ნეტარი ღვთისმშობლის უბიწო ჩასახვის რკე-ის საკათედრო ტაძარი მოსკოვში. ფოტო: Сота
მოსკოვში, 25 დეკემბერს, ღვთისმშობლის უბიწო ჩასახვის კათოლიკურ ტაძარში საშობაო წირვაზე, არა მხოლოდ კათოლიკეები, არამედ მართლმადიდებლებიც დაესწრნენ.
ერთ-ერთმა მართლმადიდებელმა ქრისტიანმა განმარტა თავისი არჩევანი: „აქ ლოცულობენ მშვიდობისთვის, ჩვენს ეკლესიებში კი ძმათამკვლელ ომში „რუსული არმიის“ გამარჯვებისთვის! – განუმარტა „სოტას“ სპეციალურ კორესპონდენტს ეკლესიის ეს არჩევანი ერთ-ერთმა მართლმადიდებელმა. - რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია ისე თავხედურად ეწინააღმდეგება ღმერთს, ისე ხმამაღლა ყვირის, რომ ეწინააღმდეგება ღვთის ფუნდამენტურ მცნებებს, რომ მე პირადად ვეღარ შევძლებ ჩვენს მართლმადიდებლურ ეკლესიებში სიარულს, რადგან ისინი ყველა კირილს ექვემდებარება! და ყველა მათგანში ლოცულობენ მისი ჯანმრთელობისთვის და ომის დამნაშავე პუტინის ჯანმრთელობისთვის. ამ ეკლესიებში ღმერთი აღარ არის, ის იქიდან გააძევეს. მაგრამ, როგორც დიდი ხნის მრევლს, მიჭირს დარჩენა საეკლესიო მსახურების, აღსარების, ზიარების გარეშე... ჩვეულებრივი სამრევლო ცხოვრების გარეშე, რომელიც ძალიან მომენატრა ამ თითქმის სამი წლის ომის დროს“.
ერთ-ერთმა მართლმადიდებელმა მრევლმა ასევე დაამატა: „დიახ, ვიცი, უფალო, რომ ახლა ვცოდავ, მაგრამ ასეთი ლოცვა უკეთესია, ვიდრე ომისთვის ვილოცო. "და სრულიად შეუძლებელია ცხოვრება ლოცვის გარეშე."
როგორც საკათედრო ტაძრის ერთ-ერთმა მეუფემ განაცხადა, 2022 წლის დასაწყისიდან გაოთხმაგდა კათოლიციზმის მსურველ მართლმადიდებელ ქრისტიანთა რიცხვი. „2022 წლის დასაწყისამდე ჩვენთან დარეგისტრირდა დაახლოებით 50-60 ადამიანი და ახლა 200-250-მდე მართლმადიდებელს სურს კათოლიციზმის აღიარება. ეს არის 4-ჯერ მეტი! შეიცვალა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დატოვების მიზეზებიც. თუ ადრე ეს იყო უთანხმოება მართლმადიდებლობის საფუძვლებთან, ახლა ჩვეულებრივი ადამიანური სურვილია იყო ეკლესიის ნაწილი, სადაც ქადაგებენ ქრისტიანულ ღირებულებებს და იცავენ სახარების კანონებს“.