ზელენსკი ეკლესიის შესახებ: დასრულდა ტერორის მაკურთხებლების დრო
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უმაღლეს რადაში გამოსვლისას გამოაცხადა სახელმწიფო დიალოგის გაგრძელების შესახებ ქვეყნის ყველა ეკლესიასთან, გარდა უმე-ისა, რომელსაც მან მოსკოვის ეკლესია უწოდა.
„იმ პირობით, რომ შენარჩუნებულია სახელმწიფო ინსტიტუტების სეკულარული ბუნება, ჩვენ გვაქვს და შეგვიძლია განვავითაროთ პარტნიორობა სახელმწიფოსა და ეკლესიას შორის, სახელმწიფოსა და რელიგიურ თემებს შორის“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ უკრაინაში არის ასეთი თანამშრომლობის წარმატებული მაგალითი - ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინული საბჭო, რომლის საფუძველზეც შენდება დიალოგი სახელმწიფოსა და ყველა რელიგიურ თემს შორის. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ დიალოგის ფარგლებში შესაძლებელია დადგინდეს, რომელ მოდელს შეუძლია გააძლიეროს სულიერი დამოუკიდებლობა და სოციალური მუშაობა სახელმწიფოში.
„რა თქმა უნდა, ჩვენ არ ვსაუბრობთ მოსკოვის ეკლესიაზე. ტერორის განწმენდის დრო დასრულდა“, - დაასკვნა გარანტმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ზელენსკიმ პირობა დადო, რომ მოაწერს ხელს ერთსქესიანთა პარტნიორობის შესახებ კანონს.