მოზარდმა აღწერა ჩერკასში უმე-ის საკათედრო ტაძრის ჩამორთმევისას მიმდინარე მოვლენები
2024 წლის 25 ნოემბერს ჩერკასის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (უმე) საკათედრო ტაძარი აიღეს. ერთ-ერთმა სექსტონმა, მოზარდმა, რომელიც ესწრებოდა ამ მოვლენებს, წერილი მისწერა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსს, სადაც ის უზიარებდა შთაბეჭდილებებს, თუ რა ხდებოდა. წერილის ტექსტს ჩერკასის ეპარქია აქვეყნებს.
ახალგაზრდა მამაკაცი აღწერს, თუ როგორ მივიდნენ მორწმუნეები საკათედრო ტაძარში დილით. ”გაურკვეველ მდგომარეობაში ვიყავით. გზასთან ახლოს ვიდექი ჩვენს ქალებთან ერთად“, - წერს ის. როდესაც მათ მიტროპოლიტი ფეოდოსი შეუერთდა, მორწმუნეებმა აიღეს მისი კურთხევა და მიუახლოვდნენ ეკლესიის ჭიშკარს, მოიერიშეებმა შიგნით შესვლის საშუალება არ მისცეს. დაიწყო შეხლა-შემოხლა: „დაგვიწყეს სპრეის შესხურება. შემდეგ დავინახე, ზოგიერთი ჩვენი მრევლი როგორ შევიდა ტაძრის ტერიტორიაზე!”
მოზარდი იხსენებს, როგორ გადაწყვიტა, რომ საკათედრო ტაძარში შესვლა იყო საჭირო: „ინტუიციამ მიკარნახა, რომ საჭირო იყო ტაძარში შესვლა; იმ მომენტში მომეჩვენა, რომ ეს იყო არა მხოლოდ საკათედრო ტაძრის, არამედ ღვთის სამეფოს კარიბჭე! ან მიხვალ იქ, ან არა."
შეტაკების დროს სექსტონი ეპიცენტრში აღმოჩნდა. როდესაც მას სამხედრო ფორმაში გამოწყობილი აქტივისტი დაესხა თავს, ხელიდან გამოგლიჯა ხის ჯოხი. „როგორც აღმოჩნდა ეს ყოფილა ეპისკოპოსის კვერთხი, რომელიც ვიღაცამ გატეხა! მე ორი ნაწილი ვიპოვე“, - იხსენებს მოზარდი. მიტროპოლიტისთვის გადაწყვიტა დაებრუნებინა, მაგრამ უარი უთხრა: „თქვენთან იყოს“.
„ღვთისმშობლისადმი“ ლოცვისას მორწმუნეთა ჯგუფი მიტროპოლიტის ხელმძღვანელობით გაემართა მთავარანგელოზ მიქაელის საკათედრო ტაძრის კარებისკენ, სადაც სხვა ბარიერს წააწყდნენ - მოიერიშეებმა შემოსასვლელი სკამებითა და მაგიდებით ჩახერგეს. მიუხედავად დარტყმებისა და გაზის შესხურებისა, მიტროპოლიტი ფეოდოსი არ ჩერდებოდა: „ცრემლსადენ გაზს ასხურებდნენ, ურტყამდნენ, მაგრამ მიტროპოლიტი წინ მიიწევდა“.
სექსტონი ასევე საუბრობს მორწმუნეებს საკათედრო ტაძარში შესვლის სურვილზე: „ერთი სკამი ავიღე და გვერდზე გადავწიე. ჩვენმა მრევლმა როგორღაც შეძლო კორდონის გარღვევა“.
როდესაც კონფლიქტის პირველი ნაწილი დასრულდა, მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ მორწმუნეებს მიმართა და ჰკითხა: „როგორ ხართ, ყველანი უსაფრთხოდ ხართ? უფალი გვიცავს და არ მიგვატოვებს“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჩერკასის მეუ-ს პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ სავარაუდოდ, უმე-ის მორწმუნეები შეიჭრნენ წმინდა მიქაელის საკათედრო ტაძარში, რის შედეგადაც ათობით მსხვერპლი საავადმყოფოში აღმოჩნდა.