ყველაფერი მზად არის პოგრომისთვის: როგორია ამჟამად მართლმადიდებლური მედიის მდგომარეობა უკრაინაში?
2023 წლის 16 დეკემბერს უკრაინის სპეციალური კომუნიკაციებისა და ინფორმაციის დაცვის სახელმწიფო სამსახურმა გამოაქვეყნა დადგენილება, რომლის მიხედვითაც უკრაინაში უნდა დაიბლოკოს მთელი რიგი რესურსები, მათ შორის მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის ვებგვერდი. ეს გაკეთდა უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის მიმართვის შემდეგ.
და გუშინდელი დღის შემდეგ, უკრაინაში შეჩერდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის გაშუქება, როგორიცაა უმე-ის სინოდის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი (news.church.ua), მართლმადიდებელ ქრისტიანთა კავშირი (spzh.media) და ” მართლმადიდებლური ცხოვრება“ (pravlife.org), Raskolam.net (raskolam.net).
ეტაპი 1: მჟკ-ის ბლოკირება და დამარცხება
მიზეზები, თუ რატომ შეწყდა ამ საიტების ხელმისაწვდომობა უკრაინის მაცხოვრებლებისთვის, არ დაზუსტებულა. მანამდე სახალხო დეპუტატი არტემ დმიტრუკი დაუკავშირდა უუს-ს კითხვით, თუ რატომ დახურა ხელისუფლებამ მჟკ. მას უთხრეს, რომ უუს, „დაკისრებული ამოცანების ფარგლებში“, აკონტროლებს მედიას „საინფორმაციო სფეროში უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საფრთხის გამოსავლენად, ასევე უკრაინის წინააღმდეგ სპეციალური საინფორმაციო ოპერაციების ჩატარების საწინააღმდეგოდ. ძირს უთხრის კონსტიტუციურ წესრიგს, არღვევს უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას, ამძიმებს სოციალურ-პოლიტიკურ და სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობას“. თუმცა, არ იყო მოწოდებული კონკრეტული ფაქტები იმის შესახებ, თუ როგორ " უთხრის ძირს უკრაინის კონსტიტუციურ წესრიგს" ან როგორ "არღვევს ჩვენი სახელმწიფოს ტერიტორიულ მთლიანობას". მჟკ-ის უკანონო საქმიანობის შესახებ ფაქტების მოწოდების ნაცვლად, 2024 წლის 12 მარტს, უშიშროების ძალებმა უბრალოდ განახორციელეს მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის საინფორმაციო სააგენტოს დარბევა, დააკავეს მისი სამი თანამშრომელი და ჩაატარეს ჩხრეკა კიდევ ათეულობით ჟურნალისტის საცხოვრებელ სახლში.
ამ პოგრომის შემდეგ თითქმის მაშინვე, უკრაინელმა ამჟამინდელმა პოლიტიკოსებმა, ყოფილმა პოლიტიკოსებმა ერთხმად განაცხადეს, რომ მჟკ-თან არსებული ვითარება მხოლოდ ერთ რამეზე მეტყველებს - ხელისუფლება ემზადება უმე-ის აკრძალვისთვის და მათ არ სჭირდებათ ვინმე, ვინც შეატყობინებს მსოფლიოს. ამ უკანონობის შესახებ.
ამავდროულად, პოლიტოლოგმა კონსტანტინე ბონდარენკომ დასძინა, რომ „ერმაკმა და მისმა ამხანაგებმა გადაწყვიტეს ეჩვენებინათ დეპუტატებისთვის, რომ არ აპირებენ ვაჭრობას ან დათმობას - და მოაწყვეს დემონსტრაციული პოგრომი „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირში“, რათა ეჩვენებინათ: ასე მოუვა ყველას, ვინც შეეცდება ხელი შეუშალოს ხელისუფლებას ეკლესიების გაწმენდაში - დეპუტატის ან ჟურნალისტის სტატუსის მიუხედავად. გუშინდელი ჩხრეკა და დაკავება არის სიგნალი დეპუტატებისთვის: „ჯერ კიდევ არ გვემორჩილებით? მაშინ ჩვენ მოვდივართ თქვენთან!“
ეს ნიშნავს, რომ უკრაინაში ყველა მეტ-ნაკლებად შესამჩნევი მართლმადიდებლური რესურსის დაბლოკვა მხოლოდ ერთს ამბობს: ხელისუფლება ძალიან მალე გადადგამს შემდეგ ნაბიჯს ეკლესიის აკრძალვის სახით.
ეტაპი 2: ეკლესიის აკრძალვის კანონის მომზადების დასრულება
მართლაც, მართლმადიდებლური რესურსების დაბლოკვის წინა დღეს ცნობილი გახდა, რომ ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა დაასრულა სამთავრობო კანონპროექტი „უკრაინის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ უკრაინის ზოგიერთ კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ (8371).
ახლა ეს დოკუმენტი, როგორც მიაჩნიათ უმაღლეს რადაში, მზად არის მეორე მოსმენისთვის. უფრო მეტიც - ის მზადაა კენჭისყრისთვის.
დიახ, ყველა დეპუტატს არ სურს ამის გაკეთება. ბევრს იმიტომ ეშინია ღმერთის, ზოგს იმიტომ, რომ ეროვნული ცენზურის ეშინია, უფრო მეტად იმიტომ, რომ ეშინია სანქციების, რომელსაც რამდენჯერმე დაპირდა უმე-ის იურისტი რობერტ ამსტერდამი. მიუხედავად იმისა, რომ ოფიციალურად უკრაინის პოლიტიკური ისტებლიშმენტის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ სანქციების მუქარა სისულელეა, არაოფიციალურად მათ ეს აწუხებთ, რასაც მოწმობს სახალხო დეპუტატის ირინა გერაშენკოს მოთხოვნა სანქციების დაწესება თავად ამსტერდამზე.
თავის მხრივ, ამსტერდამმა თქვა, რომ „ეს ისტერია აჩვენებს, რომ ქვეყანამ, რომელიც კრძალავს პოლიტიკურ პარტიებს, ზღუდავს განსხვავებულ მედიას, აჭიანურებს არჩევნებს და ცდილობს ქვეყნის უმსხვილესი კონფესიური ეკლესიის აკრძალვას, დაკარგა პოლიტიკური პასუხისმგებლობის გაგების უნარი“ და დასძინა, რომ „კანონმდებლებმა უნდა გაიგონ. რომ მათ არ შეუძლიათ ჩუმად გაანადგურონ 1000 წლის ეკლესია“.
მაგრამ ხელისუფლებამ გადაწყვიტა არ გაჩერებულიყო და წინ წასულიყო. რადგან, როგორც ნიკიტა პოტურაევმა თქვა, „ვერავინ შეაჩერებს იდეას, რომლის დროც დადგა“.
ეტაპი 3: ბლოკირება, ვისაც შეუძლია სიმართლის თქმა
როდესაც ლენინმა და მისმა ამხანაგებმა რევოლუცია მოახდინეს 1917 წელს, მათ ესმოდათ, რომ ერთ-ერთი პირველი შენობა, რომელიც უნდა დაეპყროთ, იყო არა იმპერიული სასახლე, არამედ ფოსტა, სტამბები და გამოცემები. ვინც ფლობს ინფორმაციას, ფლობს, სულ მცირე, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში.
დაახლოებით იგივე ხდება ახლაც, როცა უკრაინის ხელისუფლება ბლოკავს მართლმადიდებლურ ვებგვერდებს. უფრო მეტიც, საუბარია არა მხოლოდ იმ საიტებზე, რომლებმაც საკუთარ თავს უფლება მისცეს კრიტიკული განცხადებები გაეკეთებინათ ხელისუფლების ანტიეკლესიურ ქმედებებზე, არამედ მათზეც, რომლებიც მაქსიმალურად გაურბოდნენ „მახვილ კუთხეებს“.
მაგალითად, სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ვებგვერდი ცდილობდა მაქსიმალურად აერიდებინა თავი არა მხოლოდ მკაცრი განცხადებებისგან, არამედ ნებისმიერი პუბლიკაციისგან, რომელიც ძალიან რეზონანსული იყო. გადადით ამ საიტზე და დარწმუნდით, რომ პუბლიკაციების ძირითადი ნაწილი შედგება წმინდანთა ცხოვრებისგან, მისი უნეტარესის ღვთისმსახურებისგან, ეპისკოპოსების მილოცვისგან  და ინფორმაციისგან უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებისთვის უმე-ის დახმარების შესახებ. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ჩვეულებრივი ოფიციალურობა. მაშინაც კი, როდესაც ერთი შეხედვით შეუძლებელი იყო გაჩუმება, მაგალითად, როდესაც 12 მარტს დააკავეს მჟკ-ს ჟურნალისტები (კოლეგები და მათი თანამოაზრეები, რომლებიც მუშაობენ უმე-ს ინფორმაციის დეპარტამენტის ვებსაიტზე), ჩვენ ვერც ერთი სიტყვა ვერ ვნახეთ მათ დასაცავად გამოთქმული. თუმცა ამგვარმა ფრთხილმა დამოკიდებულებამ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების მიმართ მაინც ვერ გადაარჩინა „სინოდალები“.
„პრავლაიფი“ ამ გაგებით გარკვეულწილად წააგავს „სინოდალებს“, იმ გაგებით, რომ იქ ინფორმაციაც შერჩევითი იყო, გარდა საკმაოდ კრიტიკული ხასიათის რამდენიმე პუბლიკაციისა.
ამ ფონზე გამორჩეულია ვებგვერდი «Расколам.нет», სადაც როგორც საინფორმაციო გამოშვებები, ისე ანალიტიკა საკმაოდ კრიტიკულად განიხილავს უკრაინულ რელიგიურ სფეროში მიმდინარე პროცესებს.
მაგრამ, რაც მთავარია: არც სინოდალური დეპარტამენტის ვებსაიტს, არც Pravlife, არც Raskolam.net, არც მჟკ-ს, არსად, არც ერთ სტატიაში, არ გაუმართლებია რუსული აგრესია და არ დაუწერია ისეთი რამ, რაც შეიძლება ირიბად მაინც მიუთითებდეს უკრაინის კანონმდებლობის დარღვევაზე. მაშინ რატომ დაბლოკეს? პასუხი მარტივია: "შენი ბრალია, რომ მე მინდა ჭამა". ალეგორიულიდან თარგმნა: მტრები გამოვლენილია და ხალხი „სპექტაკლს“ ითხოვს. ანუ უმე აიკრძალება.
ეტაპი 4: უმე-ის აკრძალვა
თუ ვინმეს იმედი ჰქონდა, რომ შეძლებდა როგორმე „შემოპარვას“, რომ ხელისუფლება ვერ გაბედავდა ამ „უკანასკნელი“ ნაბიჯის გადადგმას, მაშინ ძალიან ცდებოდა. მართლმადიდებლური რესურსების დაბლოკვამ აჩვენა, რომ უკან არ დაიხევენ. რატომ ახლა? რადგან ადრე არსებობდა მრავალი „კონფლიქტური“ ფაქტორი: საპარლამენტო ხმების ნაკლებობა, „დასავლელი პარტნიორების“ შიში, ცივილიზებული სამყაროს თვალში „უკეთესი“ გამოჩენის სურვილი, რომელიც ძალიან მტკივნეულად რეაგირებს სიტყვის თავისუფლების ჩაგვრაზე. მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხი: ეკლესია უნდა აიკრძალოს 21 მაისამდე. მიზეზი საინფორმაციო ტალღის გადაფარვა. შეხედეთ, 8371 კანონის მიღება იქნება წარმოდგენილი, როგორც "ყველაზე მნიშვნელოვანი მიღწევა უკრაინის თანამედროვე ისტორიაში", როგორც "მეორე ნათლობა" და "საბოლოო დამშვიდობება" რუსეთთან.
იგივე ნიკიტა პოტურაევი პირდაპირ აცხადებს, რომ „როდესაც კრემლის ლობისტები ამბობენ, რომ ამ კანონის გამო უკრაინა საერთაშორისო დახმარების გარეშე დარჩება, ეს ბლეფია“.
ჩვენ არ ვართ კრემლის ლობისტები, ამიტომ ასეთ განცხადებებს არ გავაკეთებთ. მაგრამ ეს ბლეფია თუ არა, ჩვენ ვნახავთ.
ერთადერთი, რაც ზუსტად ვიცით არის ის, რომ ამსტერდამის სიტყვები სანქციების შესახებ ბლეფი არ არის და ეკლესიის აკრძალვა ბლეფი არ არის. ასე რომ, უმე-ის მორწმუნეები უნდა მოემზადონ იცხოვრონ და ილოცონ "კანონის მიღმა". ეკლესიისთვის ეს მდგომარეობა ახალი არ არის, მაგრამ ჩვენთვის ახალია. შევძლებთ თუ არა რწმენის შენარჩუნებას და ქრისტიანებად დარჩენას - დრო გვიჩვენებს.