ოვიდიოპოლის ხელისუფლება მოითხოვს, რომ უმე-მ უარი თქვას პატრიარქ ალექსის ქარტიაზე
2025 წლის 15 იანვარს გაიმართა კომისიის მორიგი სხდომა ქუჩების დასახელების (სახელების გადარქმევის) საკითხებზე და რუსულ წარმოშობასთან დაკავშირებულ სხვა სახელებთან, აგრეთვე ოვიდიოპოლის ტერიტორიული თემის ისტორიულ და კულტურულ ძეგლებზე დამონტაჟებული კომუნისტური სიმბოლოების დემონტაჟი ან ნაწილობრივი დემონტაჟი. იუწყება გამოცემა Alternativa.
კომისიამ გადაწყვიტა მოეწვია ტერიტორიული საზოგადოების რელიგიური ორგანიზაციის „უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის“ წარმომადგენლები, რათა განეხილათ მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის პატრიარქის ქარტიის უარყოფის პროცესის ეტაპი, რომელიც უმე-მა პატრიარქ ალექსი II-ისგან 1990 წ. 27 ოქტომბერს მიიღო.
გარდა ამისა, შემოთავაზებული იყო ოდესიდან უმე-ის ეპარქიის წარმომადგენლის მოწვევა, რადგან, ოვიდიოპოლის ხელისუფლების აზრით, სწორედ ოდესაში განიხილება ასეთი საკითხები.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვოლინის რეგიონალურმა საბჭომ უმე-ის მორწმუნეებთან "პრევენციული სამუშაოების" ჩატარებისკენ მოუწოდა.