რივნეს რეგიონში მეუ-მ აჩვენა ახალი პატრიოტული ხატები
მეუ-ს ხატი. ფოტო: Суспiльне
დუბნო - რივნეს რეგიონში მეუ-მ დაასრულა წმინდა ნიკოლოზის მონასტერში ახალი კანკელის დამონტაჟება, იუწყება Suspilne. ხატები, რომელთა რიცხვი 24 უნდა იყოს, ახლა ტაძარში დგას, მათ შორის არის არა მხოლოდ რელიგიური გამოსახულებები, არამედ კაზაკი მეომრები, ასევე ანგელოზები პატრიოტული ქამრებით.
თითქმის 10 მეტრი სიმაღლისა და 7 მეტრის სიგანის კანკელი 2024 წლის სექტემბერში დამონტაჟდა. ადგილობრივმა მხატვარმა ნიკოლაი ტიმჩაკმა მრევლის შეგროვილი თანხით ხატების წერა დაიწყო. თითოეული ხატის უკანა მხარეს წერია შემომწირველთა სახელები.
„კანკელის იდეა ომის დასაწყისში დაიბადა და მოსალოდნელი იყო, რომ იგი დასრულებულიყო ომის პერიოდში. ეს უნდა ასახულიყო ხატებზე. არ მინდოდა ხატების მუქ ფერებში დახატვა . მინდოდა, დიდებული და გამარჯვებული ხატების დახატვა. მაგალითად, უკრაინელი ჯარისკაცები და კაზაკები აქ არის გამოსახული, როგორც ჩვენი ჯარისკაცების კაზაკთა სულის სიმბოლო. აქ კი ხატმწერმა ანგელოზთა ფორმირება ჩაიწერა და თუ კარგად დააკვირდებით, მათ ქამრებზე ცისფერ და ყვითელ ლენტებს დაინახავთ“, - ისაუბრა არქიმანდრიტმა მერკურიმ პატრიოტული ხატების იდეაზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, ცნობილი ვოლინელი ბიზნესმენების გამოსახულებები გამოჩნდა ლუცკის სამების საკათედრო ტაძრის ზედა ეკლესიაში.