მინისტრთა კაბინეტი რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციისთვის სასჯელს თავაზობს
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის მეთაურმა დენის შმიგალმა უმაღლეს რადაში შეიტანა კანონპროექტი, რომელიც რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციისთვის სასჯელს თავაზობს, იუწყება «Страна.ua».
დოკუმენტი თავაზობს ტერმინ „შეურიგებლობის“ განსაზღვრას როგორც წინასწარ უარყოფით განწყობას იმ კატეგორიის პირთა მიმართ, ვინც განსხვავდება შემდეგი ნიშნებით: რასა; კანის ფერი; პოლიტიკური ან რელიგიური შეხედულებები; ასაკი; სქესობრივი კუთვნილება; ინვალიდობა; ენა; საცხოვრებელი ადგილი; გენდერული იდენტობა; სექსუალური ორიენტაცია; ოჯახური და ქონებრივი მდგომარეობა; მოქალაქეობა; ეთნიკური და სოციალური წარმომავლობა.
კანონში მითითებულია, რომ დაისჯებიან უმცირესობის უფლებების პირდაპირი ან ირიბი შეზღუდვისთვის, შეურიგებლობის ნიადაგზე ძალადობისკენ საჯარო მოწოდებისთვის, აგრეთვე სხვა წინსწარ განზრახული ქმედებებისთვის, რომლებიც მიმართულია მტრობისა და ზიზღის გაღვივებისკენ, იგივე ქმედებებისთვის, ჩადენილი თანამდებობის პირის მიერ, აგრეთვე იგივე ქმედებებისთვის, ჩადენილი პირთა ორგანიზებული ჯგუფის ან მძიმე შედეგების მქონე.
მაქსიმალური ჯარიმა - ხუთასიდან ათასამდე მოქალაქეთა დაუბეგრავი შემოსავლის მინიმუმიდან. ადამიანმა, ვინც დაარღვევს ამ კანონს, შეიძლება მიიღოს ხუთიდან რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთა.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, პოლიციამ გახსნა სისხლის სამართლის საქმე ქალაქ ივანო ფრანკოვსკის თავის ნაზარ კიშაკის მოწოდების ფაქტზე, რომ „გაიწმინდოს“ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მონასტრები“ და „გააგდონ მღვდლები“.