თურქეთის დამოუკიდ-სადმი მიძღვნილ დღესასწაულს ფანარიონის ეგზარქოსი დაესწრო
2021 წლის 29 ოქტომბერს უკრაინაში კონსტანტინოპოლის ეგზარქოსმა, კიევის ფანარის სტავროპეგიუმის წინამძღვარმა, ეპისკოპოსმა მიქაელმა მონაწილეობა მიიღო თურქეთის რესპუბლიკის გამოცხადების 98 წლისთავისადმი მიძღვნილ გალა მიღებაში. იუწყება სტავროპიგის ფეისბუქ საიტი.
უკრაინაში თურქეთის ელჩის იაგმურ აჰმედ გულდერეს მიწვევით, კონსტანტინოპოლის იერარქი კიევის სასტუმრო „ჰილტონს“ ეწვია, სადაც ზეიმი გაიმართა. მიღებაზე წაიკითხეს თურქეთის პრეზიდენტის რეჯეფ თაიფ ერდოღანის მისალმება.
ფანარიონის ეგზარქოსის გარდა ღონისძიებას ესწრებოდნენ უკრაინის თავდაცვის მინისტრი ანდრეი ტარანი, სხვა სახელმწიფოების ელჩები და დიპლომატიური მისიების წარმომადგენლები, თურქეთის რესპუბლიკის საელჩოს და კიევში იუნუს ემრეს ინსტიტუტის ფილიალის თანამშრომლები და სხვა სტუმრები.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის ფანარიონის ეგზარქოსმა განაცხადა, რომ მართლმადიდებლობაში ერთიანობის შესანარჩუნებლად მნიშვნელოვანია რკე-თან ერთიანობის ძიება.