სასამართლომ ძალაში დატოვა მიტროპოლიტ იონათანის სასჯელი: 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა, ქონების კონფისკაციით
მიტროპოლიტი იონათანი სასამართლოში. ფოტო: Вінниця.info
18 ივნისს ვინიცას სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს განაჩენი, რომლის მიხედვითაც ტულჩინის ეპარქიის მმართველს, მიტროპოლიტ იონათანს მიესაჯა ხუთი წლით თავისუფლების აღკვეთა ქონების კონფისკაციით, იუწყება Vinnytsia.info.
უმე-ის იერარქი დამნაშავედ სცნეს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის გამართლებაში, კანონიერად აღიარებაში და მისი მონაწილეების განდიდებაში.
ვინიცას საქალაქო სასამართლოს 08/07/2023 განაჩენი, რომელმაც ანატოლი ივანოვიჩ ელეცკიხ დამნაშავედ ცნო 161-ე მუხლის მე-3 ნაწილის მე-2 ნაწილით, 436 მუხლის 2 და 3 და 15, ნაწილით 109 მუხლის 3 და 15 ნაწილით, 110 მუხლის 1 ნაწილით.
სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში შედის გამოცხადების მომენტიდან და შეიძლება გასაჩივრდეს სისხლის სამართლის საკასაციო სასამართლოში უკრაინის უზენაესი სასამართლოს შემადგენლობაში მისი გამოცხადებიდან 3 თვის ვადაში.