ამსტერდამი: უკრაინაში ქრისტეს შვილებს ამერიკული ფულით დევნიან
2025 წლის 6 თებერვალს, ვაშინგტონში, რელიგიური თავისუფლების საერთაშორისო სამიტზე (IRFSummit2025), უმე-ის ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა ისაუბრა უკრაინის ხელისუფლების მიერ ქვეყნის უდიდესი და უძველესი კონფესიის - უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნაზე. სპექტაკლის ვიდეო ამსტერდამმა თავის X გვერდზე გამოაქვეყნა.
”უმე არის ათასი წლის ეკლესია, რომელსაც ემუქრება რეპრესიები, თუ არა გადაშენების საფრთხეც, ჩვენი მოკავშირე უკრაინისგან”, - თქვა ამსტერდამმა თავის თანამემამულეებისთვის მიმართვაში. მან გაიხსენა, რომ უმე არის „ჩვენი ხალხი, ჩვენი მრევლი ფრონტის ხაზზე იბრძვის და ჩვენ მხარს ვუჭერთ უკრაინას და გვინდა, რომ გაიმარჯვოს ამ ეგზისტენციალურ ბრძოლაში მისი თავისუფლებისთვის. ამაში ეჭვის შეტანა არ შეიძლება“.
მისი თქმით, ადვოკატად მუშაობის 45 წლის განმავლობაში ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც „ქრისტეს შვილებს ამერიკული სახსრების გამოყენებით ავიწროებენ და კრძალავენ“.
„ამ ეკლესიის დანგრევის უკან ამერიკული მხარდაჭერა და ამერიკული დოლარი დგას. ეს ჯერ კიდევ 2014 წელს განიხილა ქალბატონმა ნულანდმა და მიიღო მაშინდელმა სახელმწიფო მდივანმა პომპეომ“, - აღნიშნა მან. მისი თქმით, როდესაც ამერიკის ხელისუფლება ლობირებდა მეუ-ს შექმნას, „არავის ეგონა, რომ უკრაინის მთავრობა მაშინ აკრძალავდა“ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას’’.
ამსტერდამმა გაიხსენა, რომ მიმდინარე წლის მაისში უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ შესაძლოა არსებობა შეწყვიტოს მისი აკრძალვის კანონის მიღების გამო.
„უკრაინის მიერ მიღებული ეს კანონი დაგმეს ყველამ: რომის პაპმა, ინგლისის ეკლესიამ, გაერომ და ახლახან Human Rights Watch-მა დაგმეს ეს უკანონო და დანაშაულებრივი ქმედებები უკრაინის ომში მებრძოლი ადამიანების მიმართ“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
მისი თქმით, უკრაინელი პოლიტიკოსები, უმე-ის განადგურებით, პუტინს ზიანის მიყენების იმედი ჰქონდათ, სინამდვილეში კი სრულიად საპირისპირო ხდება. „ისინი თავს ესხმიან საკუთარ ხალხს. მოსახლეობას იმ დროს ყოფენ, როცა ერთიანობაა საჭირო“, - განაცხადა ადვოკატმა.
მან თქვა, რომ მან მოუწოდა უკრაინის მთავრობაში მეგობრებს „დაინდონ ეკლესია, დაინდონ ჩვენი ქრისტიანი ძმები და დები“.
„ჩემი მიტროპოლიტი ციხეში კვდება ყალბი ბრალდებებით (როგორც ჩანს, რობერტ ამსტერდამი გულისხმობდა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენს. – რედ.). გული გვწყდება, როცა მის ოჯახს ვესაუბრებით. იგივე მიტროპოლიტ თეოდოსიოსთანაც. რატომ არის წაყენებული ეს არასაჭირო და უკანონო ბრალდებები ეკლესიის წევრების წინააღმდეგ? რატომ აიღეს 1500 ეკლესია უმე-დან და გადაეცა ამ ახალ სახელმწიფო ეკლესიას? სახელმწიფო ეკლესია, რომელიც შეიცავს მაიდანის ხატებს. ამერიკის შეერთებული შტატების ფულით დაფინანსებული სახელმწიფო ეკლესია? – მიმართა ამსტერდამმა დამსწრეებს.
„ჩემი აზრით, უკრაინამ უნდა გააუქმოს კანონპროექტი 3894 და დაბრუნდეს დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების სამყაროში, რომელსაც ჩვენი მთავრობა და სხვა მთავრობები მხარს უჭერენ თავიანთი სისხლით და ჩვენი ფულით. ქრისტიანულ რელიგიაზე თავდასხმები უკანონოა. თუ ფიქრობთ, რომ ვინმე წარმოადგენს საფრთხეს, დაადანაშაულეთ ისინი ღალატში. ნება მომეცით გითხრათ რაღაც უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაზე - იგი აღიარებულია ნატოს ქვეყნებში. "მათი მართლმადიდებლური ეკლესიები აღიარებენ ჩვენს ეკლესიას", - თქვა რობერტ ამსტერდამმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, რობერტ ამსტერდამის თქმით, უკრაინის ხელისუფლება უმე-ის მორწმუნეებს განტევების ვაცებად იყენებს.
ალბანეთში ფილიალის გახსნის შემდეგ დაიწყო მუშაობა მჟკ-ის ვებგვერდმა, რომელიც გააშუქებს ალბანეთის ეკლესიის ცხოვრებას.
2019 წელს USAID-ის გრანტის მიმღებები ზელენსკის გადატრიალებით ემუქრებოდნენ უმე-ის გამო
USAID-ის მიერ დაფინანსებულმა სტრუქტურებმა გააფრთხილეს "პოლიტიკური არასტაბილურობის" შესახებ უმე-ის მხარდაჭერისა და მეუ-ის "დისკრედიტაციის" შემთხვევაში.