მეუ-ს „ეპისკოპოსი“: ჩვენ იმედი გვქონდა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ბერები გადავიდოდნენ მეუ-ში
მეუ-ს ვიშგოროდის „არქიეპისკოპოსმა“ აღაპიტმა თქვა, რომ მისი სტრუქტურა იმედოვნებდა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრას ბერები დუმენკოს სტრუქტურაში გადავიდოდნენ, მაგრამ ეს ასე არ მოხდა და ისინი კვლავ ცხოვრობენ მონასტერში, იუწყება Kremenchutskaya Gazeta.
„დღეს კიევ-პეჩერის ლავრაში არიან ჩვენი ბერები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიიდან, არის ახალი მმართველი - ეპისკოპოსი აბრაამი, კიევ-პეჩერის ლავრის ყოფილი მკვიდრი... რა თქმა უნდა, იმედი გვქონდა, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს გარკვეული ნაწილი შეუერთდებოდა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას (მეუ), მაგრამ დღეს ისინი კვლავ მტკიცედ დგანან თავის აზრზე და არის მცირე ნაწილი, რომელიც აგრძელებს ცხოვრებას პეჩერსკის ლავრის ტერიტორიაზე. რა თქმა უნდა, ჩვენ არ გვინდა ვინმეს ძალით გადაყვანა, გაძევება ან მსგავსი რამ. ალბათ ამას ელოდებიან, მაგრამ ჩვენ გვესმის, რომ ეს ყველაფერი კარგს არაფერს მოიტანს“, - განაცხადა მან.
ამავე დროს, „ეპისკოპოსმა“ აღაპიტმა დაამატა, რომ იმედოვნებს საკითხის „ნორმალურ, ადამიანურ, მორალურ პლანზე“ გადაწყვეტას.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს პოლტავასა და კრემენჩუგის ,,მიტროპოლიტმა’’ თეოდორმა თქვა, რომ მის რელიგიურ სტრუქტურაში კადრების სიმცირეა.