ისტორიაში პირველად ისრაელი მთავარი რაბინების გარეშე რჩება
რაბინი ისააკ პერეც. ფოტო: Йонатан Синдел/Flash90
2024 წლის 30 ივნისს ისრაელის ორი მთავარი რაბინის, იცხაკ იოსეფისა და დევიდ ლაუს უფლებამოსილების ვადა ეწურება. ოფიციალური პენსიაზე გასვლის შემდეგ, მათი თანამდებობები ვაკანტური დარჩება. რელიგიური ვებგვერდის Kikar Ha-Shabbat-ის ცნობით, ისრაელის სახელმწიფოს ისტორიაში ქვეყანა პირველად დარჩება მთავარი რაბინების გარეშე.
ასევე ვრცელდება ინფორმაცია, რომ ვერ მოხერხდა მთავარი რაბინატის საბჭოს თავმჯდომარის დანიშვნა, რომელმაც კომისია უნდა შექმნას ახალი მთავარი რაბინების ასარჩევად. კანონის თანახმად, 86 წლის რაბინი იცჩაკ პერეც (შასი) უნდა დაეკავებინა თანამდებობა, მაგრამ მან გამოაცხადა, რომ უარს ამბობდა პოსტზე „იმ მიზეზების გამო, რისი გამხელაც არ სურს“.
Israelinfo-ს ცნობით, რაბინატში სასტიკი ბრძოლა მიმდინარეობს პოლიტიკური სინეკურისთვის როგორც დაახლოებულ პირებს შორის, ისევე ნეთანიაჰუს მთავრობის სხვა დეპარტამენტებში.
„იმის გამო, რომ შასმა, ულტრა მართლმადიდებლებმა და რელიგიურმა სიონისტებმა ვერ გაიყვეს „ღვეზელის“ დაყოფაზე, შასის მიერ კონტროლირებადმა რელიგიის სამინისტრომ დროულად არ ჩაატარა მთავარი რაბინების არჩევნები (გასულ აგვისტოს) - და შედეგად, სახელმწიფო რაბინატი თავმოკვეთილი რჩება“, - კომენტარს აკეთებს გამოცემა.
როგორც მჟკ წერს, უკრაინა აწესებს შეზღუდვებს ისრაელის მოქალაქეების, მათ შორის მომლოცველების შესვლაზე.