სასამართლომ გადაწყვიტა, კანევში მდებარე უმე-ის მიძინების საკათედრო ტაძარი სახელმწიფოს გადასცეს
სასამართლომ დაავალა უმე-ის კიევის მიტროპოლიას სახელმწიფო საკუთრებაში დააბრუნოს მე-12 საუკუნის მიძინების (წმინდა გიორგის) ტაძარი კანევში, ჩერკასის რაიონში, რომელიც ეროვნული მნიშვნელობის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს წარმოადგენს, იუწყება გენერალური პროკურატურა.
პროკურორები კანევის საკრებულოს გადაწყვეტილების უკანონოდ ცნობას და გაუქმებას ითხოვდნენ, რომელმაც 2003 წელს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას არქეოლოგიური ძეგლის საკუთრების ფორმირების ნებართვა მისცა. შემდგომში ეს გახდა კოლექტიური საკუთრების უფლების რეგისტრაციის საფუძველი. ბრალდების მხარე მიუთითებდა იმ ფაქტზე, რომ კანონი აწესებს სახელმწიფო საკუთრებაში მყოფი კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების გასხვისების პირდაპირ აკრძალვას.
სასამართლომ დააკმაყოფილა საოლქო პროკურატურის განცხადება უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს ინტერესებიდან გამომდინარე კანივის საქალაქო საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და უმე-ის კიევის მიტროპოლიის წინააღმდეგ.