ჯავშანს მიიღებენ მხოლოდ ის სასულიერო პირები, რომლებიც გადავლენ მეუ-ში, - დეპუტატი
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის იდეა სასულიერო პირების რეზერვის შესახებ, ფაქტობრივად, მიზნად ისახავს უმე-ის სამრევლოების რექტორების სტიმულირებას, გადავიდნენ მეუ-ში, ხოლო ვინც უარს იტყვის, მაინც გაიგზავნება საბრძოლველად. ამის შესახებ პატიმრობაში მყოფმა სახალხო დეპუტატმა ალექსანდრე დუბინსკიმ თავის ტელეგრამ-არხზე დაწერა. ასე გამოეხმაურა ის 76-ე დადგენილებაში შეტანილ ცვლილებებს, რომლითაც მინისტრთა კაბინეტმა ყველა სასულიერო პირის დაჯავშნა დაუშვა.
დეპუტატის თქმით, სასულიერო პირები ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურთან შეთანხმებით მიიღებენ დათქმას.
”ამგვარად, სამრევლოები, რომლებიც გადადიან OCU-ში, მიიღებენ დაჯავშნას. და ვინც არ გადაკვეთს, წავა ომში. „ეს ნიშნავს, რომ გაუმჯობესდება როგორც სტატისტიკა, ასევე გადამუშავების საქმიანობა“, - აღნიშნავს ის.
როგორც უკრაინის ჟურნალისტთა კავშირმა წერდა, უკრაინის მინისტრთა კაბინეტმა შეცვალა No76 დადგენილება, რომელიც ნებადართულია სასულიერო პირების დაჯავშნა მათი ხელფასის რაოდენობისა და მოთხოვნების შეზღუდვის გარეშე.