„უკრაინული მართლმადიდებლობის გამაერთიანებლები“ სახელმწიფოს სამსახურში
ელენსკი მოუწოდებს უმე-ს დიალოგისკენ მეუ-სთან "დამარცხებულებისა და გამარჯვებულების გარეშე". ფოტო: СПЖ
2024 წლის 6 თებერვალს, სოფიაში, კიევის სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა მოაწყო მორიგი "დიალოგის შეხვედრა" მეუ-სა და უმე-ის სასულიერო პირებს შორის.
ეთნოპოლიტიკის ვებსაიტზე გამოქვეყნდა პუბლიკაცია მოვლენის შესახებ, ციტატით სახარებიდან სათაურით: „რათა ყველა იყოს ერთიანი“. შეხვედრა ერთობლივი ლოცვით დაიწყო, სადაც კანონიკური ეკლესიის სასულიერო პირები სხვა აღმსარებლობის წარმომადგენლებთან ერთად ლოცულობდნენ სამართლიანი მშვიდობისა და „უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიებს შორის ერთიანობისთვის“.
ვიქტორ ელენსკიმ განაცხადა, რომ „სახელმწიფო დაინტერესებულია დიალოგით რელიგიებს შორის, რადგან ეს აძლიერებს საზოგადოების საფუძვლებს და ხელს უწყობს მის კონსოლიდაციას“. მან ასევე მოუწოდა „დიალოგისკენ წინაპირობების გარეშე, დამარცხებულებისა და გამარჯვებულების გარეშე, მაგრამ ქრისტიანული ღირებულებების საფუძველზე“.
ჩვენ არ ვიცით, რა ქრისტიანულ ღირებულებებს ასწავლიან დუმენკოს ქვეშევრდომები, რომლებიც ყბებს ამტვრევენ უმე-ის მღვდლებს. მაგრამ ახლა სხვა რამეზე.
ინფორმაცია „დიალოგის შეხვედრის“ შესახებ ფართოდ არის რეკლამირებული როგორც რელიგიურ, ისე საერო უკრაინულ მედიაში. იმავდროულად, როგორც ეს ღონისძიება, ასევე ყველა წინა შეხვედრა ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ეგიდით იყო ორი ათეული ადამიანის „შეკრება“. შეუძლიათ თუ არა მათ (თუნდაც დაჭიმვის შემთხვევაში) წარმოქმნან საუბრები მთელ სარწმუნოებას შორის დიალოგის შესახებ? და რაც მთავარია, სურთ თუ არა მათ ეს დიალოგი?
შეგახსენებთ, რომ ფეოფანიაში უმე-ის საბჭოზე მეუ-სთან ურთიერთობის ერთ-ერთი პირობა იყო ტაძრების მიტაცების შეჩერების მოთხოვნა. რა გააკეთა მეუ-მ? მათ მხოლოდ რამდენჯერმე გააძლიერეს თავდასხმები; დუმენკოს მომხრეების მხრიდან ძალადობისა და ცინიზმის ხარისხი მხოლოდ იზრდება. არის აქ დიალოგის სურვილი? რათქმაუნდა არა. თავად დუმენკომ კი ღიად განაცხადა, რომ უკრაინაში საეკლესიო სიტუაციიდან გამოსავალს მხოლოდ უმე-ის დამარცხებაში ხედავს.
ანუ, სხვადასხვა მიზეზების გამო, არც უმე და არც მეუ არ ხედავენ "დიალოგის წევრების" შეხვედრების აზრს.
მერე ვის სჭირდება ისინი? და როგორი ხალხი იკრიბება აქ? მიუხედავად იმისა, რომ ყველგან ვრცელდება ინფორმაცია, რომ "უმე-ის წარმომადგენლები" იმყოფებოდნენ სოფიაში, სინამდვილეში ეს სიმართლეს არ შეესაბამება, რადგან მათ არ ჰქონდათ იერარქიის კურთხევა ღონისძიებაში მონაწილეობის მისაღებად, ისინი აქ მხოლოდ საკუთარ თავს წარმოადგენდნენ. თუმცა არა პირველად.
„ხელმომწერები“, ისინი ასევე არიან „დიალოგის წევრები“, ისინი ასევე არიან „სოფიის საძმოს“ წევრები
„დიალოგის წევრებმა“, მიუხედავად მათი მცირერიცხოვნებისა, ბოლო ორი წლის განმავლობაში მოახერხეს მედია სივრცეში დიდი ხმაურის ატეხვა.
მათი საქმიანობა დაიწყო წინამძღოლის - დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის ამჟამინდელი შტატგარეშე სასულიერო პირის ანდრეი პინჩუკის საქმიანობით, რომელმაც 2022 წლის აპრილში მიმართა "უძველესი ეკლესიების" წინამძღვრებს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქ კირილისთვის საპატრიარქო ტახტის დაკავების უფლებამოსილების ჩამორთმევის მოთხოვნით. მის განცხადებას ხელს აწერდა რამდენიმე მღვდელი, რის გამოც ჯგუფი არაფორმალურად გახდა ცნობილი, როგორც "ხელმომწერები".
თავდაპირველად ისინი მიესალმნენ ფეოფანიაში უმე-ის საბჭოს გადაწყვეტილებებს, მაგრამ შემდეგ მათი რიტორიკა შეიცვალა. ეს არ მომხდარა მაშინვე, არამედ ხელისუფლებასთან კონტაქტებისა და ერთობლივი ღონისძიებების შემდეგ.
მაგალითად, 2022 წლის 30 მაისს მათ მონაწილეობა მიიღეს რადას საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის მოსმენებში თემაზე: „უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების საფრთხეების შესახებ, რომლებიც დაკავშირებულია რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობასთან, რომლებსაც აქვთ მმართველობითი ცენტრები აგრესორი ქვეყნის ტერიტორიაზე. “
ხელისუფლებამ უკვე განაცხადა, რომ მათ დაინახეს უმე-ში (და ეს არის ის, რაზეც ჩვენ ვსაუბრობთ, ამას არავინ მალავს) "საფრთხე ეროვნული უსაფრთხოებისთვის" და კომიტეტის თავმჯდომარის ნიკიტა პოტურაევის, მისი წევრების ნიკოლაი კნიაჟიცკის, ვლადიმერ ვიატროვიჩის, როსტისლავ პავლენკოსა და უმე-ის სხვა მტრების შემდგომმა განცხადებებმა და ნაბიჯებმა დაადასტურა, რომ ეს შეხვედრა მხოლოდ ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლის დასაწყისი იყო. რას აკეთებდნენ იქ მისი მღვდლები, ბოლომდე გასაგები არ არის. თუმცა რატომ არის გაუგებარი? მათ გულწრფელად განაცხადეს, რომ შეხვედრაზე „დაამყარეს კავშირი სახელმწიფო ეთნიკურ პოლიტიკასთან“.
და 2022 წლის 5 ივლისს, „ხელმომწერები“ გადაიქცნენ „დიალოგის წევრებად“, როდესაც ისინი მივიდნენ სოფიაში პირველ შეხვედრაზე მეუ-ს სასულიერო პირებთან, რომელიც ორგანიზებული იყო სახელმწიფო არსის და კულტურის სამინისტროს მიერ. შეხვედრის შემდეგ ისინი წერენ, რომ „სამწუხაროდ, ეპისკოპოსი პრაქტიკულად უგულებელყოფს ამ მოვლენას, უგულებელყოფს დიალოგისკენ მოძრაობის მხარდაჭერის შესაძლებლობას“.
მაგრამ ამ დროისთვის მეუ-ს ბიჭების მიერ უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევის ტალღა უკვე გაიზარდა. ჩვენი „დიალოგის“ წევრები ამას ვერ ამჩნევს. ისინი ეკლესიისთვის საფრთხეს ხედავენ მხოლოდ რამდენიმე მღვდლისა და იერარქისგან, რომლებიც თანამშრომლობაში არიან ბრალდებული. ხოლო 2022 წლის სექტემბერში, „დიალოგის წევრებმა“ დაწერეს ნაშრომი და მიმართეს სინოდს, მოწოდებით „გადაწყვეტილად ჩამოეშორებინათ ასეთი სასულიერო პირები, დაგმეს მათი ქმედება და ყველა გარემოების დეტალური შესწავლის შემდეგ გამოიყენონ კანონიკური აკრძალვების შესაბამისი ფორმები. მათ." მათ არ დაუკონკრეტებიათ ეკლესიის რომელი კანონები შეიცავს „თანამშრომლობას“, როგორც აკრძალვის არგუმენტს. ზედმეტია იმის თქმა, რომ „დიალოგისტების“ ასეთი მოთხოვნები უმე-ის იერარქიისადმი სრულყოფილად შეესაბამებოდა სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკისა და სხვა სამთავრობო ორგანოების მსგავს მოთხოვნებს, რომლებმაც უკვე მოახერხეს უმე-ისთვის მტრის იმიჯის ჩამოყალიბება.
2023 წლის იანვრის დასაწყისში, „დიალოგის წევრებმა“ ჩაწერეს ვიდეო მესიჯი სინოდისადმი, სადაც მოითხოვდნენ უმე-ის დამოუკიდებლობის დამტკიცებას. მედიის სივრცის ასეთი „გახურების“ შემდეგ, ელენსკი აწყობს ახალ შეხვედრას მეუ-ს სასულიერო პირებთან სოფიაში. ამ დროს უუს-მ ჩაატარა ფართომასშტაბიანი დარბევები ეპარქიებზე, დაწესდა სანქციები იერარქების წინააღმდეგ, დაიწყო სიძულვილის კამპანია მედიაში და ტაძრების ცამორთმევა კიდევ უფრო სასტიკი გახდა. მაგრამ სასულიერო პირები და ელენსკი დაჟინებით განიხილავენ "დიალოგს". შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ „ერთობა“ უნდა მოხდეს „გაერთიანების და მსოფლიო მართლმადიდებლობისადმი მიკუთვნების გზით“.
ხოლო 2023 წლის ივლისში „დიალოგის წევრები“ მოითხოვენ უნეტარესისაგან „დაუბრუნდნენ ლოცვით ერთიანობას მსოფლიო პატრიარქთან და ეკლესიებთან, რომლებმაც აღიარეს მეუ“, ასევე მოიწვიონ ახალი საბჭო, რომელიც გამოაცხადებს არაავტორიზებულ ავტოკეფალიას. ეპისკოპოსებს და მღვდლებს, რომლებიც არ ეთანხმებიან ამ აზრს, "ოდიოზებს" უწოდებენ.
ნოემბერში „დიალოგის წევრები“, რომლებიც ადრე „ხელმომწერები“ იყვნენ, გადაიქცევიან საზოგადოებრივ ორგანიზაციად „სოფიის საძმო“. მათ აქვთ საკუთარი ვებგვერდი, შორსმიმავალი გეგმები და, ცხადია, სერიოზული დაფინანსება. მაგრამ ვინ არის დაინტერესებული ამ ჯგუფის ხალხის პოპულარიზაციაში?
დასავლეთო, მოგვეცით ფული და იარაღი, ჩვენ გვაქვს რელიგიის სრული თავისუფლება
2022 წლის დეკემბერში ზელენსკიმ ომი გამოუცხადა უმე-ს. მაგრამ მაშინ უკრაინისადმი დასავლეთის მხარდაჭერა უპირობო იყო, რაც სამხედრო წარმატებებითაც აიხსნებოდა. იმ დროს ეკლესიის მხარდამჭერი ხმები დასავლეთში თითქმის არ ისმოდა. მაგრამ 2023 წელს სიტუაცია შეიცვალა. საგრძნობლად შემცირდა საერთაშორისო პარტნიორების სამხედრო და ფინანსური მხარდაჭერა. აშშ-ში კი საერთოდ შეჩერდა.
დახმარების შეჩერების ერთ-ერთი არგუმენტი იყო უკრაინის ხელისუფლების მიერ დემოკრატიის შეუსრულებლობის ბრალდებები. კერძოდ, უმე-ის დევნა. 2023 წლის შემოდგომაზე, ტაკერ კარლსონმა ჩაწერა ინტერვიუ უმე-ის ამერიკელ ადვოკატთან რობერტ ამსტერდამთან, სადაც მან დეტალურად ისაუბრა ხელისუფლებისა და მეუ-ს ყველა უკანონობაზე უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მიმართებაში. ამ გადაცემას სულ 100 მილიონზე მეტი ადამიანი უყურებდა. ჩვენს ხელისუფლებას სასწრაფოდ სჭირდებოდა „ანტიკრიზისის“ ჩართვა. ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს დელეგაცია სასწრაფოდ გაიგზავნა შეერთებულ შტატებში, რომელმაც დაარწმუნა ამერიკელები, რომ დევნა არ მომხდარა და უმე-მ დაიმსახურა ხელისუფლების მხრიდან მკაცრი დამოკიდებულება.
ზორიამ მოუწოდა ამერიკელებს არ მოუსმინონ კარლსონის და ამსტერდამის დიალოგს, ხოლო კიევის მთავარმა რაბინმა, იაკოვ დოვ ბლეიჩმა განუცხადა ამერიკის ხმას, რომ უმე-ს ამკრძალავი კანონის მიღებას „აზრი არ აქვს“. იგივე მოხდა 2024 წელს. უკრაინის რელიგიური თავისუფლების ინსტიტუტის დირექტორმა მაქსიმ ვასინმა, ვაშინგტონში საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების შესახებ მრგვალ მაგიდაზე გამოსვლისას, განაცხადა, რომ ინფორმაცია უკრაინაში მორწმუნეთა დევნისა და უმე-ის აკრძალვის ხელისუფლების მცდელობების შესახებ არის "რუსული პროპაგანდა". ამავდროულად, კულტურის სამინისტროს თანამშრომლებმა ამერიკელებს უთხრეს, რომ „ლავრა ღიაა რელიგიათა და კულტურათაშორისი დიალოგისთვის“, ხოლო ელენსკიმ პირდაპირ თქვა, რომ რელიგიური თავისუფლების უზრუნველსაყოფად უკრაინას სჭირდება ფული და იარაღი შეერთებული შტატებიდან.
ეს არის მარტივი სტრატეგია - დავარწმუნოთ დასავლეთი, რომ ჩვენ არ ვდევნით რელიგიას, ჩვენ გვაქვს მხოლოდ „დიალოგი და ერთობა“.
კარგი, დავუშვათ ასეა, იტყვით თქვენ, დადგინდა სოფიაში "დიალოგის შეხვედრების" ბენეფიციარი - ეს არის უკრაინის მთავრობა. მაგრამ რატომ სჭირდებათ ეს თავად მონაწილეებს?
რატომ სჭირდებათ „დიალოგი“ მის მონაწილეებს?
ზოგიერთი ადამიანი ცდილობს თავი იგრძნოს რაღაც მასშტაბურის ნაწილად, როგორიცაა, მაგალითად, უმე-ის ყოფილი სასულიერო პირი ნიკოლაი ვარივოდა, რომლის ,,მსახურებაზეც’’ რამდენიმე შუახნის დედაკაცი დადის მის სოფელში ჩერკასის მახლობლად. უმე-ის ყოფილი სასულიერო პირი გეორგი კოვალენკო ცდილობს შეინარჩუნოს ინტერესი საკუთარი თავის მიმართ, როგორც მთავარი ფიგურა რელიგიისა და სახელმწიფოს ურთიერთობაში. "დიალოგის წევრები" რამდენიმე წლის წინ გადავიდნენ მეუ-ში. ასევე არის "ახალი ტალღა", როდესაც უმე-ის სასულიერო პირები სოფიაში შეხვედრებზე გახდნენ ცნობადი ფიგურები და გადავიდნენ მეუ-ში გარკვეული მედია სტატუსით, როგორიცაა ანატოლი სლინკო ან ილია ისტრატოვი. საინტერესოა, რომ სლინკო, რომელიც ზაზიმეში მოძღვრად ზის, სოფიაში შეხვედრებზე აღარ ჩნდება. როგორც ჩანს, მან უკვე მიაღწია თავის მიზნებს "დიალოგისთვის".
მაგრამ არიან სხვებიც. მაგალითად, უმე-ის ყოფილი არქიმანდრიტი სერაფიმე (პანკრატოვი) გადავიდა მეუ-ში, რადგან, მისივე სიტყვებით, „მათ გაუკეთეს შეთავაზება, რომელზეც მან უარი ვერ თქვა“. პანკრატოვი გახდა კულტურის სამინისტროს, უფრო სწორედ კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის თანამშრომელი. ახლა იქ იღებს ხელფასს და „1+1“-ის ექსკურსიებს ატარებს.
კიდევ უფრო საინტერესო სიტუაციაა "დიალოგის" ლიდერთან, უმე-ის დეკანოზ ანდრეი პინჩუკთან. მისი პუბლიკაციები ტელეგრამ-არხზე «Веселый поп», უმე-ის იერარქიისადმი მიმართული, იმდენად შეურაცხმყოფელი ჩანდა და მისი დუმილი დუმენკოს ქვეშევრდომების დანაშაულებებზე იმდენად მჭევრმეტყველი ჩანდა, რომ ვერავინ ხვდება, რატომ არის ის ჯერ კიდევ უმე-ში. 2023 წლის გაზაფხულზე ის აკრძალეს, მაგრამ კოლეგების მსგავსად არ გადასულა მეუ-ში, თუმცა მან დუმენკოს სტრუქტურის სასულიერო პირებს ნება დართო ემსახურათ მის ეკლესიაში, ვოლოსკოეში. პინჩუკმა არაერთხელ სთხოვა მისგან აკრძალვის მოხსნა და ამის გასაკეთებლად მიტროპოლიტ ონუფრისაც კი შეხვდა. ხოლო 2024 წლის 5 თებერვალს პინჩუკზე აკრძალვა მოიხსნა, მაგრამ ის მაშინვე აღმოჩნდა შტატგარეშე. იმავე მომენტში, მღვდელმა დაწერა, რომ ის აუქმებს თავის სკანდალურ არხს «Веселый поп» და გამოაცხადა, რომ ვოლოსკოეში მის მრევლს ახალი მოძღვარი ეყოლება.
„ამას არანაირი კავშირი არ აქვს ჩემი აკრძალვის მოხსნასთან. აკრძალვიდან გამოსვლის პირობა არავის წაუყენებია“, - წერს პინჩუკი. მაგრამ რატომ იყო საჭირო აკრძალვის მოხსნის ამდენი ძალისხმევა მხოლოდ შტატის დაუყოვნებლივ დატოვების მიზნით? პასუხი ალბათ შემდეგ ფრაზაშია: „მნიშვნელოვანი ცვლილებები ხდება ჩემს ცხოვრებაში და ვიწყებ ახალ პროექტებზე მუშაობას, რომლებიც ჩემს ყურადღებას და დროს მოითხოვს“.
კიდევ ერთხელ შევადაროთ ფაქტები: თითქმის ერთი წელია, რაც პინჩუკი მსახურობს მღვდლის წოდების გარეშე „საერო პირად“, ის ყოველმხრივ ხაზს უსვამს, რომ ეს უსამართლობაა და მას უნდა დაუბრუნდეს მსახურების უფლება. ის მიმართავს როგორც მიტროპოლიტ ირინეოსს, ასევე მის უნეტარესს ონოფრეს. წოდების დაბრუნებისთანავე ის ტოვებს შტატს "ახალ პროექტზე სამუშაოდ". ისე დამთხვევა, იმავე მომენტში, „დიალოგის წევრები“ რეფორმატირებულ იქნა არასამთავრობო ორგანიზაცია „სოფიის საძმოდ“, რომელიც აშკარად მოქმედებს ხელისუფლების მხარდაჭერით (და შესაძლოა დაფინანსებით).
რა თქმა უნდა, არის დამთხვევის შესაძლებლობა, მაგრამ თუ ეს ასე არ არის, გამოდის, რომ აკრძალვის მოხსნა აუცილებელი იყო სპეციალურად "სოფიის საძმოში" მონაწილეობის მისაღებად. რისთვის? იმის გამო, რომ იგი ამ პროექტის აშკარა ლიდერია, შესაბამისად, უნდა ჰქონდეს არა მხოლოდ მედია მნიშვნელობა, არამედ უმე-ის კუთვნილების ოფიციალური სტატუსი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, "დიალოგის" კურატორები უბრალოდ არ დაინტერესდებიან მისით. ბოლოს და ბოლოს, როგორი "გაერთიანების პროცესი" შეიძლება შედგეს, თუ უმე-ის მხრიდან იქნება ათეული უცნობი ადამიანი?
სტატიის დასასრულს, მკითხველმა შეიძლება იფიქროს, რომ მისი ავტორი უკრაინაში მართლმადიდებლობის გაერთიანების წინააღმდეგია. ასეა? აბსოლუტურად არა. უკრაინის მართლმადიდებლობა გახლეჩილია და მას დიალოგი სჭირდება. მაგრამ რა გზით უნდა მოხდეს ეს?
ნებისმიერი დიალოგი გულისხმობს მხარეთა თავისუფლებას, მოწინააღმდეგის მოსმენის სურვილს. და ეს რა თქმა უნდა არ გულისხმობს ძალადობას. წარმოვიდგინოთ, რომ ხვალ გაერო მიმართავს უკრაინის და რუსეთის ხელისუფლებას ასეთი დიალოგის მოწოდებით „წინასწარი პირობების გარეშე, დამარცხებულებისა და გამარჯვებულების გარეშე“, „სლავური ხალხების ერთიანობისთვის“. რას იტყოდა პირადად ელენსკი ასეთ წინადადებაზე? რომ ცინიკურია. რომ რუსეთის ფედერაციამ უნდა გაიყვანოს თავისი ჯარები ან მინიმუმ შეწყვიტოს დაბომბვა და ახალი ტერიტორიების აღება. მაგრამ რატომ, დუმენკოს მხარდამჭერების მიერ მღვდლებისა და უმე-ის მორწმუნეების ცემის ფონზე, ეკლესიების მასობრივი მიტაცების და საზოგადოებაში ეკლესიის დევნის ფონზე, "გაზის ლურჯი ბალონის" ფონზე? სად არის აქ დიალოგი? აქ არის მონოლოგი - მუშტი, ურო და რკინის საჭრელი.
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ხელმძღვანელს ეს მშვენივრად ესმის - მისი ზნეობის ყველა თავისებურებით, ის სულელად არ გამოიყურება. მაშასადამე, „დიალოგის წევრები“, ანუ- „სოფიის საძმო“, გარე აუდიტორიისთვის ძალიან მოგვ აგონებს ხელისუფლების „პოტიომკინის სოფელს“. "სოფელი", შექმნილია იმის დასამტკიცებლად, რომ უკრაინა არის დემოკრატიული ქვეყანა, რომელიც ზრუნავს რელიგიაზე და მისი სარწმუნოების ერთიანობაზე. ხელისუფლებისთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანი და აქტუალური პროექტია, განსაკუთრებით ახლა, როდესაც დასავლეთის კრიტიკამ უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების გამო შეიძლება სერიოზულად იმოქმედოს ჩვენი ქვეყნის დახმარებაზე.
არსებობს სარგებელი მეუ-სთვისაც. ამრიგად, დუმენკო საერთაშორისო პარტნიორების წინაშე ჩნდება არა როგორც ბანდიტებისა და თავდამსხმელების მეთაური, არამედ როგორც მშვიდობისმყოფელი, რომელიც, ომის მიუხედავად, ეძებს დიალოგს "მოსკოვის ეკლესიასთან".
ერთადერთი, რაც ჩვენ არ გვესმის, არის ის, თუ რას აკეთებენ იქ უმე-ის სასულიერო პირები, თუნდაც მცირე რაოდენობით.