უკრაინის ხალხმა არ მიიღო მეუ, პროექტმა მარცხი განიცადა, - ბერძენი ღვთისმეტყველი
ელადის ღვთისმეტყველმა და მღვდელმა ანასტასიოს გოცოპულოსმა მჟკ-ს ბერძნულ საიტზე გამოქვეყნებულ სტატიაში „უკრაინის ავტოკეფალიამ“ მარცხი განიცადა“ განაცხადა, რომ უკრაინელმა ხალხმა არ მიიღო მეუ და კანონი უმე-ს აკრძალვის შესახებ ამას ფაქტიურად ამტკიცებს. „რადგან  ავტოკეფალურმა საეკლესიო სტრუქტურამ  ვერ შთანთქა  კანონიკური ეკლესია, ამან გამოიწვია 8371/20.8.2024 კანონის მიღება, რომლის მიხედვით უკრაინელი ხალხის უმრავლესობის უკრაინის კანონიკური ეკლესია გამოცხადდა კანონგარეშე. აი, ასეთია ბრაზი კანონიკური ეკლესიის წინააღმდეგ! მათ ეგონათ, რომ ღვთის ხალხი მიიღებს მათ სიახლეებს და ახალ სტრუქტურაში გადავა. მაგრამ დამარცხდნენ! დაიწყო მორწმუნეთა სასტიკი დევნა. და კვლავ დამარცხდნენ! ახლა ქრისტეს ეკლესიას აცხადებენ კანონგარეშე. და კვლავ დამარცხდებიან!“ - წერს  ღვთისმეტყველი.
მან ხაზი გაუსვა, რომ 2018 წლიდან მეუ-ს მომხრეები რუსეთის გავლენას აბრალებდნენ იმას, რომ ხალხს არ სურდა დუმენკოს სტრუქტურაში გადასვლა. მაგრამ ომმა გადახაზა მათი არგუმენტები.
„პირიქით, როდესაც მძაფრდება  ბრძოლა ყოველივე რუსულის წინააღმდეგ, გადასვლები, მიუხედავად ძალადობისა და დევნისა, მინიმალურია და თანდათან მცირდება (в 2022 – 496, в 2023 – 471, в 2024 – 232)», – ხაზი გაუსვა ბერძენმა მღვდელმა.
მისი აზრით, ფაქტი „აშკარაა“, რომ „უკრაინის ავტოკეფალიის“ პროექტი მორწმუნე ხალხმა არ მიიღო, ესე იგი ის დამარცხდა, იმიტომ რომ, მიუხედავად ზეწოლისა და მილიონობით მართლმადიდებელ უკრაინელთა დევნისა, ისინი მათი წინაპრების ეკლესიის ერთგულნი დარჩნენ და არ მოინდომეს ეპიფანე დუმენკოს ახალ ავტოკეფალურ სტრუქტურაში შესვლა“.
მან აგრეთვე განაცხადა, რომ პოროშენკო, აგრეთვე ყველა პოლიტიკოსი და საეკლესიო მოღვაწე, რომლებიც პატრიარქ ბართლომეს არწმუნებდნენ, რომ „ყველა მორწმუნე სიხარულით გაიქცევა ახალ ეკლესიაში“, ატყუებდნენ მას.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ხელისუფლების ოფიციალური ციფრებითაც კი 6 წლის განმავლობაში უმე დატოვა მისი სამრევლოების არა უმეტეს 12%.