აშშ-ში ფანარიონის იერარქმა ახსნა თავისი მონაწილეობა BLM-ში
აშშ-ში ფანარიონის არქიეპისკოპიის არქიეპისკოპოსმა ელპიდოროფმა  (ლამბრინიადისი) მოყვა, რატომ მიიღო მონაწილეობა BLM-ს მარშში, იუწყება ფანარიონის გამომცემლობა Оrthodoxtimes.com.
საპროტესტო მოძრაობა «Black Lives Matter -ის მხარდასაჭერად  თავისი მონაწილეობის კომენტირებისას არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა თქვა, რომ "კონსტანტინოპოლიდან გამოსული" ის არის  მსოფლიო საპატრიარქოს "მემკვიდრე", "რომელიც, განსაკუთრებით ბართლომეს პატრიარქობის დროს" ძალიან დიდ ყურადღებას უთმობს "სოციალურ საკითხებს, გარემოს დაცვას, ადამიანების თანასწორობას, ადამიანის უფლებებს და დემოკრატიას".
"ყველაფერი ეს ჩემთვის იყო მემკვიდრეობა, რომელმაც იმუშავა, როდესაც მოვიდა დრო გადამეწყვიტა, წავალ თუ არა მე ერიკ ადამსთან ერთად დემონსტრაციაზე აფროამერიკელების უფლებების დასაცავად ამერიკაში და სრულიად სპონტანურად 10 წუთში მე ვუთხარი "რა თქმა უნდა, წავალ",- თქვა აშშ-ში ფანარიონის არქიეპისკოპიის მეთაურმა.
მან ასევე განაცხადა, რომ "დემონსტრაცია იყო ნახევარი საათის შემდეგ, და ის "საერთოდ არ ფიქრობდა ამაზე", არამედ უბრალოდ თქვა, "რა თქმა უნდა, წავალ"."აი ასე დავამყარეთ ჩვენ კარგი ურთიერთობები" (BLM-ს წარმომადგენლებთან,-რედ.),- დაასკვნა არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ში "Black Lives Matter"-ის აქტივისტებმა დაწვეს ათობით ბიბლია და რამდენიმე ქრისტიანული ტაძარი. თავის მხრივ აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა მადლობა გადაუხადა ფანარიონის კლირიკებს მოძრაობა BLM-ს მხარდაჭერისთვის.