ეროსუს-მა მხარი დაუჭირა ზელენსკის საკანონმდებლო ინიციატივას უმე-ის წინააღმდეგ
ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭომ (ეროსუს) თავის ოფიციალურ ვებგვერდზე 2024 წლის 17 აგვისტოს გამოაქვეყნა განცხადება პრეზიდენტ ვოლოდიმერ ზელენსკისთან შეხვედრის შესახებ. ორგანიზაცია, პირდაპირ დასახელების გარეშე, მაგრამ აშკარად მიუთითებდა კანონპროექტზე N 8371, რომ მხარს უჭერდა ზელენსკის საკანონმდებლო ინიციატივას უმე-ის აკრძალვის შესახებ.
ორგანიზაციამ განაცხადა, რომ 16 აგვისტოს ისინი შეხვდნენ ვოლოდიმერ ზელენსკის და განიხილეს „რელიგიის თავისუფლებისა და უკრაინის სულიერი დამოუკიდებლობის დაცვის საკითხები“. შეხვედრის შედეგად ეროსუს-ს წევრებს სურდათ კიდევ ერთხელ გაემეორებინათ თეზისები, რომლებიც, როგორც ამბობენ, აქამდე არაერთხელ გააჟღერეს.
„ჩვენ ვადასტურებთ 2023 წლის 11 აპრილის ჩვენს განცხადებას, რომ პარტნიორობა და რელიგიის თავისუფლება და მათი დაცვა სახელმწიფოს მიერ არის სახელმწიფო-კონფესიური ურთიერთობების საფუძველი უკრაინაში და არც ერთ ორგანიზაციას, იქნება ეს რელიგიური თუ საერო, აქვს მმართველობითი ცენტრი ქვეყანაში, რომელმაც განახორციელა სამხედრო აგრესია ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ, ვერ იფუნქციონირებს უკრაინაში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
გარდა ამისა, ამ ორგანიზაციის წევრებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ მხარს უჭერენ „უკრაინის პრეზიდენტის საკანონმდებლო ინიციატივას ჩვენს ქვეყანაში ასეთი ორგანიზაციების საქმიანობის შეუძლებლობის შესახებ“.
თავიანთი პრეტენზიის გასამყარებლად, ქვეყნის რელიგიურმა ლიდერებმა მოიხსენიეს კანონის სავარაუდო "ფართო პოლიტიკური და საზოგადოებრივი მხარდაჭერა", რომელიც ფაქტობრივად კრძალავს ქვეყანაში მრავალმილიონიან კონფესიას.
სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა,  პრეზიდენტის რუსეთის სრულიად რუსეთის კათოლიკური ეკლესიის წევრებთან შეხვედრის შესახებ კომენტირებისას, აღნიშნა: ”ძალიან მამაცი, კონსტრუქციული და ძალიან რეალურია საეკლესიო საბჭოსთან შეხვედრების გამართვა უკრაინაში ყველაზე დიდი კონფესიის გარეშე. არც ერთი შეხვედრა არ შეიძლება იყოს ღმერთთან შეხვედრაზე უფრო მნიშვნელოვანი - ლოცვაში, ეკლესიებში სტუმრობისას, ჩვენი მართლმადიდებლობის დაცვაში!”
როგორც მჟკ წერდა, პრეზიდენტმა ზელენსკიმ ადრე განაცხადა, რომ შეხვედრა გამართა საეკლესიო და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს წევრებთან და მადლობა გადაუხადა მათ „სულიერი დამოუკიდებლობისკენ“ მიმართული კურსის მხარდაჭერისთვის.
დუბოვცსში „მღვდელმა“ ვერ ახსნა, თუ საიდან მოვიდა კანონიკურობა მეუ-ში
დუბოვცის მიტაცებული ეკლესიის „მოძღვარმა“ ვერ უპასუხა, თუ როგორ გაჩნდა კანონიკური ხელდასხმები მეუ-ში.