მჟკ-ს ღია მიმართვა უფლებადამცველი საერთაშორისო ორგანიზაციებისადმი
2024 წლის 12 მარტს უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა მასობრივი ჩხრეკა ჩაატარეს უკრაინელი ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების სამუშაო და საცხოვრებელ ბინებში. ჩხრეკა შეეხო ონლაინ გამოცემების „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის“ და „პერში კაზაცკის“ თანამშრომლებს, საზოგადოებრივ გაერთიანებას „მირიანე“ და ადამიანის უფლებათა ინიციატივის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის თანამშრომლებს, ჟურნალისტებს, მათ შორის ყოფილ თანამშრომლებს, უფლებადამცველებს და ადმინისტრაციულ პერსონალს. მათ ბრალი წაუყენეს სხვადასხვა სიმძიმის დანაშაულებში, მათ შორის უვადო თავისუფლების აღკვეთა სახელმწიფო ღალატის და ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის შექმნისთვის.
ხუთი ჟურნალისტი და უფლებადამცველი: დეკანოზი სერგი ჩერტილინი, ანდრეი ოვჩარენკო, ვალერი სტუპნიცკი, ივან როსადა, ვლადიმერ ბობეჩკო დააკავეს და წინასწარი დაკავების იზოლატორში მოათავსეს.
"მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი", ონლაინ გამოცემა "პერში კაზაცკი", საზოგადოებრივი გაერთიანება "მირიანე" და იურიდიული თავდაცვის ცენტრი დიდი ხანია აშუქებენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის ფაქტებს, მათ შორის, სამთავრობო ორგანოების, პოლიტიკოსებისა და რადიკალური ორგანიზაციების წარმომადგენლების მხრიდან.
„მირიანე“ და იურიდიული თავდაცვის ცენტრი ასევე უწევენ იურიდიულ და საჯარო მხარდაჭერას უმე-ის მორწმუნეებსა და თემებს, რომლებიც ექვემდებარებიან დევნას, დისკრიმინაციას და ეკლესიების ჩამორთმევას.
„მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი“, „პერში კაზაკი“ და „მირიანე“ შეესაბამება გამოქვეყნებული მონაცემების გადამოწმების ჟურნალისტურ სტანდარტებს, იყენებს მისაღები კრიტიკისა და ღირებულებითი განსჯის ფორმულირებას პუბლიკაციებში, ფოკუსირებულია უკრაინული საზოგადოების იმ ჯგუფზე, რომელთა უფლებებიც სამწუხაროდ, სისტემატურად ირღვევა.
ხაზს ვუსვამთ, რომ უკრაინაში რელიგიური დისკრიმინაციისა და რელიგიის თავისუფლების დარღვევისა და სიძულვილის ენის გაშუქებისას, ჩვენი პუბლიკაციები და პროექტები ფუნდამენტურად ერიდებიან სიძულვილის ენის გამოყენებას, სიძულვილის გაღვივებას და მოწოდებებს უკანონო ქმედებებისკენ სხვა კატეგორიის მოქალაქეების მიმართ, კერძოდ, რელიგიურ საფუძველზე.
ჩვენი ჟურნალისტების წინააღმდეგ წარდგენილი სისხლის სამართლის ბრალდება ეფუძნება მხოლოდ მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის საჯაროდ ხელმისაწვდომ პუბლიკაციებს, გამოცემა ,,პერში კაზაცკის’’ და საზოგადოებრივი გაერთიანება "მირიანე"-ს საქმიანობას უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დასაცავად. ანუ, ჩვენ გვასამართლებენ უმე-ის წინააღმდეგ გამოქვეყნებული დანაშაულის ფაქტების, მათი ანალიზისა და ამ საკითხზე ღირებულებითი განსჯის გამო.
ხოლო „მირიანე“ და სამართლებრივი დაცვის ცენტრი- ადამიანის უფლებათა ლეგიტიმური საქმიანობის, ადამიანის უფლებების დაცვის, უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დაცვისთვის რელიგიისა და რელიგიური საქმიანობის თავისუფლების საკითხებში.
მიგვაჩნია, რომ ეს სრულიად უკანონო და მიუღებელია ნებისმიერი თავისუფალი ქვეყნისთვის, განსაკუთრებით კი ევროკავშირში გაწევრიანების მსურველი ქვეყნისთვის. თუ უკრაინა ეწინააღმდეგება ავტორიტარიზმს ბრძოლის ველზე რუსეთთან კონფლიქტში, ჩვენ, უკრაინის მოქალაქეებს და მთელ ცივილიზებულ სამყაროს, არ გვაქვს უფლება მივცეთ საშუალება, რომ ჩვენი ქვეყანა გადაიქცეს ავტოკრატიად, თვითნებობის ტერიტორიად, სადაც ირღვევა მოქალაქის ფუნდამენტური უფლებები.
მოვუწოდებთ გამოხატვის თავისუფლების დაცვის საერთაშორისო ასოციაციას (IFEX), ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს (ECtHR), ეუთოს წარმომადგენელს მედიის თავისუფლების საკითხებში, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისს, გაეროს ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციის უფლებათა კომიტეტს, გაეროს ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტს, გაზეთების მსოფლიო ასოციაციას, ARTICLE 19-ს, ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტს, Freedom House, Human Rights Watch, ჟურნალისტთა საერთაშორისო ფედერაციას, სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის ქსელი მედიის პროფესიონალიზაციისთვის (SEENPM), მსოფლიო პრესის თავისუფლების კომიტეტს და სხვა ორგანიზაციებს, რომლებიც გულგრილები არიან, რათა უპასუხონ ქაოსს, რომელიც ახლა ხდება უკრაინაში ჟურნალისტებთან, უფლებადამცველებთან და მღვდლებთან მიმართებაში მხოლოდ იმიტომ, რომ ისინი მართლმადიდებლურ მრწამსს ეკუთვნიან , უმე-ის სოციალურად აქტიური მორწმუნეები არიან.
ჩვენი ინფორმაციით, დაკავებული ჟურნალისტები სასამართლო პროცესამდე წინასწარპატიმრობაში დარჩებიან, რაც შესაძლოა არც ისე მალე შედგეს. და არ არსებობს ობიექტურობის ნდობა, სისხლის სამართლის საქმეებზე გამოკვეთილი სახელმწიფო ბრძანების გამო.
ჩვენ დარწმუნებულნი ვართ, რომ ჩვენი ორგანიზაციების წარმომადგენლების დაკავების ერთადერთი მიზანია მათი პროფესიული მოვალეობების შესრულებაში ხელის შეშლა და მათი გაჩუმება.
უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები არის დაუფარავი და აგრესიული თავდასხმა სიტყვის თავისუფლებაზე, აზრის თავისუფლებაზე და ადამიანის უფლებებზე. ისინი უკრაინის უმაღლესმა რადამ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის შესახებ კანონის მიღების წინ მიიღეს, რაც თავისთავად მიუთითებს იმაზე, რომ ჩვენს ქვეყანაში „დემოკრატიის“ და „ადამიანის უფლებების“ ცნებები ღრმა კრიზისშია. თავად პარლამენტარიზმი უარესდება, დეპუტატებს ღიად აშინებენ, რომ „სწორად“ მისცენ ხმა აკრძალვას.
სწორედ ამიტომ მიგვაჩნია, რომ პრესის წარმომადგენლებისა და უფლებადამცველების დაკავება განხორციელდა იმ დანაშაულებრივი გადაწყვეტილების დამალვისა და წარმატებით გატარების მიზნით, რომელსაც უკრაინის ხელისუფლება ამზადებს ეკლესიის წინააღმდეგ.
საბრალდებო დასკვნა, რომელიც უუს-ის წარმომადგენლებმა დაკავების საფუძვლად წარმოადგინეს, არის შეთითხნილი და არ გააჩნია მტკიცებულება.
მივმართავთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, თანამემამულე ჟურნალისტებს და ყველას, ვინც იცავს ცივილიზებული საზოგადოების ფუნდამენტურ პრინციპებს - სიტყვის თავისუფლებას და ადამიანის უფლებებს, მოთხოვნით -  რეაგირება მოახდინონ მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის თანამშრომლების, ,,პერში კაზაცკის’’, საზოგადოებრივი გაერთიანება „მირიანეს“ და ადამიანის უფლებათა სამართლებრივი დაცვის საინიციატივო ცენტრის თანამშრომლების დაკავებასა და დევნაზე.