ლვოვის რაიონულმა სასამართლომ მღვდელი გაასამართლა უმე-ის მონასტრის აშენებისთვის
ლვოვის ოლქის ტურკოვსკის რაიონულმა სასამართლომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ლვოვის ეპარქიის სასულიერო პირი, დეკანოზი იაროსლავ იავორსკი დამნაშავედ ცნო მიწის ნაკვეთის უკანონოდ ჩამორთმევაში და ამ ტერიტორიაზე კირილესა და მეთოდეს სამონასტრო კომპლექსის მშენებლობაში ს. რადიჩში. ინფორმაციას Zahid.net. ავრცელებს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2012 წლიდან 2021 წლამდე მღვდელმა უკანონოდ მიითვისა 1,23 ჰექტარი მიწის ნაკვეთი, სადაც აღმართა ეკლესია, სამონასტრო შენობა, სასტუმრო და სხვა შენობები. სასამართლო პროცესის დროს მღვდელმა თქვა, რომ მიწა მამამისს ეკუთვნოდა, რომელმაც მშენებლობა 1980-იან წლებში დაიწყო. თუმცა სასამართლომ დაადგინა, რომ მიწა უკანონოდ იყო ჩამორთმეული.
მოსამართლე მარია ვოლინეცმა იავორსკი დამნაშავედ ცნო უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 197-1 მუხლით და დააჯარიმა 21300 გრივნით. ამ გადაწყვეტილებამდე უმე-ის სასულიერო პირმა უკვე გადაიხადა დაახლოებით 40 ათასი გრივნა იურიდიული ხარჯების სახით.
მჟკ-ს ცნობით, ადრე მღვდელმა იაროსლავ იავორსკიმ თქვა, თუ რამდენად რთული იყო ეკლესიის აშენება. მან აღნიშნა, რომ ეკლესიის საძირკვლის გათხრა დამოუკიდებლად დაიწყო. მისი თქმით, ჯერ კიდევ 2007 წელს მან მიიღო უარი ტურკოვსკაიას ოლქის სახელმწიფო ადმინისტრაციისგან მშენებლობაზე, მაგრამ შემდგომში 2007 წლის 24 მაისს ილნიცკის სოფლის საბჭოს დეპუტატების სხდომამ მშენებლობის გაგრძელება დაუშვა. ამ მიზნით, თავად მღვდელი შეხვდა დეპუტატებს და დაარწმუნა ისინი, რომ აშენებდა „არა ბარს, არა ბორდელს, არამედ მონასტერს, სადაც განიწმინდება ჩვენი სულები. რამდენიმე დეპუტატმა თქვა, რომ წინააღმდეგი იქნება, რადგან მართლმადიდებლობა მოსკოვთან ასოცირდება“.