სააპელაციო სასამართლომ სახელმწიფოს გადასცა პოჩაევის ლავრას სკიტი
2024 წლის 31 ოქტომბერს, დასავლეთ ლვოვის სააპელაციო სასამართლომ განიხილა საჩივარი ტერნოპოლის ეკონომიკური სასამართლოს გადაწყვეტილების წინააღმდეგ პოჩაევის წმინდა სასულიერო მონასტრის სამი ეკლესიის სახელმწიფო საკუთრებაში დაბრუნების შესახებ, იუწყება Suspilne.
მიმართვა მონასტრის წარმომადგენლებმა და პოჩაევის მერმა ვასილი ბოიკომ შეიტანეს.
ვასილი ბოიკო შეხვედრას არ ესწრებოდა და წერილი გაგზავნა, სადაც უარი თქვა გასაჩივრებაზე. მონასტრის წარმომადგენელმა, ანატოლი მაჩიეიმ ვიდეო ბმულით განმარტა, რომ სადავო ობიექტები არ არის არქიტექტურული ძეგლების რიცხვში შეტანილი და მათზე საკუთრების უფლება ვერ დარეგისტრირდება.
ტერნოპოლის რეგიონის სამხარეო სამხედრო ადმინისტრაციას სასამართლოში წარმოადგენდა მარია პერეიმა, რომელმაც განაცხადა, რომ მონასტერმა შეცდომაში შეიყვანა ადმინისტრაცია და სადავო ობიექტებს უწოდა "ძმური შენობები" და "წმინდა კარიბჭე", რათა თავიდან აიცილოს სამართლებრივი შედეგები.
საქმის განხილვის შემდეგ სასამართლომ უარი თქვა საჩივრის დაკმაყოფილებაზე და ძალაში დატოვა ტერნოპოლის ეკონომიკური სასამართლოს 2024 წლის 14 აგვისტოს გადაწყვეტილება. იურიდიული ხარჯები ეკისრება მოსარჩელეს.
კულტურისა და ტურიზმის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ იგორ კულჩიცკიმ სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე კომენტარი გააკეთა:
„მოხარულები ვართ სასამართლოს გადაწყვეტილებით. პრობლემა ის იყო, რომ ორ რელიგიურ შენობაზე საკუთრების უფლება უკანონოდ იყო რეგისტრირებული. სასამართლომ გააუქმა ეს უფლებები და ახლა სამხარეო ადმინისტრაცია დარჩენილ ქონებას საკუთრებაში დაარეგისტრირებს“.
დადგენილება ამოქმედდეს მიღების დღიდან და შეიძლება გასაჩივრდეს უზენაეს სასამართლოში გამოცხადებიდან 20 დღის ვადაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტერნოპოლის რეგიონალურმა სამხედრო ადმინისტრაციამ (OVA) მიმართა სამართალდამცავ ორგანოებს პოჩაევის მერის ვასილი ბოიკოს საქმიანობის აუდიტის ჩატარების მოთხოვნით. ეს გამოწვეულია სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრებით, რომლითაც ფოჩაევის ლავრის მონასტრის შენობები სახელმწიფო საკუთრებაში დაბრუნდა.