მჟკ დახმარებას ითხოვს დაპატიმრებული მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დასაცავად
ეკლესიის ღია დევნის დაწყებისთანავე, ანუ 2015 წლიდან, ჩვენმა რესურსმა - მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა - ყველაფერი გააკეთა იმისათვის, რომ დაეცვა უბრალო უკრაინელების უფლება, ირწმუნონ ღმერთის. ჩვენი მთავარი ამოცანა ყოველთვის იყო და ახლაც არის ვაჩვენოთ ადამიანებს, რომლებიც საკუთარ თავს ქრისტიანებს უწოდებენ, რომ სახარება არის არა თეორია, არამედ პრაქტიკა და რომ ქრისტე არის არა მითიური გმირი, არამედ გზა, ჭეშმარიტება და სიცოცხლე.
ჩვენ ავაგეთ ჩვენი სარედაქციო პოლიტიკა ისე, რომ იგი შეესაბამებოდეს არა დროის ტენდენციებს, არა პოლიტიკურ მოთხოვნებს და არა ისტორიულ ვითარებას, არამედ ექსკლუზიურად სახარებას. ეს ნიშნავს, რომ თუ ვინმე ეწინააღმდეგება სახარებას, ჩვენ ამაზე ღიად ვსაუბრობთ, მიუხედავად ამ ადამიანის სტატუსისა და თანამდებობისა, იქნება ეს სახალხო დეპუტატი, პოლიტიკოსი, პრეზიდენტი, ეპისკოპოსი თუ პატრიარქი. ჩვენი სარედაქციო კოლეგიის ეს პოზიცია არც „მემარცხენეებს“ და „მემარჯვენეებს“, როგორც ლიბერალებს, ისე კონსერვატორებს არ მოსწონდათ და არ მოსწონთ. გვაყენებდნენ შეურაცხყოფას, გვადანაშაულებდნენ ყველა წარმოუდგენელ ცოდვაში, ამბობდნენ, რომ ჩვენ ვიყავით "საეჭვო" რესურსი და ოცნებობდნენ ჩვენს წინააღმდეგ ანგარიშსწორებაზე.
უკრაინაში ითხოვდნენ ჩვენს აკრძალვას, რადგან ვწერდით ეკლესიების ჩამორთმევაზე, რუსეთში გვაბრალებდნენ უუს-სთვის მუშაობაში, რადგან ვწერდით პატრიარქის და რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მიუღებელ პოზიციაზე უკრაინის წინააღმდეგ ომთან დაკავშირებით და ზოგიერთი პრო-პატრიარქალური რესურსები სქიზმატიკოსებსაც კი გვეძახდნენ, რომ ჩვენ გამუდმებით ხაზს ვუსვამდით უმე-ის დამოუკიდებლობას.
რუსეთის აგრესიის პირველივე დღიდან, ჩვენმა რედაქციამ დაიკავა ცალსახა პოზიცია, რომელიც გამოთქვა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ: ეს ომი კაენის ცოდვაა. ჩვენ მუდმივად ვიცავდით ამ პოზიციას. არა იმიტომ, რომ გვსურდა ხალხი დაგვერწმუნებინა, არამედ იმიტომ, რომ ღვთის წინაშე ვყოფილიყავით მართალნი. მაგრამ ამ შემთხვევაშიც ვისმენდით შეურაცხყოფას და ბრალდებებს...
მოკლედ, წლების მანძილზე ტონობით ჭუჭყი, სიცრუე და სიძულვილი მოგვაყარეს. ახლა ეს პერიოდი დასრულდა - ახლა დაიწყო განადგურება.
12 მარტს, უუს-ის წარმომადგენლები მივიდნენ მჟკ-ის თანამშრომლებთან ანდრეი ოვჩარენკოსთან, ვალერი სტუპნიცკისთან და ვლადიმერ ბობეჩკოსთან, ასევე ჩვენს კოლეგებთან "პერში კოზაცკის" და "მირიანეს" წევრებთან.
ჩხრეკა ჩატარდა როგორც მათ სახლებში, ასევე სხვა ჟურნალისტების სახლებში. ჩხრეკისას არ აღმოჩენილა რაიმე მტკიცებულება, რომელიც მიუთითებს მჟკ-ს თანამშრომლების უკანონო ქმედებებზე, თუმცა, ამას ხელი არ შეუშლია უსაფრთხოების ძალებისთვის ჩვენი კოლეგების წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაყვანაში.
ამ წუთებში ჩვენი თანამშრომლები მამა სერგი ჩერტილინთან ერთად იმყოფებიან ლუკიანოვსკის წინასწარი დაკავების იზოლატორში. მათთან მიმართებაში, ისევე როგორც სხვა ათეულ ჟურნალისტთან მიმართებაში, სრულიად ველური ბრალდებები იქნა წაყენებული, რომლის არსი შეიძლება ჩამოყალიბდეს ასე: მართლმადიდებელი ჟურნალისტები და უფლებადამცველები კრიმინალური ჯგუფის წევრები გახლავთ, რომელიც ამართლებს რუსეთის ფედერაციის აგრესიას უკრაინის წინააღმდეგ, აღძრავდნენ რელიგიურ სიძულვილს იმით, რომ აქვეყნებდნენ მეუ-ს წარმომადგენლების მხრიდან უმე-ის მორწმუნეების ცემის მასალებს და ახდენდნენ ქვეყნის დისკრედიტაციას ეკლესიების მიტაცების შესახებ მასალების გამოქვეყნებით.
ყველა ბრალდება იმდენად უსაფუძვლო და აბსურდულია, რომ ძნელი გასაგებია, სად მთავრდება ფანტაზია და იწყება ამ ბრალდებების შემქმნელთა ბოდვა. მაგრამ, მიუხედავად ამისა, ჩვენ მაინც იძულებულნი ვართ დავიცვათ თავი ამ ბრალდებებისგან და უარვყოთ ისინი. ჩვენ ამას გავაკეთებთ! დავიცავთ ჩვენი სიტყვის თავისუფლებას, რელიგიის უფლებას და ჩვენი სინდისის მიხედვით და არა ბრძანებების მიხედვით ცხოვრების უფლებას.
ამასთან, დღეს კითხვა მხოლოდ ჩვენს თავდაცვას არ ეხება, არამედ თითოეული თქვენგანის, უკრაინის თითოეული მკვიდრის დაცვას. რადგან დაპატიმრებული ჟურნალისტების ღირსების დაცვით, მათი თავისუფლების მიღწევით და მათ წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეების დახურვით, ჩვენ დავამტკიცებთ, რომ უკრაინა იქნება თავისუფალი, რომ მას აქვს უფლება ეწოდოს დემოკრატიული სახელმწიფო, სადაც ხელისუფლება ხალხის მსახურია და არა ბოროტმოქმედები.
ჟურნალისტების დაცვით, რომლებიც იცავენ მორწმუნეთა უფლებებს, ჩვენ ასევე დავიცავთ ეკლესიას, რომლისთვისაც გადიან დღეს ამ ტანჯვას.
ამიტომ მჟკ ითხოვს თქვენს დახმარებას.
ჩვენ ვერ შევძლებთ ამას თქვენს გარეშე, ჩვენო ძვირფასო მკითხველებო! იმიტომ, რომ ჩვენს წინააღმდეგ ათეულობით სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული და ჩვენს თანამშრომლებს უვადო თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ მხოლოდ იმის გამო, რომ ისინი სიმართლეს ავრცელებდნენ!
დღევანდელ პირობებში, სისხლის სამართლის საქმეების დიდი რაოდენობის გათვალისწინებით, ჩვენ ვერ გადავიხდით ადვოკატის მომსახურების საფასურს, ექსპერტიზის და სხვა სერვისების საფასურს. ამიტომ, ვითხოვთ თქვენს დახმარებას. ჩვენი რესურსის არსებობის თითქმის ათი წლის განმავლობაში ჩვენ ამას პირველად ვაკეთებთ, რაც იმას ნიშნავს, რომ თქვენს გარეშე ვერ გავუმკლავდებით.
საერთო ჯამში, 1 მილიონი გრივნაა საჭირო წინასწარი დაკავების იზოლატორებში მყოფთა დასაცავად. ეჭვმიტანილთა დასაცავად - დაახლოებით 500 ათასი გრივნა. აქ არის დეტალები და ბმულები ბანკებთან, სადაც შეგიძლიათ თანხების შემოწირულობა.
ჩარიცხეთ თანხა რომელიმე ანგარიშზე, თქვენ დაეხმარებით მჟკ-ს სამ დაპატიმრებულ ჟურნალისტსა და ყველას, ვინც ამ საქმეში ცრუ ბრალდებებით დაზარალდა.
მართლმადიდებელი ჟურნალისტის ვალერი სტუპნიცკის სამართლებრივი დაცვისთვის:
ბარათის ნომერი: 5375 4112 1534 4651
ლინკი: https://send.monobank.ua/jar/4MP5Pwys38
მიზანი: 460,000 ₴
მართლმადიდებელი ჟურნალისტის ანდრეი ოვჩარენკოს სამართლებრივი დაცვისთვის:
ბარათის ნომერი: 5375 4112 1527 5855
ლინკი: https://send.monobank.ua/jar/46uQTtgFy2
მიზანი: 420,000.00 ₴
გთხოვთ, არ დარჩეთ გულგრილები, რადგან მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დაცვა უკრაინაში მართლმადიდებლური სარწმუნოების დაცვაა!