ვნება ესფიგმენისთვის: რა ხდება ათონზე?
ბოლო თვეებში ათონის მთა კვლავ მოექცა ყურადღების ცენტრში, ესფიგმენის უძველეს მონასტერთან არსებული რთული მდგომარეობის გამო. ბერძნული მედია ირწმუნება, რომ საბერძნეთის პოლიცია ამ მონასტრის ყველა ბერის ძალით გაყვანას გეგმავს, რომლებიც პატრიარქ ბართლომეოსს ეწინააღმდეგებიან.
ასევე გაჩნდა ჭორები, რომ ხელისუფლება არ შეჩერდება ესფიგმენზე, არამედ დაიწყებს სხვა მონასტრების შემოწმებას (დასუფთავებაზეც კი საუბრობენ): წმინდა პანტელეიმონის სახელობის რუსული მონასტერი, სერბული ჰილანდარი, ბულგარელი ზოგრაფი, რუმინული მონასტერი იოანე ნათლისმცემლისა და სხვათა.
ამასთან, სხვა წყაროები ამტკიცებენ, რომ ათონის მთაზე ვითარება მშვიდია და არ არის საჭირო ხელისუფლების მხრიდან ამ მონასტრების მიმართ მკაცრი ქმედებების მოლოდინი.
მაშ, რა ხდება სინამდვილეში?
ისტორიული კონტექსტი და კონფლიქტის მიზეზები
კონფლიქტი ესფიგმენის მონასტერსა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს შორის ათწლეულებია გრძელდება. უთანხმოება დაიწყო 1960-იანი წლების დასაწყისში, როდესაც პაპი კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ათენაგორას შეხვდა ერთობლივი ლოცვისთვის. ამის საპასუხოდ ესფიგმენის ბერებმა დაადანაშაულეს ფანარი ვატიკანთან კავშირში და ეკუმენიზმში და უარი თქვეს პატრიარქის მოხსენიებაზე. ესფიგმენთა საძმოს მხარი დაუჭირა კინოტმა, რომელმაც 1971 წლის 13 ნოემბერს გადაწყვიტა, რომ „საყოველთაო პატრიარქის ხსენების აღდგენის საკითხთან დაკავშირებით, თითოეულ მონასტერს უნდა შეეძლოს თავისუფლად აირჩიოს თავისი მოქმედების გზა“.
ვითარება არ შეცვლილა არც პატრიარქი დემეტრეს მმართველობისას. 1974 წლის 11 მარტს მან წერილი მისწერა წმინდა კინოტს, დაესაჯათ ბერები, რომლებიც არ მოიხსენიებდნენ, მათ შორის იღუმენი ესფიგმენი და მისი თანამოაზრეები და მოითხოვა მათი გაძევება. პოლიციამ მონასტერს სატელეფონო ხაზი გადაჭრა და კორდონი მოაწყო. საპასუხოდ, ბერებმა ჩაკეტეს კარიბჭე და ჩამოკიდეს ბანერი წარწერით „მართლმადიდებლობა ან სიკვდილი“, რითაც გამოაცხადეს მზადყოფნა სიკვდილისთვის, თუ პოლიცია ძალით შეეცდებოდა მონასტერში შემოჭრას.
კონფლიქტი ნელ-ნელა ჩაქრა 2002 წლამდე, სანამ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ აჯანყებული ძმები სქიზმატიკოსებად გამოაცხადა და ათონის მთიდან მათი განდევნა არ მოითხოვა. 2005 წელს ფანარმა შექმნა პარალელური საზოგადოება, რომელსაც ათონის მთაზე „ახალ ესფიგმენებს“ უწოდებენ. ამ დროისთვის, ამ თემის რამდენიმე ბერი დაფუძნებულია კარიესში და მათი ლიდერი, აბატი ბართლომე, უპირობოდ მხარს უჭერს ფანარის იმ ინიციატივებს (მაგალითად, მეუ-ს ტომოსი და ვაქცინაცია), რაც იწვევს ათონის უმრავლესობის უარყოფას.
2006 წლის დეკემბერში ცნობილი შეტაკება მოხდა ძმებს ესფიგმენებსა და ბერებს შორის, რომლებიც ცდილობდნენ მონასტრის დაკავებას. 2008 წლის ივნისში კონფლიქტში პოლიცია ჩაერთო.
2009 წლის 24 სექტემბერს თესალონიკის სასამართლომ 14 ბერს, მათ შორის აბატ მეთოდეს, ერთი წლით პირობითი პატიმრობა მიუსაჯა მონასტრის დატოვებაზე უარის თქმის გამო. 2011 წლის 6 აპრილს იმავე სასამართლომ მათ ექვსთვიანი თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა „მონასტრის შენობების უკანონო ოკუპაციისთვის“. 2012 წლიდან საბერძნეთის პოლიცია პერიოდულად ახორციელებს დარბევას მონასტრის შტურმის ან ბლოკირების მიზნით.
მაგრამ არც მაშინ და არც მოგვიანებით ვერ მოხერხდა ესფიგმენების „მოშურნეების“ ძალით აღება (როგორც მათ უწოდებენ ათონში; ითარგმნება როგორც „მოშურნეები“). იღუმენმა მეთოდემ ერთხელ თქვა, რომ თავის კრიალოსანში „300 კვანძი 300 ტყვიას ჰგავს“, მონასტრის შესასვლელის ზემოთ კიდია უკვე ცნობილი შავი დროშა, რომელზეც გამოსახულია წარწერა „Ορθοδοξία ή θάνατος“ („მართლმადიდებლობა ან სიკვდილი“), მაგრამ ბერები დანებებას არ აპირებენ.
2016 წლის აპრილში ესფიგმენის ძველი ძმების წინამძღვარმა მეთოდემ გამოთქვა სურვილი, დაუბრუნდეს მონაწილეობას ათონის წმინდა კინოს მუშაობაში. თუმცა, მოლაპარაკებების დროს მამა მეთოდემ დაადასტურა ძველი ძმების ურყევი პოზიცია, უარი თქვა მსოფლიო პატრიარქის ხსენებაზე.
ამ დროისთვის, ესფიგმენის ძმები თავს თვლიან არაკანონიკური ძველი კალენდრის „საბერძნეთის ჭეშმარიტი მართლმადიდებლური ეკლესიის“ იურისდიქციაში, რომელსაც მეთაურობს არქიეპისკოპოსი კალინიკოსი (სარანდოპულოსი) და არ არიან ევქარისტიულ ზიარებაში (ყოველ შემთხვევაში ოფიციალურად) ათონის მონასტრებიდან რომელიმესთან.
"კოვიდ წმენდა"
ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, დაპირისპირება კვლავ გამწვავდა. გადაწყდა, რომ Covid გამოეყენებინათ ათონის მთიდან მეამბოხე ბერების განდევნის მიზეზად. კიდევ ერთი პლიუსი ის არის, რომ ესფიგმენელებთან ერთად, „კოვიდ ხმაურის“ ქვეშ, შესაძლებელი გახდა ზოგადად ყველა, ვინც ეწინააღმდეგებოდა როგორც კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს, ისე ზოგადად ევროკავშირის ხელისუფლების და კერძოდ საბერძნეთის ზოგიერთ საკამათო გადაწყვეტილებას. ვერძად დაინიშნა იღუმენი „ახალი ესფიგმენი“ ბართლომეოსი, რომელმაც ჯერ მოუწოდა იერარქებს, დაესაჯათ არავაქცინირებული მღვდლები, შემდეგ კი საბერძნეთის პროკურატურას მოსთხოვა პასუხისგებაში მიეცათ ათონელი ბერები, რომლებმაც უარი ამბობდნენ კორონავირუსის აცრაზე, ამბობდა, რომ ათონში ვიზიტისთვის ერისკაცები კოვიდ ტესტს აყალბებდნენ და როდესაც ხელისუფლებამ ხელში აიღო არავაქცინირებული ბერების „საკითხის მოგვარება“ - გამიხარდა.
მაშინ ათონიდან ბერების განდევნა ვერ მოხერხდა. ყველაფერი იმით დასრულდა, რომ 2020 წელს საბერძნეთის მთავრობამ დაიწყო ათონის ესფიგმენის მონასტრის კუთვნილი უძრავი ქონების კონფისკაცია.
„რუსული სპეცრაზმი“ ათონის მთაზე
სიტუაცია საგრძნობლად გაუარესდა უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომის დაწყების შემდეგ. ახლა გადაწყვიტეს სწორედ ომი გამოეყენებინათ ყველა საძაგელი ბერის განდევნისთვის. გადაწყდა, შეეცვალათ ათონის საერო მმართველი ათანასე მარტინოსი, პატრიარქ ბართლომეოს მეგობარი, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დიდი ლოგოთეტი და ქველმოქმედი. ჯერ ერთი, მან ვერ შეასრულა ათონის „გასუფთავება“ Covid-ის დროს.
მეორეც, საბერძნეთის მთავრობამ ჩათვალა, რომ „წმინდა მთის მართვა მოითხოვს მრავალი დონის ცოდნას, რადგან უკრაინაში რუსეთის შემოჭრისა და მოსკოვისა და სერბეთის საპატრიარქოსთან ფანარის კონფლიქტის გამო, სიტუაცია განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს“. მარტინოსი ამ მოთხოვნებს არ აკმაყოფილებდა. რადგან, მისი თქმით, მან თბილი ურთიერთობა დაამყარა ათონის ყველა „უცხო“ (არაბერძნული) სამონასტრო თემის ძმებთან.
„ეს ეხება არა მხოლოდ პანტელეიმონის (რუსული) მონასტერს, არამედ ჰილანდარის (სერბული), ზოგრაფის (ბულგარული) და პროდრომის (რუმინული) სკიტებსაც“, - თქვა ცოტა ხნის წინ ათანასიოს მარტინოსმა. მან ასევე განაცხადა, რომ „დღეს ჩვენი ფიქრები წმინდა პანტელეიმონის მონასტრის ჩვენს რუს და უკრაინელ მართლმადიდებლებთანაა და მთელი გულით გვსურს და ვლოცულობთ, რომ მალე მშვიდობა დაუდგეს განსაცდელში მყოფ ერებს“. გასაგებია, რომ ბერების განდევნის გეგმების თვალსაზრისით, ასეთი ადამიანი უბრალოდ ვერ იქნებოდა გამგებელი.
ათანასიოს მარტინოსის ნაცვლად ამ პოსტზე ანასტასიოს მიციალისი დაინიშნა. მიციალისის გამოცდილება ძალიან მრავლფეროვანია. თავად განსაჯეთ: 1995 წელს გახდა საბერძნეთის ელჩი არგენტინაში, 1999 წელს - ელჩი ისრაელში, 2002 წელს - აშშ-სა და კანადასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, 2003 წელს - პერსონალის, ადმინისტრაციისა და ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი და 2004 წელს - საბერძნეთის ელჩი რომში. ათონის გუბერნატორობამდე ცოტა ხნით ადრე მიციალისი საბერძნეთის ეროვნული სადაზვერვო სამსახურის მეთაურის მოადგილედ მუშაობდა.
ანუ მიციალისი არის დაზვერვის ოფიცერი, რომელიც მუშაობდა ისრაელში, აშშ-ში და ვატიკანში. ამიტომ გასაკვირი არ არის, რომ მან თითქმის მაშინვე გამოაცხადა, რომ ესფიგმენის "საკითხს" მოაგვარებდა. თანამდებობის დაკავებამდე ცოტა ხნით ადრე, სხვა მონასტრების შესახებ სკანდალური ჭორები გავრცელდა.
მაგალითად, გერმანულმა ტაბლოიდმა Bild-მა დაწერა უზარმაზარი სტატია ათონის „ბნელი მხარის“ შესახებ, უფრო ზუსტად, იმის შესახებ, თუ როგორ ცდილობს „მოსკოვი ათონის ტროას ცხენი გამოიყენოს ევროპაში დასაყრდენი და ევროკავშირის ძირის გამოთხრის მიზნით“.
გასაკვირი არ არის, რომ ამ შემთხვევაშიც, ისევე როგორც კოვიდთან, პროკურატურის მთავარი „მოწმე“ და ათონელების წინააღმდეგ ჩხუბის მთავარი „მოწმე“ იყო... „ახალი ესფიგმენების“ წინამძღვარი ბართლომეოსი.
Bild-თან ინტერვიუში მან რუსული პანტელეიმონის მონასტერი დაადანაშაულა იმაში, რომ იქ რუსეთიდან ოლიგარქები მოდიან და „ფულს აბარებენ“, რატომღაც დუმდნენ იმის შესახებ, რომ იგივე ოლიგარქები უზარმაზარ თანხებს სწირავენ ბერძნულ მონასტრებს. მისი თქმით, ძველი ესფიგმენი "რუსების მიერაა ოკუპირებული".
ამავე დროს, Bild-ი წერდა, რომ „აპირებენ ათონის მთაზე შემოსული და გამოსული ადამიანების საფუძვლიან შემოწმებას, რათა თავიდან აიცილონ იარაღის, ნარკოტიკების და სხვა უკანონო ნივთების გადაზიდვა, ასევე სხვა საეჭვო მოქმედებების განხორციელება“.
Bild-ის მასალაში ყველაზე მეტად დაზარალდა რუსეთის პანტელეიმონის მონასტრის იღუმენი ევლოგი, რომელსაც ბრალი ედებოდა ბერძენ და რუს პოლიტიკოსებთან კავშირში. ოღონდ არა მარტო მას, არამედ აბატ ეფრემ ვატოპედელს, აბატ ფილოთეუს ნიკოდიმს (რომელსაც რუსმა ოლიგარქმა „პისტოლეტი აჩუქა“) და საერთოდ ყველა ბერს, ვინც მაინც როგორღაც დაუკავშირდა რუსეთიდან მომლოცველებს.
ამ აბსურდულმა ბრალდებებმა იქამდე მიაღწია, რომ აფონიტებს ადანაშაულებდნენ „რუსული სპეცრაზმის“ მომზადებაში. ბოდვაა, იტყვით? რა თქმა უნდა. ეჭვგარეშეა. მაგრამ ეს სისულელე "მუშაობს" აფონიტებთან მიმართებაში ისევე, როგორც "მუშაობს" უმე-თან მიმართებაში.
სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ესფიგმენის მეამბოხე ბერების ჩამოშორების მომხრეებმა, ან ყველა ბერმა, რომელიც არ ეთანხმება "პარტიულ ხაზს", გადაწყვიტეს გამოეყენებინათ ძველი ხრიკი, რომელიც გამოსცადეს უკრაინაში - დაადანაშაულეს ბერები "მოსკოვთან კავშირში". უწოდებდა მათ „სამოსელში გამოწყობილ აგენტებს“ და ამბობდა, რომ ისინი მალავენ „ტყვიამფრქვევებს სამრეკლოებში“. და მორჩა, სრული თავისუფლება მიენიჭათ.
ათონის წმინდა მთის კინოტომ უკვე გამოთქვა შეშფოთება ესფიგმენების წინააღმდეგ მოახლოებული სამხედრო მოქმედებების გამო. ათონის ბერები კატეგორიულად ეწინააღმდეგებიან პრობლემის ძალისმიერი გადაწყვეტას და არ სურთ კვლავ სკანდალის ცენტრში აღმოჩნდნენ. ისინი მოუწოდებენ მშვიდობიანი დიალოგისა და კომპრომისისკენ, რათა თავიდან იქნას აცილებული კონფლიქტის შემდგომი ესკალაცია და დამანგრეველი შედეგები წმინდა მთის მთელი მართლმადიდებლური საზოგადოებისთვის.
პარალელურად, ურანუპოლისში უკვე მიმდინარეობს საპროტესტო აქციები იმასთან დაკავშირებით, რაც ხდება და საბერძნეთის ხელისუფლება მათ გვერდს ვერ აუვლის.
ამიტომ, გავრცელებული ხმების თანახმად, პოლიცია ძალიან ფრთხილად იმოქმედებს, რათა არ მოხდეს საზოგადოების აღშფოთება. მაგალითად, ათონელი ბერები ამბობენ, რომ ესფიგმენელებს სათითაოდ დაიჭერენ (თუ ისინი მონასტრის კარიბჭეს მიღმა აღმოჩნდებიან) და გაგზავნიან მატერიკზე - უკან დაბრუნების შესაძლებლობის გარეშე.
თქვენ ასევე შეგიძლიათ ველოდოთ პრობლემებს არა მხოლოდ ესფიგმენის მონასტერთან დაკავშირებით, არამედ ზემოხსენებულ მონასტრებთან - რუსულ წმინდა პანტელეიმონთან (რომელშიც, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი პატრიარქ ბართლომეოს ხსოვნას აღნიშნავენ, ამას აკეთებენ "უსიყვარულოდ"), ასევე. ბულგარული ზოგრაფი, პროდრომოს რუმინული მონასტერი და სერბული ჰილანდარის მონასტერი. აქ, ალბათ, დაიწყებენ საბუთების შემოწმებას და ყველას გაძევებას, ვისი საბუთებიც მთლად წესრიგში არ არის და ათონზე ბევრია.
ასევე არსებობს ინფორმაცია, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს დელეგაცია ამჟამად ათონზე იმყოფება, რომელიც მონასტრების წარმომადგენლებთან საუბრებს მართავს. ვარაუდობენ, რომ ბერებს მოეთხოვებათ ხელი მოაწერონ გარკვეულ „პეტიციას“, რომელიც მიზნად ისახავს „წმინდა მთის უპრეცედენტო ნაბიჯების“ ლეგიტიმაციას პოლიციის კონტროლის განსახორციელებლად.
გამოცემა „რუსული ათენი“ წერს, რომ ათონიდან მათი თანამოსაუბრის თქმით, „ვაშინგტონმა დაავალა სამონასტრო რესპუბლიკის სტატუსის შეცვლა“. „საბერძნეთში არ უნდა იყოს თავისუფალი აზრისა და დამოუკიდებლობის უკონტროლო კერა. და ამისთვის აუცილებელია ქვეყანაში ბოლო ადგილის მოხსნა, სადაც ძალაუფლება ბერებს ეკუთვნის - ათონის წმინდა მთის სამონასტრო რესპუბლიკა. პირველი ნაბიჯი იქნება პოლიციის ახალი განყოფილების გახსნა, რომელიც მონიტორინგს გაუწევს სამონასტრო რესპუბლიკაში არსებულ ვითარებას. კრიმინალურიც და პოლიტიკურიც. არსებითად, საბერძნეთის ხელისუფლების ამოცანაა სამონასტრო რესპუბლიკის რეფორმირება. ხელისუფლებამ უნდა მოიხსნას მისი ავტონომია და დამოუკიდებლობა, რათა ყველაფერი კონტროლის ქვეშ იყოს და არ იყოს ადგილი, სადაც ხელისუფლების პოტენციური ოპონენტებიც კი იქნებიან“, - ამბობს გამოცემის წყარო.
წყაროს ცნობით, ის მონასტრები, რომლებიც უარს იტყვიან ამ დეკლარაციის ხელმოწერაზე, „დამუშავდება და მათზე ზეწოლა განხორციელდება“. „მიმდინარე პროცესებიდან გამომდინარე, ათონი უნდა იქცეს ტურისტულ ატრაქციონად, როგორც მეტეორა“, - დაასკვნა მან.
ამ დროისთვის ათონის მთაზე ვითარება უკიდურესად დაძაბულია. საბერძნეთის ხელისუფლება გეგმავს პოლიციის კონტროლის გაძლიერებას და დოკუმენტების შემოწმების საფარქვეშ მონასტრების გასუფთავებას ბერებისგან, რომლებიც არ ეთანხმებიან „პარტიის ზოგად ხაზს“.
ამან შეიძლება გავლენა მოახდინოს მონასტრების უმეტესობაზე. ამიტომ, აზრი არ აქვს იმის თქმას, რომ არაფერი მოხდება. ყველაფერი შესაძლოა მოხდეს. ერთი შესწორებით: რაც ახარებს არა ხალხს, არამედ ღმერთს, მოხდება! მისი ნების გარეშე არაფერი მოხდება. ასე რომ, მხოლოდ ლოცვა დაგვრჩენია.