რმეს უმე-ის აკრძალვის შესახებ: ეს არის კონსტიტუციის დარღვევა და უკანონობა
უმე-ს ლიტანიობა. ფოტო: Перший козацький
რუსეთის ფარგლებს გარეთ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში სიეტლის ეპისკოპოსმა თეოდოსიმ დაწერა მიმართვა, რომელიც ეფუძნება წმინდა წერილს, 8371 კანონპროექტის მიღება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურების მიზნით არის უკანონობის აქტი და მსოფლიო კონსტიტუციური კანონების დარღვევა. იუწყება რმეს-ის ვებგვერდი.
„ჩვენ გავიგეთ, რომ უკრაინა იღებს კანონპროექტს კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის შესახებ. "სამწუხაროდ, ეს არ არის პირველი დევნა, რომელსაც ვიცნობთ ისტორიიდან და არც უკანასკნელი, რომელიც მოხსენიებულია აპოკალიფსში", - ნათქვამია განცხადებაში. ეს მოვლენა შეიცავს წმინდა წერილის სიტყვების აღსრულებას: „რამეთუ უშჯულოების საიდუმლო უკვე მოქმედია“ (2 თეს. 2:7).
კრიტიკა გავრცელდა უკრაინის პარლამენტის მიმართაც, რომელსაც ეკლესიის საქმეებში უკანონო ჩარევაში ედება ბრალი. „ახლა ჩვენ საკუთარი თვალით ვხედავთ, თუ როგორ ერევა ეკლესიის საქმეებში უკანონოდ უკრაინის ამჟამინდელი ე.წ. პარლამენტი“, - ნათქვამია განცხადებაში. აღნიშნულია, რომ შეერთებულ შტატებშიც კი, რომლითაც უკრაინელი კანონმდებლები ხელმძღვანელობენ, „არსებობს კონსტიტუციური კანონი, რომელიც პირველ ადგილზეა, რომელიც აცხადებს „რელიგიის თავისუფლებას“.
მიმართვა სრულდება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისა და მორწმუნეებისთვის ლოცვების გაძლიერების მოწოდებით:
„მისი უნეტარესი ონოფრე, უკრაინის კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიის პირველი იერარქი, თავის დევნილ მღვდელმთავრებთან და სამწყსოსთან ერთად, დაძლევს ხელისუფლების მიერ უკანონოდ გამოწვეულ განხეთქილებას.
მიუხედავად ყველა სირთულისა, რომელიც უკრაინის სულგრძელმა ეკლესიამ უნდა გადაიტანოს, სიმართლე გაიმარჯვებს“.
როგორც მჟკ იტყობინება, რკეს-მა 8371 კანონი შეადარა ბოლშევიკების მიერ ეკლესიის დევნას.