მეუ-ს სასულიერო პირი მიტროპოლიტი ფეოდოსისგან 150 ათასი გრივნას გადახდას ითხოვს
მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: Черкасская епархия
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქის, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი ფეოდოსის წინააღმდეგ აღძრული საქმის სასამართლო სხდომის დეტალები ცნობილი გახდა. ერთ-ერთი მოსარჩელე იყო მეუ-ს სასულიერო პირი, რომელმაც მონაწილეობა მიიღო ჩერკასში უმე-ის წმინდა სრეტენსკაიას ეკლესიის ჩამორთმევაში, იუწყება გამოცემა «Вичерпно». სასულიერო პირი ითხოვს მორალური ზიანის ანაზღაურებას 150 ათასი გრივნას ოდენობით იმის გამო, რომ მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ მას "მოიერიშე" უწოდა.
მოსარჩელე ირწმუნება, რომ ტაძრის მეუ-სთვის გადაცემა საზოგადოების ნებაყოფლობითი გადაწყვეტილება იყო. „მიტროპოლიტმა ვიდეოში თქვა, რომ ტაძარი უკანონოდ და ძალის გამოყენებით მიიტაცეს, მაგრამ სინამდვილეში საზოგადოება ნებაყოფლობით გადავიდა მეუ-ში. მისი სიტყვები ძირს უთხრის ჩემს, როგორც მღვდლის ღირსებას“, - განაცხადა სასულიერო პირმა.
მიტროპოლიტი ფეოდოსი, თავის მხრივ, უარყოფს ბრალდებებს და საქმეს შეთითხნილს უწოდებს და მიზნად ისახავს მისი, როგორც უმე-ის წარმომადგენლის პირად დევნას. მან ხაზი გაუსვა, რომ ბრალდება უსაფუძვლოა და საქმის სამართლიანი განხილვის იმედს იტოვებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მიტროპოლიტი ფეოდოსის 24-საათიან პატიმრობაში დატოვების მოთხოვნა.