ამსტერდამი: უკრაინის ხელისუფლება სასამართლოებს იყენებს უმე-ის სასულიერო პირების წამებისთვის
31 ოქტომბერს ამერიკელი ადვოკატი რობერტ ამსტერდამი გამოეხმაურა სიტუაციას ბანჩენის მიტროპოლიტ ლონგინოზის საქმეზე სასამართლო სხდომაზე. უფლებადამცველმა თავის X-ში დაწერა, რომ გმობს უკრაინის ხელისუფლების მიერ სასამართლო სისტემის გამოყენებას, როგორც უმე-ის სასულიერო პირების წამებისა და დაშინების ინსტრუმენტს.
„ჩვენ შეგვატყობინეს, რომ მიტროპოლიტ ლონგინოზა, რომელიც დიდი ხნის განმავლობაში იტანჯებოდა სერიოზული სამედიცინო დაავადებით, დაემართა გულის შეტევა ერთ-ერთი ხანგრძლივი სასამართლო პროცესის დროს. ის სასწრაფო დახმარების მანქანით საავასდმყოფოში გადაიყვანეს“, - აცნობა მან თავის გამომწერებს.
რობერტ ამსტერდამმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეპისკოპოს ლონგინოზსა და სხვა სასულიერო პირების წინააღმდეგ წაყენებულ ბრალდებებს ცრუდ თვლის.
„ჩვენ ვგმობთ უკრაინის სასამართლო სისტემის გამოყენებას, როგორც უმე-ის სასულიერო პირების წამებისა და დაშინების ინსტრუმენტს“, - თქვა ადვოკატმა. „პრეზიდენტ ზელენსკის უნდა შერცხვეს მართლმადიდებელ ქრისტიანთა შეურაცხყოფისა და არასათანადო მოპყრობის გამო, რაც დასაშვები გახდა 3894 კანონით“.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის იერარქის დამცველმა განაცხადა, რომ სასამართლო პროცესის დროს ეპისკოპოს ლონგინოზის ჯანმრთელობა მნიშვნელოვნად გაუარესდა.