კრივოი როგში მიტროპოლიტ არსენის საქმეზე სასამართლო სხდომა გაიმართა
უმე-ის მორწმუნეები მივიდნენ სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენის მხარდასაჭერად კრივოი როგის დნეპერის სააპელაციო სასამართლოში. ფოტო: Святогорская лавра
1 ივლისს ქალაქ კრივოი როგის დნეპერის სააპელაციო სასამართლომ სვიატოგორსკის ლავრის აბატის, მიტროპოლიტ არსენიის საქმის მორიგი სხდომა გამართა. მონასტრის პრესსამსახურის ცნობით, სასამართლომ განიხილა შემდგომი აღკვეთის ღონისძიების საკითხის განხილვა.
მანამდე, დონეცკის ოლქის სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლოში 19-21 და 24 ივნისს შეხვედრების დროს საკამათო საკითხი წამოიჭრა იმის შესახებ, თუ რომელმა სასამართლომ უნდა გადაწყვიტოს შემდგომი პრევენციული ღონისძიება სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენისთვის.
მოსამართლის ინიციატივით ეს საკითხი კრივოი როგის დნეპერის სააპელაციო სასამართლოს გადაეცა.
გავრცელებული ინფორმაციით, სასამართლომ მხარი დაუჭირა ადვოკატების მოსაზრებას, რომ საქმეს საჯარო რეზონანსი აქვს და უარი უთხრა პროკურორს, რომელმაც სხდომის დახურულ კარს მიღმა ჩატარება მოითხოვა. სასამართლო დარბაზში შეუშვეს თავისუფალი მსმენელები - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი და მედიის წარმომადგენლები.
„სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ეპისკოპოს არსენისთვის შემდგომი აღკვეთის ღონისძიების საკითხი განიხილება, როგორც ადრე, სლავურ საქალაქო საოლქო სასამართლოში, ოღონდ სხვა მოსამართლის მიერ.
ამდენად, საბოლოო გადაწყვეტილება იმის შესახებ, თუ სად იქნება ლავრის გამგებელი მის წინააღმდეგ აღძრული საქმეზე გადაწყვეტილების მიღებამდე, არ არის. 25 აპრილიდან ეპისკოპოსი არსენი რჩება დნეპრის წინასწარი დაკავების იზოლატორში“, - ნათქვამია განცხადებაში.