სასამართლომ მიტროპოლიტ თეოდოსის 24-საათიან პატიმრობა არ მიუსაჯა
მიტროპოლიტმა 150 ათასი გრივნა უნდა გადაუხადოს ,,დაზარალებულს'' ,,ფსიქოლოგიური ტრამვის მიყენებისთვის''. ფოტო: vycherpno
20 ნოემბერს ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულ სასამართლოში გაიმართა სასამართლო სხდომა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსის საქმეზე. ვებგვერდის vycherpno-ს ცნობით, შეხვედრაზე წაიკითხეს მეოთხე მუხლთან დაკავშირებული საბრალდებო დასკვნა, ასევე დაიკითხა უმე-ის იერარქიც.
ეპისკოპოსი კრებას ონლაინ რეჟიმში შეუერთდა.
პროკურორმა მეუფისთვის აღკვეთის ღონისძიების 60-დღიანი სადღეღამისო შინაპატიმრობის სახით შეცვლა მოითხოვა. თუმცა სასამართლომ ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
დღეს მიტროპოლიტ ფეოდოსს უკვე ხუთი მუხლით ედება ბრალი. ერთ-ერთ სისხლის სამართლის პროცესში მას აღკვეთის ღონისძიების სახით შინაპატიმრობა ღამით 23:00-დან დილის 05:00 საათამდე ელექტრონული სამაჯურის ტარებით შეეფარდა.
მიმდინარე საქმეში ჩერკასის საოლქო პროკურატურა მეუფეს 2024 წლის ზამთარში გადაღებულ ვიდეოში ადანაშაულებს. თითქოს, მან გამოხატა შეუწყნარებლობა სხვა რელიგიური ორგანიზაციების მორწმუნეების მიმართ და შეურაცხყოფა მიაყენა მოქალაქეების გრძნობებს მათი რელიგიური მრწამსის გამო.
მეუ-ს ,,დაზარალებული’’ სასულიერო პირის დიმიტრი კუზმიჩის თქმით, ამ ვიდეოს ნახვის შემდეგ მან განცხადება შეიტანა უუს-ში. „მიტროპოლიტმა ვიდეოში თქვა, რომ წმინდა სრეტენის ტაძარი უკანონოდ და ძალადობრივად იქნა ჩამორთმეული, თუმცა ტაძარი მეუ-ს გადაეცა ქალაქის საზოგადოების მოთხოვნის საფუძველზე ნებაყოფლობით. შეკრებაზე არავინ გამოსულა. მისი სიტყვები ძირს უთხრის ჩემს, როგორც მღვდლის ღირსებას. მე არ ვარ რეიდერი, ”- თქვა მან.
ამასთან, მიტროპოლიტი თეოდოსი კატეგორიულად უარყოფს თავის დანაშაულს: „საქმის მიუკერძოებლად განხილვის იმედი მაქვს. თავს დამნაშავედ არ ვთვლი. წარდგენილი საბრალდებო დასკვნა უსაფუძვლოა, რაც მიუთითებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის და ჩემი, როგორც ეპისკოპოსის დევნაზე ძალოვანი სტრუქტურებისგან. საბრალდებო დასკვნა ეფუძნება ე.წ. დაზარალებულის ვარაუდს. ეს საქმე შეთხზულია“.
მათ სურთ მიტროპოლიტმა 150 ათასი გრივნას ოდენობით გადაუხადოს "ფსიქოლოგიური ტრამვის მიყენებისთვის" ,,დაზარალებულს’’, რომელიც თითქოს აპირებს ეს თანხა მოახმაროს რელიგიურ საზოგადოებას.
ამ საქმეზე შემდეგი სასამართლო სხდომა 17 იანვარს 10:00 საათზე გაიმართება.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე ეპისკოპოსმა თეოდოსიმ მოუწოდა სამწყსოს ელოცათ მეუ-ს მიერ მიტაცებული ტაძრის დასაბრუნებლად.
პატრიარქები პორფირის და თეოფილე იერუსალიმში შეხვდნენ
სერბეთის ეკლესიის დელეგაცია იერუსალიმში მლოცველობის ვიზიტით მივიდა.
უკრაინაში ტრამპის „სულიერი მენტორი“ რელიგიურ თავისუფლებაში დაარწმუნეს
პასტორ ბერნსმა თქვა, რომ უკრაინა, მიუხედავად ომისა, არის „რელიგიური თავისუფლების შუქურა“.
ბრათია ლავრისმა მილოცვა გაუგზავნა მიტროპოლიტ პავლეს 31 წლის მსახურების გამო ნამესთიკად.
კიევის პეჩერის ლავრის მონაზონებმა იმედი გამოთქვეს, რომ მალე შეძლებენ ერთად ილოცონ თავიანთი მმართველის თანდასწრებით.