მიტროპოლიტ არსენის საქმის სასამართლო პროცესი გადაიდო
მოსამართლე კვლავ ვერ შეთანხმდა მოსამზადებელი სხდომის თარიღზე დაცვის მხარესთან წმინდა მიძინების სვიატოგორსკის ლავრას წინამძღვრის, მიტროპოლიტ არსენიის საქმეზე.
ამის შესახებ მონასტრის ტელეგრამ-არხი იუწყება. 24 ოქტომბერს დანიშნული სხდომა არ შედგა და ეპისკოპოსი პატიმრობაში რჩება. შემდეგი სხდომა 19 ნოემბერს არის ჩანიშნული.
მანამდე დაცვის მხარემ შეიტანა სააპელაციო საჩივარი სლავიანსკის საქალაქო საოლქო სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე მიტროპოლიტ არსენის პატიმრობის გახანგრძლივების შესახებ. თუმცა, ამ დროისთვის ადვოკატებს არ მიუღიათ ოფიციალური შეტყობინება დნეპრის სააპელაციო სასამართლოდან ამ საჩივრების განხილვის თარიღის შესახებ. წინასწარი მოსმენა შესაძლოა 6 ნოემბერს გაიმართოს.
გავრცელებული ინფორმაციით, მიტროპოლიტის დაცვის მხარეზე სასამართლოში გამოსვლისთვის მზადაა 11 დეპუტატი სხვადასხვა პარტიიდან.
შეგახსენებთ, რომ მიტროპოლიტი არსენი დნეპრის წინასწარი დაკავების იზოლატორში 2024 წლის 25 აპრილიდან იმყოფება. დაკავების ვადის გასვლის მიუხედავად მას ტოვებენ პატიმრობაში.