სერბეთის პრეზიდენტმა შობა ათონის ხილანდარის მონასტერში აღნიშნა
ალექსანდრე ვუჩიჩი ხილანდარის მონასტრის წინამძღვართან ერთად. ფოტო: facebook.com/buducnostsrbijeavucic
სერბეთის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ვუჩიჩმა ათონის მთაზე, ხილანდარის მონასტერში იულიუსის კალენდრის მიხედვით აღნიშნა შობა. ამის შესახებ მან ფეისბუქ-გვერდზე დაწერა.
„წმინდა ადგილას! ხილანდარი არის სერბული სიძლიერის, ძალაუფლებისა და გადარჩენისთვის ბრძოლის სიმბოლო. სალოცავი საუკუნეების მანძილზე გვიცავდა და სერბი ხალხისა და სერბეთისთვის სამონასტრო მზრუნველობა და ლოცვა მომავალშიც დაგვიცავს და გაგვაძლიერებს“, - წერს პრეზიდენტი 2025 წლის 6 იანვარს.
ალექსანდრ ვუჩიჩმა ასევე გამოაქვეყნა ფოტო და ვიდეო მასალა ათონის სერბეთის მონასტრიდან.
1198 წელს დაარსებული ჰილანდარის მონასტერი სერბი ხალხის უმნიშვნელოვანესი სულიერი ცენტრია, მართლმადიდებლური ტრადიციების სიმბოლო და სერბეთის კავშირი ათონთან.