <...>მეუ-ს აქტივისტებმა 4 აპრილს ტაძრის მიტაცების შემდეგ ჩაატარეს იქ მსახურება, რომლის შემდეგ ჩაკეტეს კარები და დააყენეს დაცვა".
დეკანოზმა აღნიშნა, რომ " უმეს-ნეჟინსკის ეპარქია აუცილებლად დაიცავს კანონს და სიმართლეს სასამართლო ინსტანციებში."
"ჩვენ ვმოქმედებთ მხოლოდ კანონის ფარგლებში, ამიტომ ვვარაუდობ, რომ პროცესი არ იქნება სწრაფი,"-დაამატა მღვდელმსახურმა.
როგორც მჟკ იტყობინებოდა, 2021 წლის 4 აპრილს "თავისუფლების" ნაციონალისტებმა დაიკავეს უმე-ს ტაძარი პრიპუტნიში. ხელში ჩაგდების ორგანიზებისათვის სოფელში ჩავიდა დაახლოებით 20 ადამიანი. მათი ნაწილის იდენტიფიკაცია მორწმინეენმა მოახერხეს-ეს იყვნენ უმე-ს ტაძრების მიტაცების მონაწილეებირეგიონის სხვა დასახლებულ პუნქტებში, კერძოდ, სოფელ კრუტში, პარაფიევკაში და სხვ.
როგორც წინამძღვარმა თქვა, მეუ-ს აქტივისტების მიერ პრიპუტნიში მიტაცებულ ტაძარში ლოცულობდნენ უმე-ს მორწმუნეები ორი სოფლიდან, და ეს-დაახლოებით 500 ადამიანია.
პატრიარქებმა იერუსალიმისა და სერბეთისა ლიტურგია აღავლინეს უფლის საფლავის ტაძარში
პატრიარქი თეოფილი და პატრიარქი პორფირий აღასრულეს წინასწარ გაწვდილი საჩუქრების ლიტურგია.
ნეშეროვსკის მონასტერში მონაზვნური პოსტრები გაიმართა
მანტიაში დაინიშნა რიასოფორიანი მონახე ვონიფატი, ხოლო მოსწავლე ალექსი რიასოფორიანი მონახე ლევად იქცა.
Православ ეკლესიებში გაიმართება „მარიის დგომის“ მსახურებები.
დიდი მიტევების კანონის კითხვა წმინდა ანდრია კრიტელისა არის ამ დილის მთავარი მახასიათებელი.
კიევის საბჭოში განაცხადეს, შეამცირებენ თუ არა კომენდანტის საათს აღდგომაზე.
შეზღუდვები ჩვეულებრივ რეჟიმში იმოქმედებს ნახევრად ღამიდან 5 საათამდე.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ჩერკასებში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრების დაკავების მზადებაზე ისაუბრა.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ სულიერებასა და მრევლს მოუწოდა ერთიანობასა და «წმიდის დაცვას ბარბაროსებისგან».
მღვდელი დუბოვცევი მებრძოლებს: ჩემი ძმა ომში დაკარგულია, თქვენ რატომ არ ხართ იქ?
ბალაკლავებში გამოწყობილი ბიჭების ქვეშ, ПЦУ-ს რეიდერები გაწვდილი საკეტები დაარღვიეს უსპენსკის ტაძარში.