პატრიარქი კირილი ირწმუნება, რომ რუსები მოწოდებით არიან "უფლის ჯარისკაცები"
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა კირილმა XXVI მსოფლიო რუსეთის სახალხო საბჭოს პლენარულ სხდომაზე თავის მოხსენებაში განაცხადა, რომ რუსების მოწოდება არის იყვნენ „უფლის ჯარისკაცები“, იუწყება მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდი.
პატრიარქი კირილის თქმით, ქრისტიანებს არ ეშინიათ სამყაროს აღსასრულის, არამედ ელიან ქრისტეს მოსვლას, რომელიც გაანადგურებს ბოროტებას და განიკითხავს ყველა ერს. ამასთან, პატრიარქი დარწმუნებულია, რომ ეს მოლოდინი არ უნდა იყოს პასიური.
„იმედი სულაც არ ნიშნავს იმას, რომ ჩვენ უნდა დავჯდეთ და ჩუმად ვუყუროთ იმას, რაც ხდება, დავუშვათ ბოროტების გამარჯვება“, - განაცხადა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა. – პირიქით, ჩვენი მიწიერი მოწოდებაა, ვიყოთ უფლის მეომრები და, მოციქულის სიტყვის თანახმად ,, რადგანაც სისხლისა და ხორცის წინააღმდეგ კი არ ვიბრძვით, არამედ მთავრობათა და ხელმწიფებათა, ამ ბნელი საწუთროს მპყრობელთა და ცისქვეშეთის უკეთურ სულთა წინააღმდეგ.’’ (ეფეს. 6:12), წინააღმდეგობა გავუწიოთ ბოროტებას და დავიცვათ მაღალი ზნეობრივი იდეალები. ეს არის რუსეთის მიზნების დასახვა, როგორც ამბობენ, გარე კონტურზე“.
პატრიარქმა ასევე ისაუბრა რუსული სამყაროს არსებობის არაერთ საფრთხეზე. ის ასეთ საფრთხეებს ხედავს რუსების ალკოჰოლიზმში, მიგრანტების მხრიდან, ასევე ომში, რომელსაც რუსეთის ფედერაცია აწარმოებს უკრაინაში.
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი რუსეთის ფედერაციაში ნეოპაგანიზმის განვითარების პრობლემასაც შეეხო.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა განაცხადა, უნდა ეზიარებინათ თუ არა ჩრდილოეთ სამხედრო ოლქში მკვლელობების ჩამდენი ჯარისკაცები.